• امروز : شنبه - ۴ بهمن - ۱۳۹۹
  • برابر با : 10 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Saturday - 23 January - 2021
0

سلطانی فر به خاطر منافع فوتبال از حضور خود در مجمع فدراسیون فوتبال گذشت کرد.

  • کد خبر : 22834
  • 09 آذر 1399 - 17:58
سلطانی فر به خاطر منافع فوتبال از حضور خود در مجمع فدراسیون فوتبال گذشت کرد.
در گفتگو با مهدی علی نژاد مطرح شد؛ با توجه به فهم بین المللی وزیر ورزش و جوانان، او نظر فیفا را به خاطر حفظ منافع ملی پذیرفت که نقش وزارت ورزش در اداره فوتبال به عنوان عضو صاحب رای، کمتر شود.

به گزارش دبل استار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی حرفه‌ای وزارت ورزش با تاکید براینکه گذشت وزیر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود، اظهار داشت: سلطانی فر برخلاف بسیاری از مسئولان ورزش در گذشته، به خاطر منافع فوتبال از حضور خود در مجمع فدراسیون فوتبال گذشت کرد.

علی نژاد فرایند تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجمع عمومی این فدراسیون را طولانی توصیف کرد که از خردادماه سال پیش آغاز شده بود و می‌بایست با قواعد بین المللی تنظیم و مطابقت پیدا می‌کرد.

او در این باره توضیح داد: آذرماه سال پیش مهدی تاج استعفا داد و هیئت رئیسه تصمیم گرفت اواسط اسفندماه انتخابات را برگزار کند، به این ترتیب همه شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شده بود.

او ادامه داد: در فاصله دو هفته به انتخابات، فیفا برگزاری انتخابات را منوط به اصلاح اساسنامه کرد، این در حالی بود که این فرایند از خردادماه سال گذشته شروع شده بود، گروهی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نقطه نظراتشان را بیان کرده بودند که پس از مدتی مسکوت گذاشته شد.

علی نژاد با اشاره به اهمیت فدراسیون فوتبال برای ورزش کشور بیان کرد: در همین راستا در قالب همکاری نزدیک با این فدراسیون، تلاش شد فیفا برای برگزاری انتخابات متقاعد شود تا فدراسیون جدید، اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار دهد، اما فیفا نپذیرفت و انتخابات ملغی شد.

او در ادامه توضیح داد: از همان ابتدای اصلاح اساسنامه، چند موضوع مدنظر فیفا بود که مورد تاکید فدراسیون و وزارت هم قرار داشت، بنابراین تلاش شد، موارد اصلاح شود.

علی نژاد گفت: در این راستا تصمیم گرفته شد، شرایطی ایجاد شود که کمیته‌های انضباطی، حسابرسی و… توسط مجمع تایید نهایی شوند.

او تصریح کرد: مورد دیگر، ایجاد شرایط مناسب برای کاندیدا‌های بیشتر برای پست‌های ریاست و هیئت رئیسه بود. به این ترتیب اعلام حمایت برای ریاست از ۱۰ تاییدیه به ۵ تاییدیه تقلیل داده شد یا از ۵ تاییدیه برای کاندیدای اعضای هیئت رئیسه به دو اعلام حمایت رسید، بنابراین فرایندی ایجاد شد که صلاحیت تعداد بیشتری برای کاندیدا شدن تایید شود.

او ادامه داد: در عین حال حضور در تیم‌های ملی فوتبال به عنوان بازیکن و مربی هم معادل قرار دادیم تا زمینه حضور بیشتر اهالی فوتبال در انتخابات فراهم شود.

علی نژاد به نکات مد نظر فیفا و ورزش ایران در خصوص تاکید فدراسیون جهانی فوتبال، مبنی بر صاحب رای نبودن وزیر ورزش و معاون وزیر ورزش اشاره کرد و گفت: عموما دولت‌ها این مورد را نمی‌پذیرند، وقتی به سابقه تاریخی این موضوع نگاه می‌کنیم، مسئولان اسبق سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش همیشه علاقمند بودند که نقش خود را در اداره فدراسیون فوتبال حفظ کنند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای افزود: اما این بار، نظر سلطانی فر این بود که پافشاری به حضور وزیر و معاون به عنوان صاحب رای، می‌تواند منجر به عدم تایید اساسنامه و ایجاد کمیته انتقالی و حتی تعلیق فدراسیون شود.

وی تاکید کرد: با توجه به فهم بین المللی وزیر ورزش و جوانان، او نظر فیفا را به خاطر حفظ منافع ملی پذیرفت که نقش وزارت ورزش در اداره فوتبال به عنوان عضو صاحب رای، کمتر شود.

او در ادامه با بیان اینکه این تصمیم  سلطانی فر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود اظهار داشت: او برخلاف بسیاری از مسئوولان ورزش در گذشته، نقش خود را به خاطر منافع مردم و فوتبال کمرنگ و از منافع خود گذشت.

علی نژاد یکی دیگر از مناقشات فیفا در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال را تاکید بر غیر دولتی بودن این موسسه دانست و توضیح داد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، فدراسیون‌ها نهاد عمومی غیر دولتی هستند، بدیهی است مقررات بین المللی تا جایی قابل پذیرش است که مغایرتی با قوانین داخلی نداشته باشد، از طرفی سلطانی فر جایی که لازم بود از خودگذشتگی کرد.

او این نکته را متذکر شد که سلطانی فر و فدراسیون فوتبال تاکید داشتند که کاری بر خلاف قوانین کشور انجام نخواهند داد. به این ترتیب مذاکرات سخت و فشرده، اما مفید با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا انجام شد تا بالاخره این جلسات به فهم مشترک رسید.

علی نژاد گفت: به این ترتیب با تعریفی که انجام شد، فدراسیون فوتبال، موسسه‌ای با شخصیت حقوقی مستقل است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند و در واقع نهاد عمومی غیر دولتی است.

علی نژاد همچنین توضیح داد: فیفا نیز فرصت داد که یکسال بعد از انتخابات، لایحه‌ای در دولت مطرح و سپس به مجلس به تقدیم شود که فدراسیون فوتبال در قانون به یک موسسه غیر دولتی و غیر انتفاعی تبدیل شود.

او تاکید کرد: هدف وزارت ورزش و جوانان، دولت و در نهایت با همکاری نمایندگان مجلس این است که برای منافع فوتبال تصمیم درست اتخاذ شود. در واقع آنجا که بحث قانون بود فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش مشترکا ایستادگی کردند تا این اساسنامه سندی برای توسعه فوتبال ایران باشد.

مهدی علی نژاد در ادامه یکی از شاخصه‌های اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال را افزایش تعداد نفرات اعضای مجمع اعلام کرد و گفت: اعضای مجمع از ٧٥ به ٨٩ نفر رسید و آن‌هایی که اضافه شدند مستقیم به عنوان بازیکن، مربی و داور در فوتبال حضور دارند و فرصت جدیدی در اختیار اهالی فوتبال قرار گرفت.

معاون وزیر ورزش و جوانان توضیح داد: تهیه کنندگان اساسنامه زمینه مشارکت فوتبالی‌ها را فراهم کردند. این مترقی‌ترین رفتاری بود که وزیر وزارتخانه و فدراسیون می‌توانست انجام دهد.

او ادامه داد: امروز مجمع فدراسیون فوتبال شاهد یک روز تاریخی بود، اساسنامه به تایید مجمع رسید و مطمئن هستم که این اساسنامه سال‌های سال مَی تواند برای فوتبال منشأ خیر و برکت باشد.

علی نژاد تصریح کرد: حالا نوبت اهالی فوتبال است که دقت کنند چه نامزد‌هایی را برای انتخابات برمی گزینند و به چه کسانی رای می دهند و آن‌ها باید آینده فوتبال را بسازند و بعد هم باید در مقابل آن ها پاسخگو باشند.

علی نژاد مراحل و فرایند اصلاح اساسنامه را حاصل کار تیمی دانست و با تشکر از همه کسانی که در آن نقش داشتند گفت: این تیم مذاکره کننده، کارش را برای اصلاح اساسنامه خیلی حرفه‌ای انجام داد و قطعا این اقدام در تاریخ ورزش و فوتبال کشور باقی خواهد ماند.

او تصریح کرد: تشکیلات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در کنار هم با همکاری و کمک فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا دستاورد تاریخی را به ارمغان آوردند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای گفت: قریب به ٩ ماه انتقاد‌های بسیاری به فدراسیون فوتبال شد، سپس وزارت ورزش مورد نقد قرار گرفت که در واقع فدراسیون و وزارت ورزش مظلوم واقع شدند.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: با وجود اینکه فدراسیون فوتبال با سرپرست مدیریت می‌شود با اصلاح اساسنامه و تایید مجمع علی رغم کارشکنی‌هایی که انجام شد، این دوران به عنوان دورانی درخشان و تایید اساسنامه به سندی برای توسعه فوتبال تبدیل شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=22834

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.