• امروز : چهارشنبه - ۳۰ مهر - ۱۳۹۹
 • برابر با : 5 - ربيع أول - 1442
 • برابر با : Wednesday - 21 October - 2020
3
یادداشت هواداری؛

قهرمانی در آسیا؟ سطح توقع را پایین بیاورید

 • کد خبر : 19880
 • 04 مهر 1399 - 13:33
قهرمانی در آسیا؟ سطح توقع را پایین بیاورید
قبل از بازی با پاختاکور نکته ها و شاید هشدارهایی وجود دارد که در این برهه زمانی باید مورد توجه همه دوست داران استقلال قرار گیرد.

با اینکه از برد مقتدرانه تیم در برابر الاهلی هنوز ذوق زده هستم و نحوه شادی بچه ها از کریمی گرفته تا قائدی و شیخ را نمی توانم از مسیر دیدگان ذهنم دور کنم، اما گاهی افکاری کوتاه اما صاعقه وار در گوشه ذهنم سو سو میزند.

شاید فکر کنید صحنه هایی از جشن قهرمانی و ستاره سوم گوشه ذهنم را روشن میکند که ایکاش اینگونه بود. اما این کور سو، نوری بر واقعیت فوتبال و اوضاع حقیقی استقلال می افکند،بدور از تعصب و هیجان.

بعد از برد راحت و بازی زیبای تیم در برابر الاهلی ، دوست نداشتم خیلی از حرف ها و سخنان رقبا و دشمنان داخلی و خارجی استقلال رو بشنوم. یکی گفت الاهلی صعود کرده بود و بی انگیزه و دیگری گفت با بازیکن اصلی به مصافمان نیامد. یکی گفت تبانی بود مطابق با توییت سعد الحارثی و دیگری گفت حاصل زحمات مربی پیشین بود نه کادر فعلی.

بنظرم الان زمان مناسبی است برای اینکه یه نگاه کوچک و گذرا به این صحبتها داشته باشیم و به جای نگاه کردن به گوینده به گفته هایشان بیاندیشیم. حتی اگر به دشمن بودن راوی اطمینان داشته باشیم. چرا که نقاط ضعف هر کس را اول از همه و بهتر از همه رقیب و دشمن پیدا میکند.

حالا که اینهمه دشمن داریم و هر کدام نکته ای را در جهت تخریب استقلال گوشزد میکنند، بهتر است به جای گرفتن گوشهایمان و باز کردن دهان، برای دادن جواب و کری های فوتبالی ، اینبار گوشها را باز کنیم تا نقاط ضعفمان را بیابیم. هر چند همه انتقادات درست نیست ولی با کمی هوشیاری میتوان به بسیاری از ضعف ها پی برد.

الان دیگر باید از باد برد دلچسبمان خارج شویم و کمی به حریفانی که پشت سر گذاشتیم و حریفی که در دیدار حساس و دلهره آور پیش رو داریم بیاندیشیم. آری صحبت از فوتبال است. فوتبالی که داخل مستطیل سبز انجام دادیم. دیدار با الشرطه که به تساوی کشیده شد و دیدار بعدی با الاهلی.

اشتباهاتمان در این دو دیدار چه بود و نقاط قوت چه؟ پاختاکور را با کدام یک میتوان مقایسه کرد؟انگیزه پاختاکور با کدام یک از دو حریف پشت سر گذاشته تشابه دارد؟
باید قبول کنیم الاهلی انگیزه جنگیدن نداشت، برای حفظ امادگی اش در بازی بعد دست به عصا بازی کرد، اما این را هم در نظر بگیریم که راضی به چنین شکستی هم نبود. نقاط قوتی داشتیم در بازی با الاهلی و نقاط ضعفی در برابر الشرطه.
با اطمینان میتوان گفت که همه بازی مقابل الاهلی را پسندیدیم و الشرطه را فراموش کردیم. در حالی که با الشرطه هم ما خواهان برد بودیم.

بردی با طعم انتقام

اما چرا نشد و در برابر الشرطه اگر واکنش های حسینی نبود شاید در پایان همان دیدار باید چمدان ها را می بستیم.
شرایط دیدار با پاختاکور مشابه دیدار با الشرطه است.
از نظر جو روانی دیدار آتی باید بگویم ، پاختاکور تیمی با انگیزه هست و براحتی تسلیم نخواهد شد.
پاختاکور حریفی فیزیکی و جنگنده هست. مکتب فوتبال ازبکستان نشات گرفته از فوتبال شوروی میباشد مبنی بر دوندگی و جنگندگی. بازیکنانی با قدرت بدنی بالا و معمولا در تیم هایشان بازیساز و شوتزن هم دیده میشود. از ضربات ایستگاهی استفاده بهینه میکنند و در سرزنی هم متبحر.

برگردیم به تیم خودمان،استقلال. از نظر فیزیک و قدرت بدنی حداقل امسال استقلال اوضاع مساعدی ندارد. مصدومیتهای فراوان و عدم وجود پرسینگ مناسب حتی در خط دفاعی. عارف در سر زنی در برابر مهاجمان سر زن با مشکل روبروست و چشمی در کورس با بازیکنان سرعتی.هرچند چشمی با جایگیری مناسب و هوش بالا تا حدودی این ضعفش را جبران میکند. میلیچ و غفوری هم در دفاع و هم حمله مهره هایی تاثیر گذار هستند که نبودنشان قطعا به چشم خواهد آمد. جایگزینی که هر دوی این خصوصیات را داشته باشد نداریم. در نتیجه یا باید نفوذ از جناحین را از تاکتیک تیمی کنار بگذاریم تا جلوی سانتر از کناره ها را بگیریم و یا سانتر و ایجاد موقعیت برای شیخ و ارسلان را فراموش کنیم.

در خط میانی ریگی مهره ای است که خیال مان از بودنش راحت است. وظایفش را مو به مو اجرا میکند و خوشبختانه در شرایط خوبی از نظر بدنی بسر میبرد.به کریمی،مرد همه کاره تیم ایرادی وارد نیست، جز احتمال مصدومیت در اثر فشار بازی در میانه میدان. شاید در سی دقیقه سوم کریمی صد در صد را نداشته باشیم. اسماعیلی و قائدی، با توجه به فیزیک و نحوه بازی تحت تاثیر پرس هافبک ها و مدافعین پاختاکور کار سختی پیش رو دارند. روی ارسلان برای دوندگی و جنگیدن در طول نود دقیقه میتوان حساب کرد اما شیخ نه. اصولا نحوه بازی شیخ با دوندگی منافات دارد.

در این شرایط پاختاکور یک هافبک بازیساز و جنگنده دارد که باید مواظب پاسهای پشت دفاع و تودر این بازیکن بود. البته از قدرت شوت زنی این بازیکن و دو هافبک دیگر پاختاکور هم نباید غافل شد. اوضاع وقتی نگران کننده تر میشود که نقطه ضعف دروازبان ما هم شوت های ناگهانی و محکم میباشد.

این مشکلات را که مرور کردم به یاد کادر فنی افتادم. آقا مجید و سایرین. سوای بحث فنی، در این دیدار نیاز به بازیکنانی جنگنده و با انگیزه داریم. امری که باید از جانب کادر و نیمکت به تیم منتقل شود. ناخودآگاه به یاد پست آخر مجید نامجو مطلق افتادم. در اوج نا امیدی ، نوشت فقط خدا را دارم. و این یعنی از حالا فقط به نقاط ضعف تیمش و مشکلات خودش فکر میکند. یک جنگجو قبل از جنگ آماده شکست نمیشود و با یک پیام واضح روحیه بهانه جویی را به شاگردانش منتقل نمیکند. رویه ای که سرمربی قبلی هم بر اساس آن پیش رفت و نتیجه اش را همه دیدیم. اول تیم ضربه خورد و بعد خودش.

با این اوصاف هم از برد میترسم و هم از باخت. هستند کسانی که فقط جلوی پای خود را میبینند و با یک یا دو برد نسخه نیمکت یک فصل یک تیم را میپیچند. فارق از اندکی تفکر . فارق از اینکه در طول فصل مشکلاتی به مراتب سخت تر در برابر کادر فنی قرار خواهد گرفت و اگر قرار باشد کادرمان با هر مشکل به فصای مجازی پناه برده و از تنهایی شکوه کند و به خدا پناه ببرد ، به جای تفکر و مشورت با سایر ارکان باشگاه ، فصلی مشابه با این فصل رقم خواهد خورد شاید هم بدتر.

البته که به شخصه امیدوارم معجزه ای اتفاق بیافتد و صعود کنیم. شاید شما هم به این فکر کرده باشید اگر ببازیم چه میشود؟متاسفانه اگر در برابر پاختاکور شکست بخوریم، مشکلاتمان کمتر نخواهد بود. باید بگویم با دیدن استوری شاهرخ خان خبرنگار فرهیختگان که خبر از سرمربی شدن نامجو مطلق برای فصل بعد داده بود بیش از پیش از مدیریت دلسرد شدم.

استقلال چه الان و چه در فصل پیش رو بیش از همه به روحیه جنگندگی نیاز دارد.شاید یک حسن زاده در کنار تیم جایش خالی باشد. متاسفانه مدیر عامل باشگاه جناب آقای سعادتمند، با ذهنیت مناسب وارد کارزار مدیریت نشد.

استراتژی اش را بر مبنای دوی سرعت گذاشت و با استارت سریع همچون دوندگان دوی صد متر شروع کرد تا خیلی زود به خط پایان که همان آرامش تیم و بستن تیم کهکشانی بود برسد. . غافل از اینکه مدیریت استقلال باید خود را برای دوی استقامت آماده کند. تمام انرژی اش را در ابتدای کارزار صرف انجام کاری کرد که موانع زیادی در برابر محقق شدنش وجود داشت. و حالا که متوجه شده همچون دوندگان دوی استقامت راهی طولانی در پیش دارد و باید انرژی اش را برای رسیدن به خط پایان تقسیم بندی میکرد. و متاسفانه الان توانش تحلیل رفته و هر کس ازراه میرسد با یک تنه فنی کوچک از مسیر منحرفش میکند.

اگر خدای ناکرده از پس پاختاکور بر نیاییم و صعود نکنیم، شمشیر هایی که همه از غلاف در آمده و اماده برای زدن صربه نهایی بر بدن مدیریت هستند همگی با هم فرو خواهد امد و تحمل چنین امری برای سعادتمند میتواند بسیار سخت و شاید کشنده باشد.

دشمنان و رقبای سعادتمند، اشتباهاتی را که در این چند ماه مرتکب شده را لیست کرده و اماده شده اند تا یکجا نفس مدیریت جدید باشگاه را ببرند و خود به جایش شروع به نفس کشیدن کنند. حتی اگر این بریدن نفس باعث نفس تنگی استقلال شود، کوتاه نخواهند آمد.

لیست ایراداتی که آماده کرده اند قطعا دارای دو بخش است. یک بخش را برای متقاعد کردن هوادر و بخش دیگرش را برای تصمیم گیرندگان اماده کرده اند . که البته قرار نیست هوادار از بخش دوم اطلاعاتی داشته باشد همچون همیشه بخشی که برای عوام آماده شده میتواند شامل مواردی از قبیل شکست قرارداد با کاگزار جدید، دلار های ضبط شده در فرودگاه ، ترک اردوی تیم توسط بازیکن ، عدم پرداخت بدهی شفر وبسته ماندنن پنجره نقل و انتقالاتی تیم باشد.

و در کنار این موارد امید دارند که تلاششان برای عدم نتیجه گیری تیم به بار بنشیند و پس از آن فشار برای نا مشخص بودن مربی آینده تیم را به غایت برسانند تا بشود انکه نباید شود و در حساس ترین برهه زمانی همچون فصول اخیر باشگاه بدون سکاندار و پاسخگو به بیراهه رفته و هوادار نداند که مقصر که بود و مطالبات آینده اش را از که طلب کند.

خدا بخیر کند
آمین

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=19880

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
 1. سلام آقای کلانی
  خیلی عالی بود
  ما هنوز راه بسیار سختی در پیش داریم و وقت شادی زیاد نیست
  امید که به لطف خدا موانع یکی یکی رفع شوند

 2. عرض سلام و ارادت خدمت شما افشین خان.
  ممنون از لطفتون.
  درست میفرمایید، راه طولانی در پیش است با موانع موجود و موانع پیش بینی نشده. متاسفانه دشمنان تاج کبیر دست بردار نیستند.
  ولی باید به خودمان و تیم مان ببالیم که با وجود این همه مشکلات که تقریبا همگی از روی عمد پیش پای استقلال قرار میگیرد، هنوز سرپا هستیم و هنوز هم اعتبار فوتبال ایران.
  استقلال برندیست که بر پیشانی فوتبال ایران میدرخشد و اهل خاموشی نیست.
  این نیز بگذرد.
  به امید روزای خوب

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.