• امروز : یکشنبه - ۵ بهمن - ۱۳۹۹
 • برابر با : 11 - جماد ثاني - 1442
 • برابر با : Sunday - 24 January - 2021
2

میلیچ قربانی خارجی‌زدایی؟

 • کد خبر : 27847
 • 24 دی 1399 - 3:05
میلیچ قربانی خارجی‌زدایی؟

۳ دلیلی که ستاره کروات را از استقلال فراری داد

دقیقه ۵۷ بازی با ماشین‌سازی بود که ، هافبک مدافع چپ استقلال با یک ضربه ایستگاهی از راه دور و با گلی تماشایی سه امتیاز دیدار با ماشین‌سازی را برای اردوی آبی‌پوشان به ارمغان آورد. به این ترتیب استقلال بازی هفته سوم مقابل ماشین‌سازی تبریز را با تک‌گل بازیکن کروات خود با برتری پشت‌سر گذاشت تا با کسب ۶ امتیاز از سه مسابقه یکی از بهترین شروع فصل‌های خود در تاریخ لیگ برتر را به ثبت رسانده باشد. این درحالی بود که درست یک هفته بعد و در دیدار مقابل پیکان در شهرقدس و در همان دقایق نخست دو ضربه ایستگاهی پشت ۱۸ قدم برای استقلال گرفته شد اما در کمال تعجب زننده زیباترین گل هفته سوم رقابت‌ها حتی فرصت ایستادن پشت توپ را هم پیدا نکرد چه برسد به آنکه بخواهد این ایستگاهی‌ها را به سمت دروازه بزند. در این دیدار نیز میلیچ یکی از خوب‌های میدان بود اما از آنجا که استقلال به گل نیاز داشت او در دقایق پایانی جای خود را به دانشگر داد تا این مدافع بلندقامت به قصد گلزنی وارد میدان شود. بااین‌حال اتفاق عجیب در هفته پنجم رقابت‌ها رخ داد، جایی که میلیچ مزد گل زیبا و عملکرد خوب مقابل پیکان را با نیمکت‌نشینی مقابل نفت آبادان گرفت تا شک و شبهه‌ها و گمانه‌زنی‌ها درخصوص این بازیکن از همین بازی آغاز شود. در ادامه نیز محمود فکری در مشهد نادری را به میلیچ ترجیح داد که البته با مصدومیت بازیکن سابق پیروزی در هفته هفتم و در دیدار مقابل ذوب‌آهن یک‌بار دیگر این فرصت به مدافع-هافبک کروات استقلال رسید تا دوباره بتواند خودنمایی کند. بااین‌حال در این بازی و در دقیقه ۶۹ پرونده بازی این بازیکن برای استقلال در فصل جاری بسته شد و در ادامه بازیکن کروات در دو دیدار بعدی قبل از دربی استقلال را همراهی نکرد که البته در دیدار ماقبل دربی یعنی بازی با آلومینیوم این محرومیت به‌خاطر مسائل انضباطی بود. درنهایت هم میلیچ که برای بازگشت به میدان لحظه‌شماری می‌کرد دیگر این فرصت را پیدا نکرد و بعد از عدم حضور در دیدار دربی بامداد سه‌شنبه تهران را به مقصد کرواسی ترک کرد. از صبح روز گذشته گمانه‌زنی‌ها و شایعات در این خصوص ایجاد شده که چرا درحالی‌که استقلال یکی از آماده‌ترین تیم‌های لیگ به شمار رفته و شرایط خوبی هم دارد، این بازیکن باید چنین رفتاری را انجام دهد و اصولا چرا این بازیکن با وجود عملکرد خوب، نیمکت‌نشین شد!

 3 اتفاقی که میلیچ را فراری داد

یکی از شایعاتی که برخی رسانه‌ها در فضای هواداری به آن دامن زده و حتی آن را قبل از دربی مطرح کردند، موضوع دوپینگ هروویه میلیچ بود، موضوعی که هرگز توسط مقامات رسمی فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال تایید نشد و به نظر می‌رسید این موضوع در راستای تحت‌تاثیر قرار دادن آبی‌پوشان از لحاظ روحی و روانی، قبل از دربی رسانه‌ای شده و بیشتر یک خبرسازی محسوب می‌شد. بااین‌حال ۳ اتفاق باعث شد تا میلیچ بامداد سه‌شنبه تهران را شاید برای همیشه به مقصد کرواسی ترک کند. موضوع اول اینکه مدت‌ها از آخرین دریافتی این بازیکن سپری شده و او چندین‌بار اخطار داده بود تا استقلالی‌ها طبق قرارداد حقوقش را بدهند، موضوع دوم اینکه میلیچ همان‌طور که در ابتدای فصل گفته بود، درصدد آن بود تا برای دو فصل قراردادش را تمدید کند که این امر هم محقق نشد و موضوع سوم که مزید بر علت شده و باعث شد این بازیکن کروات عزمش را برای رفتن جزم کند، بحث عدم اعتقاد کادرفنی و محمود فکری به او بود و دوگانگی رفتاری فکری درخصوص بازیکنان داخلی و خارجی و تصمیمات فنی درباره میلیچ و نیمکت‌نشینی‌های ناحق از دیدگاه او، درنهایت باعث شد همه این عوامل دست به دست هم داده تا این بازیکن ایران را ترک کند.

 اصرار برای تمدید

در ابتدای فصل جاری و بعد از اینکه میلیچ آن گل زیبا را به ثمر رساند، رسانه ها سراغ این بازیکن رفتند تا با او مصاحبه کند اما هروویه ضمن گفتن این جمله که من سرباز استقلال هستم در پاسخ برای مصاحبه مفصل اعلام کرد بعد از تمدید قرارداد این کار را انجام خواهد داد. در این خصوص به دفعات نیز موضع باشگاه را رسانه‌ای کرده و نوشتیم که مسئولان استقلال و کادرفنی با تمدید قرارداد دوساله این بازیکن مخالف هستند و این درحالی است که میلیچ اصرار دارد برای دو سال در استقلال بماند. میلیچ که برای فصل جاری قرارداد ۲۰۰ هزار دلاری دارد برای فصل بعد قرارداد ۲۵۰ هزار یورویی و برای فصل سوم نیز ۲۰درصد افزایش نسبت به فصل دوم را مطرح کرده اما استقلالی‌ها به‌خاطر سن و سال این بازیکن و شرایط فنی و البته اوضاع اقتصادی ایران با یک فصل تمدید موافقت و این موضوع را هم به نیم‌فصل موکول کردند، بااین‌حال همان‌طور که در بالا نوشتیم، میلیچ بعد از اینکه متوجه می‌شود فکری به او از لحاظ فنی اعتقادی ندارد بعد از دربی تهران را ترک کرد.

 میلیچ نیاز به اخطار نداشت

نکته قابل‌توجه اینکه از فصل گذشته و حدود یک سال پیش این بازیکن در زمان مدیریت احمد سعادتمند آخرین حقوق خود را طبق قرارداد دریافت کرده و از آنجا که این حقوق باید ماهیانه پرداخت می‌شد و این اتفاق دیگر رخ نداد، او بعد از دو ماه اولین اخطار را به باشگاه برای پرداخت مطالباتش طبق قرارداد ارائه داد. در ادامه و تا زمان آخرین دریافتی طی ماه‌های قبل این بازیکن چندین اخطاریه دیگر را نیز برای باشگاه فرستاد و اعلام کرد اگر پولش را ندهند، قراردادش را یکطرفه فسخ کرده و از استقلال به فیفا شکایت خواهد کرد. بنابراین برای بار آخر که این بازیکن تهران را ترک کرد دیگر نیاز به اخطاریه مجدد نداشت، چون روند کار طی این مدت به‌صورت قانونی طی شد و استقلال از پرداخت حق و حقوق این بازیکن به‌خاطر مشکلات مالی امتناع کرد و بازیکن کروات می‌توانست بدون مشکل از استقلال برود.

 احتمال برگشتن هست، اما کم

حالا و درباره سرنوشت این بازیکن این ابهام وجود دارد که آیا میلیچ باز هم به تهران بازخواهد گشت یا خیر، البته هنوز مسئولان باشگاه و خود این بازیکن درخصوص این سوال و ابهام موجود پاسخ مشخص و روشنی نداده‌اند اما به نظر می‌رسد با توجه به آنکه استقلالی‌ها در این مدت درحالی روند خوبی از لحاظ امتیازگیری در فصل جاری داشتند که بازیکنان خارجی این تیم ازجمله میلیچ و دیاباته تاثیرگذاری چندانی در این روند نداشتند، به همین دلیل احتمالا با رفتن این بازیکن بهانه برای قطع همکاری با او نیز ایجاد شده باشد، ضمن اینکه استقلال در پست بازیکن کروات به جز محمد نادری که متخصص بازی در پست دفاع چپ است، از محمد دانشگر و محمدمتین کریم‌زاده هم بهره می‌برد که‌ جمله این اتفاقات احتمال بازگشت بازیکن کروات را کمرنگ می‌کند.

 پای خارجی‌زدایی وسط است؟

در این بین اما نکته‌ای که بیش از هر چیز دیگری جلب‌توجه می‌کند، رفتار محمود فکری با بازیکنان است و مشخص نیست چطور زمانی که فرشید باقری اعلام می‌کند رضایتنامه‌اش را می‌خواهد یا فرشید اسماعیلی در تمرین با مدیرعامل این باشگاه قیل و قال راه می‌اندازد، با این موضوع بی‌تفاوت برخورد می‌شود اما به‌خاطر یک پست اینستاگرامی و یا جروبحثی کوچک روی نیمکت میلیچ و دیاباته در اختیار باشگاه قرار می‌گیرند و همین موضوع و نحوه برخورد دوگانه سرمربی استقلال با بازیکنان تیمش این فکر را در اذهان تقویت می‌کند که بعد از منع قانون جذب بازیکنان خارجی احتمالا با دستور نانوشته‌ای حالا این مدیران و کادرفنی تیم‌ها هستند که باید بقایای بازیکنان خارجی را در لیگ برتر پاک کنند و احتمالا بعد از رفتن رسن و میلیچ در ادامه نوبت به بازیکنانی مثل شیخ و یا رادوشویچ خواهد رسید.
این درحالی است که در این مدت میلیچ یکی از منضبط‌ترین و خوش‌اخلاق‌ترین بازیکنان استقلال محسوب شده و فقط طی چند بار به‌خاطر بدقولی‌های مسئولان باشگاه به‌خاطر عدم پایبندی به تعهدات‌شان درخصوص پرداخت مطالباتش به اجبار و طبق قانون، اخطاریه‌هایی را برای باشگاه ارسال کرد، درغیر این‌صورت از لحاظ فنی و اخلاقی مشکلی را در این یکی دو سال اخیر برای آبی‌پوشان به وجود نیاورد.

 جلسه فکری درباره شیخ قبل از دربی بود

درخصوص آخرین وضعیت شیخ دیاباته، آقای گل فصل گذشته فوتبال ایران و مهاجمی که یک‌بار دیگر به‌خاطر مصدومیت و بعضا به‌خاطر مسائل انضباطی کمتر در فصل جاری به او بازی رسید، خبر می‌رسد که این بازیکن در شرایط مناسبی در باشگاه استقلال به سر برده و فعلا بین او و کادرفنی و ارکان باشگاه صلح و صفا برقرار است. نکته عجیب اینکه روز گذشته در خبری اعلام شد که محمود فکری سه روز قبل از دربی پایتخت در جلسه سه نفره خود با خلیل‌زاده و حجت نظری اعلام کرده است مدیران باشگاه استقلال در نیم‌فصل می‌توانند با شیخ و میلیچ فسخ کنند چون هم این دو بازیکن در تفکراتش جایی ندارند و هم اینکه در تمرینات بی‌انضباط هستند که با صحبت‌های سخنگوی باشگاه استقلال مشخص شد این شایعه صحت ندارد اما پیگیری‌ها نشان داد جلسه سه نفره که البته مضمون آن به اشتباه ذکر شده است مربوط به قبل از دربی بود و به همان زمانی برمی‌گردد که بین فکری و دیاباته بعد از بازی با فولاد شکرآب شد و سرمربی استقلال تقاضای برخورد انضباطی با این بازیکن را از باشگاه مطرح کرد. به هرحال مسئولان استقلال می‌گویند فعلا شیخ ماندنی است و مشکلی وجود ندارد، هرچند او هم از ترکیب اصلی دور شده است.

 هواداران حامی میلیچ!

استقلال در فصل جاری همان‌طور که اشاره شد، یکی از بهترین فصل‌های خود از لحاظ روند امتیازگیری را پشت‌سر گذاشته و هر چقدر هم که زیبا و تماشاگرپسند بازی نکند اما از لحاظ جمع کردن امتیازات تیمی موفق در فصل بیستم به شمار می‌رود. این درحالی است که در این مدت به‌خصوص در هفته‌های اخیر که آبی‌پوشان مقابل تیم‌هایی مانند گل‌گهر و آلومینیوم روی دور برد افتادند در ترکیب استقلال از میلیچ خبری نبود و نکته عجیب اینکه تنها باخت آبی‌پوشان در فصل جاری به دیداری مربوط می‌شود که بازیکن کروات فقط در همان دیدار به‌صورت کامل و ۹۰ دقیقه‌ای استقلال را همراهی کرد. میلیچ در هفته‌های اول، سوم و چهارم نیز در ترکیب ثابت استقلال قرار گرفت اما در ۱۰ دقیقه پایانی تعویض شد و در هفته پنجم و ششم نیز به‌عنوان بازیکن جایگزین در ۲۰ دقیقه پایانی به زمین رفت. حال اینکه چطور میلیچ در روند فنی و تاکتیکی آبی‌‌پوشان در فصل جاری تاثیرگذاری زیادی نداشته است، اما هواداران این باشگاه در فضای مجازی علیه مدیران و مربیان موضع‌گیری کرده و خواستار بازگشت مدافع هافبک کروات محبوب‌شان به استقلال شده‌اند!

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=27847
 • نویسنده : محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق
 • منبع : فرهیختگان
 • 18 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.