• امروز : سه شنبه - ۷ بهمن - ۱۳۹۹
  • برابر با : 13 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Tuesday - 26 January - 2021
7

دبل استار بررسی می کند/ معیار ارزش گذاری استقلال و پرسپولیس چیست؟

  • کد خبر : 14456
  • 18 تیر 1399 - 23:13
دبل استار بررسی می کند/ معیار ارزش گذاری استقلال و پرسپولیس چیست؟

بر اساس قانون و در برنامه های پنجم و ششم توسعه دولت از هزینه در ورزش قهرمانی منع شده است. به همین دلیل امکان پرداخت پول از سوی دولت به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود ندارد

“سرخابی ها امسال قطعا واگذار می شوند! این جمله ایست که سالیان سال از دهان ارکان مختلف ورزشی در ایران به گوش هواداران دوتیم استقلال و پرسپولیس خورده است.هرسال اما با بهانه های مختلف این داستان به سرانجام نرسیده است.اما امسال، گویا بحث جدی تر از سالهای گذشته است و حالا به قیمت گذاری دو باشگاه رسیده است. اما نکته ای که در این چند وقت عجیب و غریب بوده است، نحوه قیمت گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بود به نحوی که قیمت تیم پیروزی بسیار گران تر و دارایی های این تیم بسیار بیشتر از تیم استقلال، اعلام شده است. در همین راستا خبرنگاران رسانه دبل استار من جمله آقایان سیاوش فریادی، سعید سرافرازیان، رضا صالحی، علیرضا حیدریان، حسن صانعی فر و… در این مورد مطالب مستنداتی را ارائه داده اند که برای خواندن هرکدام با کلیک روی اسامی مذکور میتوانید یادداشت هایشان را بخوانید.”


علیرضا حیدریان

بر اساس قانون و در برنامه های پنجم و ششم توسعه دولت از هزینه در ورزش قهرمانی منع شده است. به همین دلیل امکان پرداخت پول از سوی دولت به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود ندارد. سال هاست دولت ها با انگیزه های مختلف عنوان می کنند که قرار است این دو باشگاه مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی واگذار شوند. حتی یک بار به این مهم نزدیک شدند ولی به بهانه عدم اهلیت خریداران این کار انجام نشد. بر همین اساس برند استقلال و پرسپولیس چند بار ارزش گذاری شده است که هر بار ارزش ریالی برند پرسپولیس بیشتر از استقلال ارزیابی شده است، اما هیچ گاه ملاک های ارزیابی این دو اعلام نشد. در همین راستا و یک شرکت خدمات مالی در فرانسه، فهرست ۳۲ باشگاه ارزشمند قاره اروپا منتشر کرده است. بر اساس فاکتور هایی که این رده بندی انجام شده است به موضوع ارزش گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می پردازیم. این فاکتور ها عبارتند از : ۱- سوددهی ۲ -محبوبیت ۳- پتانسیل ورزشی ۴- حق پخش ۵- مالکیت یک ورزشگاه

سود دهی، داشتن تراز مثبت مالی به نسبت در آمد ها و هزینه های جاری باشگاه و حقوق بازیکنان
با توجه با اینکه منابع در آمدی باشگاه ها در ایران محدود است می توان گفت که در حال حاضر باشگاه داری در کشور ما به هیچ وجه سودده نیست؛ به عبارت دیگر هزینه های آن بر درآمد هایش می چربد. با این حال طبق صحبت های معاون سازمان خصوصی سازی در اردیبهشت ۹۹، یکی از شرایط واگذاری باشگاه ها این است که در دو سال مالی آخر باید سودده باشند. بر اساس گفته های ابوالقاسم شمسی استقلال در سال گذشته سودده بوده است. عمده در آمد های باشگاه استقلال در سال گذشته حاصل از فروش سه بازیکن خود یعنی تیام، مجید حسینی و الهیار صیاد منش به باشگاه های خارجی بوده است که تا الان بیش از دو میلیون دلار عاید باشگاه کرده است. در صورتیکه باشگاه پرسپولیس در این بخش هیچ گونه در آمدی نداشته است.

محبوبیت، میزان تعامل هواداران با باشگاه در شبکه های اجتماعی و اجتماعات هواداری
این یکی از مواردی مورد مناقشه بین هواداران مورد استقلال و پرسپولیس است. پرسپولیسی ها معتقدند که تعداد هواداران این تیم بیشتر از هواداران استقلال است. اما در گزارش موسسه فرانسوی محبوبیت باشگاه ها به میزان تعامل هواداران در شبکه های اجتماعی و نه تعداد آنها بستگی دارد. به عنوان مثل در گزارش مزبور تعداد فالوئر های بایر مونیخ در اینستاگرام که در رده سوم قرار دارد کمتر از یک چهارم بارسلونا است که در رده چهارم ایستاده است. نرخ تعامل یا مشارکت در اینستاگرام به میانگین تعداد بازدید، لایک، کامنت و اشتراک پست های هر صفحه اطلاق می شود. بر همین اساس با بررسی صفحات این دو تیم در اینستاگرام به نتایج جالبی دست یافتیم. نرخ مشارکت و تعامل فالوئر های صفحه پرسپولیس ۵٫۲% است که در حد میانگین قرار دارد. این در حالی است که این نرخ برای استقلال ۸٫۷۴% می باشد که بسیار خوب و از حد میانگین بالاتر است. در خصوص میزان مشارکت در اجتماعات هواداری هم طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۲۰، استقلال ۱۱ دوره در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته که شش فصل رکورد دار پر تماشاگرترین تیم باشگاهی بوده است.

پتانسیل ورزشی، ارزش قرارداد کلی بازیکنان باشگاه در بازار نقل و انتقالات
سایت ترانسفر مارکت ارزش بازیکنان لیگ ایران را در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ حدود ۱۲۰ میلیون یورو اعلام کرد که در این بین پرسپولیس با ۱۸ میلیون یورو اول و استقلال با ۱۲ میلیون یورو دوم هستند. البته این ارزش گذاری نمی تواند زیاد با واقعیات منطبق باشد. به عنوان مثال ارزش قرارداد شیخ دیاباته در این سایت ۳ میلیون یورو ثبت شده که قطعا بسیار پایین تر از این رقم است. البته دراین شکی نیست که تیم پرسپولیس در سال های گذشته تیم پرسپولیس به منابع مالی نا محدودی دسترسی داشته که متاسفانه استقلال از آن محروم بوده است. از آنجا تراز مالی پرسپولیس در سال های گذشته منفی بوده است یعنی درآمد هایش آنقدری نبوده که اینقدر ریخت و پاش کرده است.

حق پخش، درآمد های کسب شده حین پخش تلویزیونی
بر اساس این گزارش یکی از مهمترین منابع کسب درآمد باشگاه های فوتبال از محل دریافت حق پخش تلویزیونی است. از آنجا که در ایران همه چیز دولتی است، باشگاه ها هنوز نتوانسته اند از این حق برخوردار باشند و در این مورد، دو باشگاه وضعیت مشابهی دارند. از این رو عمده درآمد این
دو باشگاه محدود به تبلیغات روی پیراهن و بلیت فروشی روز مسابقه می باشد.

مالکیت استادیوم، یک دارایی با اهمیت و یک معیار مهم ارزیابی
باشگاه تاج سابق دارایی هایی داشت شامل ساختمان ها و ورزشگاه هایی که در داخل و خارج از کشور این باشگاه را حدود نیم قرن پیش در زمره یکی از متمول ترین باشگاه هی جهان قرار داده بود. با توجه به اینکه در حال حاضر موضوع واگذاری باشگاه استقلال است از این موضوع می گذریم. نکته قابل توجه در خصوص دارایی های استقلال و پرسپولیس که در تاریخچه این دو باشگاه پس از انقلاب بی سابقه است، احداث یک ورزشگاه با سرمایه باشگاه استقلال به نام مرحوم ناصر حجازی است. علاوه بر دو ورزشگاه مرغوبکار و درفشی فر هم که به این دو تیم اختصاص دارد، در سال ۱۳۹۴ دو ورزشگاه دیگر از سوی شهرداری تهران به آنها واگذار شد. البته در رابطه با واگذاری این دو استادیوم هم عدالت رعایت نشد. در حالیکه ابتدا ورزشگاه شهید کاظمی که مساحتی دو برابر استادیوم امام رضا دارد، دارای دو زمین چمن و مصنوعی است و ۱۵ هزار نفر گنجایش تماشاگر دارد به استقلال اختصاص یافته و ورزشگاه امام رضا که فقط یک زمین چمن مصنوعی و ظرفیت ۵۰۰۰ تماشاگر دارد، برای پرسپولیس در نظر گرفته شده بود اما پرسپولیسی ها این موضوع را نپذیرفتند و از طریق کانال های ارتباطی شان، نهایتا ورزشگاه کاظمی را در اختیار گرفتند. با این وجود قرمز ها هنوز هم معترض هستند و حالا که بحث واگذاری و میزان دارایی های دو تیم مطرح است عنوان کرده اند که چرا استقلال سه و آنها دو ورزشگاه دارند. در حالیکه کمپ حجازی توسط مدیران وقت باشگاه احداث شده و جزو دارایی های اهدایی محسوب نمی شود.

با بررسی که در مورد ارزش گذاری باشگاه های فوتبال انجام دادیم مشخص شد که نه تنها پرسپولیس برتری محسوسی نسبت به استقلال ندارد بلکه در مواردی عقب تر هم هست. حال این سوال پیش می آید که مراجع ذیربط چه معیار هایی را برای ارزیابی این دو باشگاه در نظر گرفته اند که هر بار ارزش پرسپولیس بیشتر از استقلال می شود.

برای عضویت در کانال تلگرام دبل استار { اینجا } کلیک کنید

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=14456

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.