• امروز : یکشنبه - ۱۷ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 24 - رجب - 1442
  • برابر با : Sunday - 7 March - 2021
2

کار بزرگ فکری، ۷ امتیاز از ۳ بازی خارج از خانه

  • کد خبر : 27065
  • 14 دی 1399 - 11:31
کار بزرگ فکری، ۷ امتیاز از ۳ بازی خارج از خانه

استقلال که به دلیل برنامه ریزی سازمان لیگ و تعویق چند دیدار، مجبور شد ۳ دیدار متوالی را خارج تهران برگزار کند، عملکرد خوبی از خود به ثبت رساند….

استقلال که به دلیل برنامه ریزی سازمان لیگ و تعویق چند دیدار، مجبور شد ۳ دیدار متوالی را خارج تهران برگزار کند، عملکرد خوبی از خود به ثبت رساند….

به گزارش دبل استار، استقلال در سیرجان یک ۲۵ دقیقه طوفانی داشت. آنها ۲ بار به گل رسیدند و یک ضربه پنالتی را نیز از دست دادند و شاید اگر وریا کمی دقت به خرج می داد، کار تیم ژنرال در همان نیمه اول تمام شده بود.


با این وجود، طبیعی بود استقلال در نیمه دوم کمی عقب نشسته و بیشتر بر روی حفظ نتیجه تمرکز کند هر چند در نیمه دوم نیز شاگردان فکری توسط قایدی و مطهری فرصت های خوب گلزنی از دست دادند و حتی می توان گفت فرصت های استقلال در نیمه دوم خطرناک تر از میزبان بود.


به هر حال استقلال و فکری به مهمترین خواسته فوتبال رسیدند و آنها با کسب ۳ امتیاز بسیار حساس در سیرجان، به صدر جدول صعود کردند و اکنون با روحیه بالا به مصاف آلومینیوم اراک می روند و پیروزی در این بازی می تواند آنها را برای شهرآورد تهران در وضعیت بسیار خوبی قرار دهد.


نباید از این نکته غافل شد که تیم فکری در این فصل با مصدومیت های متعددی نیز دست و پنجه نرم میکرد و تقریبا هر بازی از نبود چند مهره تاثیرگذار خود بهره می برد بر فرض مثال فکری آقای گل خودش را در اختیار نداشت و دیاباته به جز ۵۵ دقیقه، در لیگ بیستم برای استقلال به بازی نرفته و فکری با ۲ مهاجم ثابت در همه بازی ها موفق شده است تیمش را به صدر جدول برساند. 


اگر نگاهی به فصل قبل بیندازیم، می بینیم که در نبود شیخ دیاباته، تیم های استراماچونی و مجیدی اغلب نتایج مطلوبی کسب نمی کردند ولی فکری بجز ۵۵ دقیقه، بدون استفاده از آقای گل لیگ نوزدهم توانسته است تیمش را به صدر جدول برساند و شاید استحقاق این همه فشار و انتقاد را نداشته باشد. تعدد غیبت ها در سه بازی اخیر استقلال به وضوح مشخص بود مثلا در بازی برابر گل گهر مرادی، شجاعیان، یزدانی، نادری و دیاباته ؛ در بازی برابر ذوب آهن مرادی، غلامی، یزدانی، نادری، شجاعیان، اسماعیلی و دیاباته ؛ در بازی با شهر خودرو مرادی، غفوری، یزدانی، دیاباته، اسماعیلی، ریگی و غلامی غایبان کلیدی تیم محمود فکری به شمار می رفتند.

کار بزرگ فکری، ۷ امتیاز از ۳ بازی خارج از خانه


اما شاید نکته اعتراضی هواداران استقلال به این باشد که تیم محمود فکری زیبا بازی نمی کند و این در حالی است که او نتایج امیدوارکننده ای در هفته های اخیر کسب کرده است و باید این قضیه را پذیرفت که اگر تیم فکری زیبا بازی می کرد و نتیجه ای کسب نمی کرد همان هوادارانی که خواهان بازی زیبا هستند مدعی می شدند که در فوتبال کسب نتیجه مهم تر از هر چیزی است و استقلال فصل را از دست داده. 


این انتقادات در حالی صورت گرفته که مرور گذشته نشان می دهد بهترین پیروزی های استقلال در فصول گذشته نیز با سبک فوتبالی و آمار مشابهی اتفاق افتاده است. بر فرض مثال، استقلال سال گذشته در حالی موفق به حذف رقیب سنتی خود در دیدار نیمه نهایی جام حذفی شد که در اکثر آمار آن بازی، از حریف خود پایین تر بود.

کار بزرگ فکری، ۷ امتیاز از ۳ بازی خارج از خانه


همچنین استقلال در دو بازی برابر سپاهان مدعی و پرستاره امیر قلعه نویی به برتری رسید. به طور مثال، پیروزی در بازی لیگ برابر سپاهان با نتیجه ۲ بر یک در شرایطی بدست آمد که استقلال مجموعا یک شوت درون چارچوب سپاهان داشت. استقلال در فصل اول حضور وینفرد شفر نیز در دو بازی مهم برابر پرسپولیس و ذوب آهن به بردی خاطره انگیز دست پیدا کرد که در برخی آمار بازی تیم برتر میدان نبود.


به هر حال استقلال در ۳ بازی اخیر خود در مشهد، اصفهان و سیرجان ۲ پیروزی بدست آورد و در حالی مقابل ذوب آهن به تساوی رسید که شاگردان رحمان رضایی در این مسابقه تمرکز خود را بر روی کارهای دفاعی گذاشته بودند و اگر آبی پوشان قدر فرصت های خود را می دانستند، می توانستند از اصفهان نیز دست پر به تهران برگردند.

کار بزرگ فکری، ۷ امتیاز از ۳ بازی خارج از خانه


نباید فراموش کرد ذوب آهنی که دو روز پیش موفق به متوقف کردن پرسپولیس در آزادی شد همان ذوب آهنی بود که برابر استقلال به میدان رفت و تنها تفاوت ترکیب جایگزینی قاسم حدادی فرا با عادل پورافراز است ولی ذوب آهن در استادیوم آزادی ۱۱ شوت به سمت دروازه لک زد در حالیکه آمار سرخپوشان ۱۰ شوت بود و موقعیت های گلزنی شاگردان یحیی و یاران رحمان رضایی هر دو ۳ موقعیت بود تا مشخص شود استقلال مقابل تیم دست و پا بسته ای به میدان نرفته بود.


نکات مهم در خصوص عملکرد استقلال در این سه بازی، آمار خوب تیم فکری در ایجاد موقعیت و شوت زنی است. بطور کلی آبی پوشان در این ۳ بازی ۳۸ بار به سمت دروازه حریفان خود شوت زدند یعنی بطور میانگین شاگردان فکری در هر بازی ۱۲.۶ بار بخت خود را برای گلزنی از راه شوت زدن به سمت دروازه رقیبان امتحان کرده اند.

از میان ۳۸ شوتی که استقلال در این ۳ بازی خارج از خانه زده، ۱۱ مورد درون چارچوب بود که با کمی اغماض می توان میانگین ۴ شوت درون چارچوب در هر بازی را برای آبی پوشان متصور شد.


بازیکنان استقلال در این سه بازی، ۱۳۰۳ پاس به همدیگر داده اند که به طور میانگین معادل ۴۳۴ پاس در هر بازی است که ۸۱ درصد این تعداد پاس در این دیدارها صحیح بوده است که آمار خوبی برای آبی پوشان محسوب می شود.


علاوه بر این، استقلال ۱۲ موقعیت گلزنی در این بازی ها داشته است که بازهم آمار قابل توجهی است و از این تعداد، ۴ بار به گل رسیده است. ولی نکته مقابل اینکه خط دفاعی تیم فکری ۱۳ بار به رقبای خود موقعیت گلزنی داده که تنها یک بار از روی نقطه پنالتی دروازه مظاهری باز شد.


نکته دیگری که بیان آن خالی از لطف نیست، این است که با وجود انتقادات کلی هواداران استقلال به فوتبال استقلال و آمار هجومی قابل قبول آن، با نگاهی به جدول امسال متوجه خواهیم شد سایر تیمهای مدعی لیگ نیز تفاوت چندانی نسبت به تیم محمود فکری ندارند، حتی تیم های موفق سالهای گذشته لیگ برتر نیز آمار مشابهی داشتند.


بر فرض مثال آخرین قهرمانی برانکو در لیگ برتر با آمار پیروزی در ۱۶ بازی از ۳۰ بازی فصل و به ثمر رساندن ۳۶ گل بدست آمد یا استقلال خوزستان که با آمار ۱۵ برد و ۳۳ گل زده در ۳۰ بازی شگفتی ساز شد. حتی آخرین قهرمانی استقلالی ها در لیگ برتر به مربیگری امیر قلعه نویی با آمار ۱۹ برد در ۳۴ بازی و ۴۳ گل زده رقم خورد که با اندکی تامل می توان متوجه شد برخلاف نظر هواداران استقلال تیم محمود فکری شانس پایینی برای قهرمانی لیگ نخواهد داشت و شاید اگر حمایت ها و روحیه دهی هواداران بیشتر شود تیم فکری بتواند فصل را با موفقیت به اتمام برساند.


به هر حال با توجه به آمار، عملکرد کلی تیم محمود فکری خوب و مورد قبول است و شاید نکته نگران کننده در این خصوص، خط دفاعی این تیم باشد که فرصت های گلزنی زیادی را در اختیار رقبا قرار داده که در این میان اگر درخشش خیره کننده رشید مظاهری نبود، شاید اکنون ماهیت این مقاله و روند نتیجه گیری فکری به صورت دیگری بود.

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=27065

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.