• امروز : پنج شنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : 4 - رمضان - 1442
  • برابر با : Thursday - 15 April - 2021
9

بهار فصل خوبی برای استقلال نیست!

  • کد خبر : 23676
  • 16 آذر 1399 - 11:26
بهار فصل خوبی برای استقلال نیست!

شاید فصل بهار فقط بهانه ای باشد و اصل این اتفاقات برنامه ریزی طولانی مدتی داشته اما مهم اتفاقات تلخ و عجیبی است که برای استقلال رخ داده است اما استقلال از تمام این ناملایمات گذشته و خواهد گذشت

رضا صالحی
فصل خیانت نام مناسبی است برای فصل بهاری که پر از خیانت به استقلال و سرمربی هایش است. در ابتدا باید به محمود فکری هشدار داد باید در دو مقطع نیم فصل و سه ماهه بهار حواسش به اتفاقات مدیریتی و جو حاکم بر فضای خصوصی بازیکنان باشد زیرا استقلال کم خیانت ندیده در ادامه به تعدادی از این خیانت ها می پردازیم .
اولین سوالی که باید از خود بپرسیم این است که حالا چرا بهار؟ با دقت بیشتر به تاریخ استقلال در میابیم اکثر اتفاقات مشکوک به خیانت که به استقلال شده در این فصل بوده است
با هم نگاهی به تاریخ می اندازیم.
۱-خرداد ماه سال هشتاد و یک در حالی که تیم منصور خان پورحیدری فقط یک مساوی از ملوان می خواست تا قهرمان اولین دوره لیگ برتر باشد، باخت و این آخرین حضور ایشان به عنوان سرمربی روی نیمکت آبی ها بود.
هادی طباطبایی سالها قبل در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان  بدون اینکه از بازیکنی نام ببرد ماجرای کم کاری برخی از بازیکنان در بازی برابر ملوان را تایید کرده بود.
فریده شجاعی همسر مرحوم پورحیدری که سالها نایب رییس فدراسیون فوتبال هم بود بارها در مصاحبه با مطبوعات ورزشی گفته بود که برای خودش و منصور پورحیدری سخت است که خائنان را ببخشند.
۲- سال هفتاد و هشت استقلال بی رقیب حجازی پس از یک بازی نفس گیر به فینالیست آسیا می شود اما خبری از ناصر خان به عنوان سرمربی که در حال تحقق رویای فتح ستاره سوم است در روزنامه ی آقای مدیرعامل نیست. به روز مسابقه رسیدیم اتفاقات قبل از آن موجب تنبیه پرویز برومند، دروازه بان اول استقلال و کنار گذاشتنش از ترکیب در آن دیدار شد. استقلال باخت اما هواداران از عملکرد حجازی و تیمش راضی بودند و حتی بعد از باخت و از دست رفتن رویای ستاره سوم، ناصر خان را تشویق می کنند. منصوریان، پاشازاده، یزدانی و تیموریان را در میانه ی فصل می فروشند. بازی جهنمی آغاز می شود. زمانی که استقلال با گل های موسوی و دین محمدی سه بر یک پیش است از پرده ی اول رونمایی می شود کاپیتان از دستور سر باز می زند. نمی خواهی تعویضم کن مثل پتک به سر حجازی فرود می آید تعویضش نکرد و تصمیمی دیگر گرفت در ادامه اشتباهات متوالی برخی بازیکنان به خصوص پرویز برومند که شانسی مجدد به او داده شده نتیجه ای عجیب را رقم می زند چهار بر سه. دروازه بان مغضوب در رختکن درشتی می کند ببین خودت تا فردا هستی و همین اتفاق می افتد حکم اخراجش صادر می شود البته بهتر است بگوییم ابلاغ می شود.
شش روز پس از آن اتفاقات، ناصرخان در گفتگو با یک رادیوی خارجی ضمن تشریح اتفاقات رخ داده در جدال مقابل سایپا، ادعای بسیار بزرگی را مطرح کرد و گفت: «من همه بازیکنان استقلال را متهم نمی‌کنم. تعدادی از شاگردانم واقعاً با جان و دل برایم بازی کردند و برخی از آن‌ها هم اشتباهاتی داخل زمین داشتند که ناشی از خستگی و سهوی بود، اما صراحتاً می‌گویم بعضی از بازیکنان استقلال در مسابقه با سایپا به من خیانت کردند. آن‌ها تعمداً کم‌فروشی کردند تا تیم شکست بخورد و من برکنار شوم.». خیانت به حجازی برای بار دوم نیز تکرار می شود این بار تحمل حضور حجازی تا بهار را هم نداشتند و در آبان ماه نقشه ای که در حال پیاده سازی آن در طول فصل بودند اجرایی و ناصر خان اخراج شد. از جان دادن برای تیم و حجازی سخن می گفتند اما عده ای در زمین راه رفتند تا دوباره سه گل برای جبران اختلاف دو گله حجازی را از استقلال بگیرد.
این یکی از سه استثنا این مجموعه خیانت ها بود.
۳ -سیزده بهمن ماه دربی هفتاد و چهارم بازی که برد در آن می تونست هم محبوبیت پرویز مظلومی را به شدت بالا ببرد و هم در روند و رقابت قهرمانی کمک زیادی کند کمکی که حالا متوجه هستیم که باعث قهرمانی ما در لیگ برتر می شد اما در عرض ده دقیقه سه گل دریافت کردیم. اگرچه آن بازی آخرین بازی پرویز خان در آن فصل نبود اما بهترین بهانه برای اتمام همکاری شد البته تصمیم و اقدامات ابتدایی برای این خیانت از نیم فصل انجام شده بود. به مصاحبه های پرویز مظلومی در مورد آن دربی که برگردیم از خیانت عده ای سخن گفته و نداشتن حتی یک موقعیت خطرناک حریف تا دقیقه هشتاد و دو به علاوه هنوز هم دلیل اصلی جدایی فرهاد مجیدی از استقلال در آن سال یک راز سر به مُهر است که برخی آن را به حضور امیر قلعه نویی در استقلال مرتبط می دانند.
مظلومی در مصاحبه ای دیگر می گوید: «من از شما و مردم می خواهم گلهای پرسپولیس را در آن بازی نگاه کنید. قشنگ دقت کنید ببینید چه اتفاقاتی می افتد. به پرویز مظلومی در آن بازی خیانت شد.»
فروردین ماه نود و پنج نتیجه عجیبی دیگر بازهم برای پرویز خان مظلومی در دربی رقم خورد که بازهم سرنخ این قصه دست مدیریت و در نیم فصل بود و بازهم پایانی مشابه را شاهد بودیم. علیرضا بیرانوند چند سال بعد از آن دربی به برنامه دورهمی مهران مدیری دعوت شد و در آن برنامه از راز و گفت گویی پرده برداشت که اتفاقات هفته های پایانی را به نوعی مشکوک جلوه می دهد. او در برنامه دورهمی از درخواست علیرضا منصوریان برای رد پیشنهاد پیروزی در نیم فصل و حضور در استقلال به همراه وی برای فصل بعد خبر داد. شاید نتوان اعتماد چندانی به این نقل قول کرد اما احتمالی است که نمی توان از آن غافل شد به خصوص اینکه تیم پیروزی در آن فصل قدرت ثبت آن نتیجه در برابر استقلال حتی با آن همه الطاف داوری نداشت.
۴-فروردین ماه نود و هشت زمانی که استقلال یک برد تا رسیدن به صدر کم داشت، در حالیکه در اوج بود و هواداران تیم سوم پایتخت به شدت از دربی وحشت داشتند، علی خطیر طی سفر به ترکیه با چند گزینه مذاکره و احتمالا توافقات اولیه را با استراماچونی به عنوان سرمربی ناموفق انجام می دهد. خبر این اتفاقات به وینفرد شفر و بازیکنان رسیده و باعث آن اتفاقات در دربی، از دست رفتن کنترل رختکن، از دست رفتن موقعیت های مختلف صدرنشینی شد.
علی خطیر با حضور در یک برنامه تلوزیونی مذاکره با آندره استراماچونی در آن مقطع را تایید کرد اما بقیه ی موارد مطرح شده حدسیاتی است که قطعا دور از واقعیت نیست و این را می توان از اطلاع داشتن آقای شفر از جلسات خصوصی و محرمانه برگزار شده همچنین اتفاقات رختکن از فروردین ماه نود و هشت به بعد فهمید.
۵-بعد از طوفان استقلال استراماچونی در تبریز، همان عده ای که همیشه از قدرت گرفتن استقلال وحشت داشتند نتوانستند تا فصل بهار صبر کنند و پرداختی به سرمربی ایتالیایی قطع شد تا تهدید های تکراری خود را عملی کند اما فشار شدید هواداران باعث پرداخت معوقات شد این بار از در دیگری وارد شدند و شروع به مذاکره با گزینه های مختلف داخلی و خارجی کردند. این اتفاق استرا را به شدت عصبانی و از بازگشت منصرف کرد. خوشبختانه تمام این اتفاقات رسانه ای شده و تمامی هواداران در جریان تقریبا تمام جریانات هستند.
۶-با توجه به صحبت های احمد سعادتمند، مدیرعامل اسبق استقلال درباره ی سفر به ایتالیا پروژه ی حذف مجیدی و احتمالا خود احمد سعادتمند از خرداد ماه آغاز شد البته در این میان اتحاد مهدی عبدیان حامی احمد سعادتمند در هیات مدیره و مخالف اصلی یعنی اسماعیل خلیل زاده عجیب به نظر می رسد که خود احتمال قربانی شدن مجیدی و سعادتمند در راه این اتحاد را بالاتر می برد و در نهایت هر کدام به هدف خود برسند. طبق اطلاعات به دست آمده از منابع موثق تیم فوتبال نساجی در دهه ی اول شهریور ماه از طریق دوستان فرهاد مجیدی به وی پیشنهاد سرمربی گری دادند که با توجه به فرم خوب این تیم با سرمربی آن زمان خود یعنی محمود فکری تنها دلیل ممکن برای فکر کردن به گزینه های دیگر جدایی محمود فکری بوده است که این زمان دقیق امضای قرارداد ایشان با استقلال را مبهم می کند‌. در این میان احمد سعادتمند که به دنبال اتفاقی غیر ممکن یعنی بازگرداندن استراماچونی بود، با منتفی شدن کامل و به بن بست خوردن آن مذاکرات به دنبال الکس نوری رفت و در عین نا باوری سناریو نویسان با این سرمربی به توافق رسید و قرارداد تنظیم شد به همین دلیل دقیقا قبل از جلسه ی هیئت مدیره جهت تایید قرارداد ایشان برکنار شده و خود به خود توافق انجام شده با آقای الکس نوری هم از درجه اعتبار ساقط شد. خود فرهاد مجیدی نیز اعلام کرده بود جانشینش در تهران است و نه در ایتالیا یا آلمان. صد البته که در این مورد تنها حدسیات به کمک ما می آید تا با ادغام آن با اطلاعات درست و موثق سناریویی نزدیک به واقعیت طراحی کنیم.
درست است که این نقشه در شهریور ماه عملی شد اما ویروس کرونا حدود چهار ماه بازی ها و در نتیجه تمام این اتفاقات را عقب انداخت. اتفاقی که اگر نمی افتاد قطعا اکنون استقلال برای فینال آسیا آماده می شد.

شاید فصل بهار فقط بهانه ای باشد و اصل این اتفاقات برنامه ریزی طولانی مدتی داشته اما مهم اتفاقات تلخ و عجیبی است که برای استقلال رخ داده است اما استقلال از تمام این ناملایمات گذشته و خواهد گذشت اما باید از آنها درس بگیریم تا دیگر چنین اتفاقاتی برای ما و بزرگانمان نیافتد پس با چشم و فکر باز به وقایع بنگریم و در مورد آن بیاندیشیم سپس قضاوت کنیم.

به امید موفقیت استقلال بزرگ !

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=23676

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.