• امروز : پنج شنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۰
 • برابر با : 4 - رمضان - 1442
 • برابر با : Thursday - 15 April - 2021
3

همه کمک کنند تا این بار فرهاد تا آخر خط موفق باشد

 • کد خبر : 30926
 • 14 اسفند 1399 - 2:18
همه کمک کنند تا این بار فرهاد تا آخر خط موفق باشد

حالا که فرهاد سرمربی استقلال شده، اجازه بدهند این بار کار کند. دفعه قبل هم گفتم فرهاد یک فرد فوق العاده باهوش است و در سالیان متمادی در فوتبال ایران و آسیا کار کرده است و قضایا را می‌شناسد و مسائل را می‌داند و فقط باید اجازه بدهند که کار خودش را انجام دهد. همه نیز باید او را حمایت کنند.

طناز فوتبال ایران و فردی است که همیشه حرف‌هایش را در قالب طنز و شوخی و خنده بیان می‌کند اما این‎بار اوضاع فوتبال به اندازه‌ای غم‌انگیز و نگران‎کننده است که حتی برای آقافیروز نیز خیلی حالی برای طنازی و شوخی و کنایه باقی نمانده، هرچند تحولات اخیر پیرامون زندگی وی یعنی فوت همسرش نیز در این اتفاق یعنی تغییر فضای او بی‌تاثیر نیست تا جایی که خودش معتقد است به‎خاطر این قضیه یعنی درگذشت همسرش طی یکی دو ماه اخیر چندین پیشنهاد ازجمله پیشنهاد تیم‌های لیگ برتری را رد کرده، بااین‎حال انتخاب شهاب‌الدین عزیزی‎خادم به‌عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال و تحولات پیش‎رو و همچنین انتخاب روز گذشته فرهاد مجیدی به‎عنوان سرمربی جدید استقلال باعث شد تا بعد از مدت‎ها با فیروز کریمی هم‎صحبت شویم. گفت‎وگوی با سرمربی اسبق استقلال را در ادامه می‌خوانید.

از انتخابات فدراسیون فوتبال و ریاست شهاب‌الدین عزیزی‎خادم آغاز کنیم.

در هرصورت جا دارد ابتدای کار انتخاب عزیزی‎خادم به‎عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال را تبریک گفته و باید این انتخاب را به فال نیک بگیریم. به هرحال عزیزی‌خادم یک چهره شناخته‎شده ورزشی به شمار می‌رود و سالیان سال است که در فوتبال چه در هیات‎رئیسه فدراسیون فوتبال و چه در هیات‎مدیره باشگاه‌ها ازجمله سایپا فعالیت کرده و شناخت خوبی از او دارم. او یک انسان سرشناس و شناخته‌شده در عالم ورزش به شمار می‌رود و به‎شخصه از او شناخت خوبی دارم که این صحبت‌ها را مطرح می‌کنم‌. عزیزی‎خادم یک انسان بسیار متواضع و وارسته به شمار می‌رود که اتفاقا هم‎قوم ما هم محسوب می‌شود. فردی اهل تعامل است و با اینکه خودش از افراد بسیار خوش‎‌فکر است اما از تعامل با دیگران چشم‎پوشی و قصور نکرده و اتفاقا از مشورت کردن استقبال می‌کند. او همیشه آدم متعاملی بوده و از اوضاع و احوال فوتبال این روزهای ما شناخت کاملی دارد. با همه این تفاسیر به نظر من کار مشکلی را در آینده پیش‎رو دارد و با دقت و تدبیری که خودش دارد و تحولاتی که می‌تواند ایجاد کند باید فوتبال را ابتدا از این حالت خارج کرده و سپس آن را از هر لحاظ دگرگون کند.

تا پیش از این احساس می‌شد عزیزی‌خادم با تیم قبلی فدراسیون فوتبال کار خواهد کرد اما به نظر نمی‌رسد در آینده این اتفاق بیفتد!

به نظر من با اینکه همه کمیته‌های فدراسیون زحمت کشیده و تا امروز همه ارکان زیرمجموعه فدراسیون و مدیران فدراسیون و همچنین بهاروند به‎عنوان سرپرست در یک سال اخیر به‎همراه عوامل خود زحمات زیادی را متحمل شدند اما معتقدم باید یک پوست‎اندازی در فدراسیون فوتبال صورت بگیرد و درحال‎حاضر طلب می‌کند که یک تغییرات اساسی و بنیادی را فدراسیون تجربه کرده و باید این اتفاق هرچه سریع‎تر برای پیشرفت و تحول فوتبال ایران رقم بخورد. در هر صورت رئیس فدراسیون نمی‌تواند به‎تنهایی بر همه‎چیز ناظر و حاکم باشد و عوامل ذی‎نفوذ و عواملی که به کار می‌بندد، باید جور کارهای ریاست را بکشند و آنها باید بدانند درنهایت کسی که پاسخگوی اقدامات است رئیس فدراسیون خواهد بود، آن هم در این مقطع که اعتماد مردم به فدراسیون فوتبال از بین رفته و متاسفانه با از بین رفتن اعتماد و اعتبار فدراسیون فوتبال که گذشتگان در این امر تاثیرگذار بوده‌اند، الان عزیزی‌خادم باید خیلی تلاش کند تا این آب ریخته‎شده را برگرداند. ما هم این موضوع را درک می‌کنیم و همه مردم هم می‌فهمند که فدراسیون الان به‎خاطر مسائلی که درگذشته پیش آمده اصلا مورد وثوق نیست که البته این مسائل مربوط به روسای قبلی فدراسیون فوتبال بوده، هرچند بهاروند هم تلاشش را کرد اما به هر حال تا همان حدی که می‌توانست موثر بود. بنابراین عزیزی‌خادم باید خیلی تلاش کند تا اتفاقات گذشته از ذهن مردم پاک شده و دوباره به فدراسیون فوتبال اطمینان و اعتماد شود. من اطمینان دارم با مدیریتی که عزیزی‎خادم دارد می‌تواند به‎خوبی بر کارها حاکم شود. اما باز هم تاکید ما این است که یک تغییر و تحول اساسی باید در تمامی زمینه‌ها در فدراسیون فوتبال انجام شود و تمامی کمیته‌ها نیاز به تغییرات و بازنگری و پوست‎اندازی دارند، درغیر این‎صورت این فدراسیون همان فدراسیون است و تغییر نمی‌کند، چراکه یک فرد رفته و یک فرد دیگر آمده. به هرحال بهاروند هم یک چهره فوتبالی بود با مدیریت و تحصیلات بالا و اتفاقا انسان فرهیخته‌ای به شمار می‌رفت اما دیدید آنقدر کار خراب بود که او هم نتوانست آن‎طور که باب میل اهالی فوتبال است تغییر و تحول ایجاد کند، لذا عزیزی‎خادم باید یک نگاه ویژه به همه قضایا داشته باشد، به‎خصوص عوامل زیردستش که بیانگر و موید افکار و رفتار و مدیریت ایشان است‌‌. درنهایت برای او آرزوی موفقیت می‌کنم.

شب قبل از انتخابات داریوش مصطفوی اعتقاد داشت به جز ۲۰۰ میلیارد بدهی و آدم‌های وابسته به سیاست از بعد از صفایی‎فراهانی طی سال‌های اخیر چیز دیگری برای فوتبال باقی نمانده است.

البته من با حضور صفایی‎فراهانی هم خیلی موافق نبودم اما او به هرحال در موارد خارج از مسائل فنی و در حوزه زیرساخت‌ها و سخت‎افزاری به فوتبال کمک کرد، بااین‎حال در زمان صفایی‎فراهانی به‎دلیل عدم اشراف به قضایا خیلی از لحاظ فنی بهره‎مند نشدیم. در ادامه و در زمان کفاشیان که در هیچ زمینه‌ای توفیق نداشتیم به جز رکوردهایی که جابه‎جا شد و آن هم رکورد میزان بدهی‌ها بود. در این دوران بسیار ضعیف عمل شده، بااین‎حال من عزیزی‎خادم را فوتبالی می‌دانم و مطمئنم به‎مراتب از گذشتگان کارش بهتر خواهد بود.

به نظر می‌رسد حضور ویلموتس در تیم ملی و قطع همکاری با او و درنهایت بدهی‌ای که سر این اتفاق بالا آمد، نقطه عطف ماجرا در این چند سال آخر بود.

درواقع ویلموتس تیر خلاص بود، آن هم تیر خلاص به پیکر نیمه‎جان فوتبال ما که الان جنازه‌اش به دست عزیزی‌خادم رسیده است.

فردای انتخابات در «فرهیختگان» تیتر زدیم که «آزمون بزرگ آواربرداری»، نظر شما چیست؟

به نظر من هیچ آواری هم نمانده. ممکن است در آوار یک‎سری مصالح ساختمانی باشد که به درد بخورد اما اینجا منفجر شده و چیزی باقی نمانده و از فوتبال یک ویرانه باقی مانده و اصلا چیزی وجود ندارد.

با این وضعیت آینده تیم ملی را چطور می‌بینید؟ حالا هم به گوش می‌رسد که احتمالا بحرین میزبان رقابت‌ها شده و به این ترتیب شانس‌هایمان کاهش پیدا خواهد کرد!

در این دوره به نظر می‌رسد مردم خیلی از فدراسیون فوتبال تیم ملی و تیم جدید مدیریتی توقعی ندارند، البته تیم جدید هرچقدر که بتواند باید تاثیرات مثبت و اثرگذار خود را داشته باشد. این تیم و در راس آنها رئیس جدید فدراسیون شخصیت تاثیرگذاری دارند اما با توجه به زمان انجام مسابقات و شرایط فعلی هر عقل سلیم و منصفی الان خیلی نباید از تیم ملی و آینده این تیم توقع داشته باشد. اگر مساله‌ای هم باشد متوجه ایشان نیست مگر اینکه با مدیریت و درایت‎شان بتوانند تغییراتی را به وجود بیاورند که مفید به فایده باشد و اوضاع را بهبود ببخشد.

فرهاد مجیدی شاگرد اسبق‌تان هم دوباره سرمربی استقلال شد و به نوعی در بازگشت به استقلال هت‎تریک کرد.

حالا که فرهاد سرمربی استقلال شده، اجازه بدهند این‎بار کار کند. دفعه قبل هم گفتم فرهاد یک فرد فوق‎العاده باهوش است و در سالیان متمادی در فوتبال ایران و آسیا کار کرده است و قضایا را می‌شناسد و مسائل را می‌داند و فقط باید اجازه بدهند که کار خودش را انجام دهد. همه نیز باید او را حمایت کنند و کسی با این دیدگاه که ان‌شاءالله شکست بخورد به جایگاه فرهاد نگاه نکند، چون هرکس با این دیدگاه که فرهاد شکست بخورد و ما به جایش برویم به امور نگاه کند، دارد به استقلال خیانت می‌کند. همه استقلالی‌ها باید در حد توان، امکانات، بضاعت و تفکر خود کمک کنند تا فرهاد این‎بار تا ته خط موفق عمل کند. درواقع باید کمک کنند تا فضا برای حفظ و حضور فرهاد مهیا شود.

سری قبل هم به جز دو هفته آخر همه‎چیز خوب پیش می‌رفت و استقلال با مجیدی موفق بود اما ناگهان سفر سعادتمند به ایتالیا و قهر فرهاد کار را خراب کرد.

من به نتایج سری قبل کاری ندارم اما زمان می‌برد تا یک مربی بخواهد تفکراتش را بین تیم و بازیکنان جا بیندازد اما کلا باید این اجازه را به او بدهند و حمایت کنند تا بماند و بتواند تفکراتش را در زمین فوتبال به نمایش بگذارد. من معتقدم مجیدی این شایستگی را دارد و از سوی دیگر استقلال نیز استحقاق خیلی بالاتر از این جایگاه‌ها را دارد. به هرحال در قاره آسیا استقلال فخر فوتبال ایران است و هرکس بخواهد راجع‎به فوتبال آسیا صحبت کند باید نسبت به استقلال حساس باشد و به آن احترام بگذارد و بداند که استقلال پرچم‎دار فوتبال بین‎المللی ماست. تمام مسائلی که می‌خواهیم نسبت به آن در آسیا به خودمان ببالیم جز از کانال استقلال میسر نیست.

فکر نمی‌کنید روحیه ظریف و احساسی بودن فرهاد مجیدی دوباره کار دست او بدهد؟

فرهاد هم نباید دیگر احساسی باشد و احساسی برخورد کند و باید بداند هر کاری و هر چیزی جایی دارد. الان هم که دارد می‌آید در یک شرایط خاص می‌آید و باید با این تفکر وارد قضیه شود که وارد یک میدان سخت شده، چون شرایط الان در استقلال شبیه یک میدان سخت و دشوار است پس باید خودش بداند چطور با قضایا مواجه شده و مشکلات را مدیریت کند، هرچند معتقدم محمود فکری هم توانایی زیادی داشت اما نتوانست در استقلال آنچه استحقاقش را داشت برحسب توانمندی‌هایش برسد و نتوانست استقلال را به آنچه که میلش را داشت، برساند، درغیر این‎صورت او هم مربی توانمندی بود اما الان این استقلال پاشیده را باید فرهاد مدیریت کرده و یک استقلال نو درست کند.

درست است که از لحاظ فنی این اواخر کار استقلال در زمان فکری گره خورد اما می‌شد حدس زد که از لحاظ مدیریتی فکری حرفی برای گفتن نداشت که این اتفاقات برایش رخ داد.

چون من در جریان امور از نزدیک نبودم نمی‌توانم در این خصوص اظهارنظر کنم، بااین‎حال در انتهای کار با فکری آن‎طور که باید می‎شد، نشد اما فکر می‌کنم فرهاد اگر حمایت شود استقلال پتانسیل خوبی خواهد داشت.

قبل از اینکه انتخاب مجیدی قطعی شود صحبت از حضور ساکت الهامی در استقلال بود و هواداران در فضای مجازی به‎شدت در مقابل این سرمربی موضع‌گیری کردند. به نظر شما الهامی به درد نیمکت استقلال می‌خورد؟

در این خصوص باید مدیران استقلال نظر بدهند، ساکت شایستگی خود را ثابت کرده است، آن هم نه در حرف بلکه در عمل یعنی باید یک عملی باشد که موید ادعای فرد باشد. ساکت اگر گزینه شد بدون پشتوانه این اتفاق نیفتاد، بالاخره او پشتوانه قهرمانی داشت، آن هم نه ۱۵ سال پیش بلکه همین پارسال تراکتور را در جام‎حذفی قهرمان کرد. حالا درنهایت تشخیص دادند فرهاد بیاید و ما هم به‎جد از او حمایت می‌کنیم.

در این سال‌ها استقلالی‌ها متخصص اسطوره‎سوزی شده‌اند؛ از منصوریان گرفته تا فکری و حتی همین مجیدی که چندین‎بار رفت و برگشت. چرا این اتفاقات برای استقلال مدام می‌افتد؟

اگر بخواهم به‎صورت کلی بگویم یک ویژگی پرسپولیسی‌ها این است که پیشکسوتان این باشگاه نسبت به سرمربیان سال‌های اخیر پرسپولیس همیشه تفکر حمایتی داشته و خیلی کمتر واکنش منفی داشته‌اند، این یعنی انسجام و اتحاد و هر کسی بیاید هم حمایت می‌کنند، بنابراین در استقلال هم باید همین سبک و سیاق حاکم شود. البته استقلالی‌ها هم چنین خصلتی دارند اما بعضا بین آنها کسانی پیدا می‌شوند که مثل اکثریت نیستند.

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=30926
 • نویسنده : محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق
 • منبع : فرهیختگان
 • 29 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.