• امروز : سه شنبه - ۷ بهمن - ۱۳۹۹
  • برابر با : 13 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Tuesday - 26 January - 2021
6

مدیریت مشابه، نتایج متفاوت

  • کد خبر : 14462
  • 18 تیر 1399 - 23:48
مدیریت مشابه، نتایج متفاوت

“سرخابی ها امسال قطعا واگذار می شوند! این جمله ایست که سالیان سال از دهان ارکان مختلف ورزشی در ایران به گوش هواداران دوتیم استقلال و پرسپولیس خورده است

“سرخابی ها امسال قطعا واگذار می شوند! این جمله ایست که سالیان سال از دهان ارکان مختلف ورزشی در ایران به گوش هواداران دوتیم استقلال و پرسپولیس خورده است. هرسال اما با بهانه های مختلف این داستان به سرانجام نرسیده است.اما امسال، گویا بحث جدی تر از سالهای گذشته است و حالا به قیمت گذاری دو باشگاه رسیده است. اما نکته ای که در این چند وقت عجیب و غریب بوده است، نحوه قیمت گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بود به نحوی که قیمت تیم پیروزی بسیار گران تر و دارایی های این تیم بسیار بیشتر از تیم استقلال، اعلام شده است. در همین راستا خبرنگاران رسانه دبل استار من جمله آقایان سیاوش فریادی، سعید سرافرازیان، رضا صالحی، علیرضا حیدریان، حسن صانعی پور و… در این مورد مطالب مستنداتی را ارائه داده اند که برای خواندن هرکدام با کلیک روی اسامی مذکور میتوانید یادداشت هایشان را بخوانید.”


حسن صانعی پور

حاکمیت سوسیالیستی فوتبال ایران تا بدانجا پیشرفته است که توان حوزه اقتصاد ایران، در هر درجه ای از امکانات و انگیزه باشد را کاهش داده و امکان ورود بدان نمی دهد. شرایطی که نه سرمایه گذاری می کند و نه به مدیران لایق فرصت می دهد تا به برنامه های مورد نظر خود برسند.
صنعتی های مرفع
سپاهان و ذوب آهن در اصفهان وفولاد در خوزستان و چند باشگاه دیگر همچون مس کرمان و ماشین سازی، به علت وابستگی به شرکت های خاص و گاها متمول، توانسته اند به بخش اقتصادی خود رونق بخشند. در این بین می توان سه تیم سپاهان، ذوب آهن و فولاد را مرفعین فوتبال ایران نامید. شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان که بزرگترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگترین مجتمع تولید فولاد در کشور می باشد به همت و تلاش مدیران ورزش دوست خود، سپاهان را در سطح قابل قبول فوتبال ایران نگه داشته است. ازطرفی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان نیزاولین وبزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران شرایط مشابه ای را برای باشگاه ذوب آهن رقم زده و موفقیت های این دو باشگاه اصفهانی و حتی صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا نیز نشات گرفته از همین سرمایه گذاری ها بوده است.

خصوصی های پر حاشیه
به اختصار باید گفت؛ در فوتبال ایران باشگاه خصوصی وجود ندارد. به عبارتی وضعیت ورزش و در راس آن فوتبال و فوتسال، مبهم تر از آن چیزی است که بشود به سرمایه داران ورزش دوست، دورنمای موفقیت آمیزی را نشان داد. باشگاه هایی چون استیل آذین، داماش دردهه گذشته و کشاورز در دهه هفتاد و نیز تراکتور در دهه حاضر در حواشی مخرب باشگاه داری فرو رفته و حتی قادر به برنامه ریزی کوتاه مدت و غیر زیان آور هم نیستند. چه برسد به آنکه درآمد زایی و سود آوری داشته باشند.

سرخابی های متفاوت
حکایت سرخابی ها، شباهتی با هیچک از گروه های فوق الذکر نداشته و مشکلات خاص خود را داشته و دارند. در این بین داستان آبی های پایتخت شنیدنی تر خواهد بود. اگر از سازمان فرهنگی و ورزشی این باشگاه و تشکیلات سازمان‌یافته از رشته ها و دسته‌های گوناگون ورزشی آن که دارای شعب فراوانی در سراسر ایران و حتی خارج از کشور بود و ما حاصل آن که باعث تبدیل شدن استقلال به دومین باشگاه دنیا به لحاظ اقتصادی بود، بگذریم. باید بگوییم این باشگاه در دو مرحله از حیات خود علیرغم اینکه تحت امر دولت بوده و به طور مشترک با پرسپولیس تهران اداره می شده است مورد ظلم واقع شده و تلاش عاشقان و دلسوزان این باشگاه راهی به جایی نبرده و یا حداقل در ضعف مفرط بسر برده است. عابدینی در خاطرات خود گفته است؛ “بعد از ناکامی ایران در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ دولت به فوتبال ورود کرده و جلسه ای برگزار می شود، به همين خاطر در آن جلسه تصميم گرفته مي شود پرسپوليس را محلوجي بگيرد و استقلال را ترکان در اختیار داشته باشد و پس از مدتي ترکان به فدراسيون کشتي مي رود و جاي او آقاي آقامحمدي مي آيد. پرسپوليس آن موقع در رده هشتم جدول و استقلال رده سوم بود. من مديرعامل شرکت معادن ايران بودم و ۱۴ پروژه در دست داشتم. در آن شرايط آقاي محلوجي به من زنگ زدند و گفتند کدام يک را انتخاب کنيم؟ استقلال يا پيروزي؟ طبيعي بود که من پيروزي را انتخاب کنم. به ايشان گفتم پرسپوليس. پرسيدند چرا؟ گفتم اجازه بدهيد حضوري بگويم. گفتند نمي شود، همين الان بايد انتخاب کنم. گفتم پرسپوليس ولي از من نخواهيد که بگويم چرا. دوباره به من گفتند؛ اتفاقاً چون مي خواهم تو کنارم باشي دارم پرسپوليس را انتخاب مي کنم، اگر مي ماني با من، پرسپوليس را انتخاب کنم”. ظلم اولی که در حق استقلال روا گردید در همان سال هایی بود که شرکت ملی فولاد حمایت مالی بی سابقه ای از پرسپولیس کرده و ستاره های آن زمان فوتبال ایران از عابد زاده گرفته تا دایی و باقری جذب باشگاه قرمز پایتخت شدند و آبی ها در بلاتکلیفی مطلق حتی مجبور به حضور درلیگ دسته سوم ایران هم شدند.
مرحله دوم تبعیض و شاید زیاده خواهی حریف با تشکیل وزرات ورزش و جوانان اتفاق می افتد. تفاوت عمده این دوران با دوره گذشته، کنار رفتن حمایت های مالی دولت و ظهور حامیان مالی خصوصی و گاه علاقمند به باشگاه داری می باشد. جلوس محمود گودرزی بر مسند وزرات ورزش با افول سرخ های پایتخت و وضعیت بد آنان در جدول لیگ برتر مصاف شده بود. تمایلات نسبتا رنگی وزیر نقل و انتقالات تابستانی استقلال و پرسپولیس را تحت الشعاع قرار داده و مقدمات اوجگیری سرخپوشان پایتخت را فراهم می سازد. این رویه با آمدن سلطانی فر نیز ادامه یافته و ثبات حول و حوش باشگاه محبوب دولتمردان برقرار می شود.
مدیریت مشابه نتایج متفاوت
تکرار این مطلب که چرا برای پرسپولیس پول هست و برای استقلال نیست ذهنیت فوتبال دوستان ایران را پر کرده است. باشگاهی که سیر نزولی آن مشهود بوده و به نظر می رسد اراده ای پنهان در پی نابودی آن است. این تفاوت از محل تمرین دو تیم گرفته تا چگونگی جذب بازیکن و مربی و حتی انتشار اخبار دو باشگاه آنچنان زبانزد خاص و عام شده که در لابلای سکوت قرمزها، فریاد استقلالی های ایران راه به جایی نبرده است. جالب اینجاست که مدیران انتخابی این دو باشگاه به جز یکی دو گزینه ، یا در حوزه فوتبال و حتی ورزش فعالیتی نداشته و یا تخصص لازم را دارا نبودند و متاسفانه گاهی درک درستی از مدیریت سرخابی ها نداشته اند. با این وجود سیر حرکت پرسپولیس در بدترین وضعیت و با وجود بدهی های بیشتر نسبت به حریف صعودی بوده وبر عکس در اردوگاه استقلال این جریان با آرامش گریزی مواجهه شده است. کافی است که به شرایط مدیریتی دوران منصوریان و شفر نگاهی موشکافانه بندازیم و آنگاه انهدام تیمی را ملاحظه کنیم که بعد از هر اوجگیری هواداران را امیدوار کرده بود. در تمام این سال ها برانکو و تیمش یکتاز فوتبال ایران بودند. در تمام این سال ها پرداختی های پرسپولیس علیرغم بدهی های سرسام آور که حتی منجر به بسته شدن پنجره نقل و اتقالات آنان هم گردید منظم تر از استقلال بوده است. در تمام این سال ها تمدید قرار داد های بازیکنان استقلال با موانعی خنده دار و ناشیانه برخورد کرده و به اندازه یک تیم از آبی پوشان خروجی می گیرد. در تمام این سال ها ستاره ها پرسپولیس بعد از اینکه مشتریان خارجی مناسبی داشته و آنان را نمی پسندند، حاضر به تمدید می شوند. در تمام این سال ها فوتبال ایران تاب دیدن اوجگیری موقت استقلال را نداشته و به لطایف حیل “که بر همگان آشکار بوده و هست،” سرمربی جوان و پر انگیزه اش را فراری داده است. مدیران مشابه و متفاوت سرخابی ها گریزی برای موفقیت و عدم موفقیت نداشته و تفاوت عملکردشان ربط چندانی به تخصص و علاقه آنان ندارد.

برای عضویت در کانال تلگرام دبل استار { اینجا } کلیک کنید

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=14462

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.