ی. خرداد 11ام, 1399

استقلال ایران|دبل استار

دبل استار محل گردهایی هواداران استقلال ایران از سراسر جهان می باشد.

دیاباته مروارید سیاه استقلال |گلزن دوستداشتنی فوتبال ایران

حسن صانعی پور روزنامه نگار

بعد از جدایی مامه تیام خط حمله استقلال روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت، بازیکنانی چون تبریزی و روح الله باقری و حتی مهدی قائدی نیز نتوانستند نیاز آبی پوشان را در بازی های حساس برآورده کنند. در این شرایطی شیخ دیاباته مورد توجه استقلال قرار گرفت و به این تیم پیوست.

دیاباته قبل از ورود به استقلال

شیخ دیاباته  اهل کشور مالی است. او 194 سانتی‌متر قد دارد. و در 246 بازی که در طول دوران بازیگری خود قبل ازپیوستن به استقلال انجام داده، توانسته است آمار فوق‌العاده 112 گل و 22 پاس‌گل را در 246 بازی به ثبت برساند. شیخ در باشگاه هایی چون بوردو،  آژاکسیو،  نانسی ،  عثمانلی‌اسپور،  متس،  بنونتو، سابقه بازی دارد. او در بوردو ۱۲۷ بازی انجام داده و 50 گل به ثمر رساند.  آژاکسیو تیمی بود که دیاباته در آن پانزده گل در سی بازی به ثمر رساند. و بعد از یک فصل ناموفق در نانسی و عثمانی اسپور توانست در 14 مسابقه ای که برای متس به میدان رفته بود هشت گل به ثمر برساند. شیخ همچنین فصل موفقی را با المارات پشت سر گذاشت. کارنامه موفق او مدیران استقلال را مجاب کرد تا با او وارد مذاکره بشوند. 

استقلال و شیخ دیاباته

شیخ دیاباته در فصل نقل و انتقالات تابستانی سال ۲۰۱۹ با قراردادی ۲ ساله به باشگاه فوتبال استقلال تهران پیوست. دیاباته در بازی استقلال و ماشین‌سازی تبریز در هفته اول لیگ نوزدهم به صورت تعویضی به میدان آمد. و نمایش دلچسبی را ارایه نکرد. هواداران استقلال که هنوز بازی های تیام را از یاد نبرده، و بعد از حضور بازیکنی چون الحاجی گرو خوشبینی خود را به مهاجمان خارجی از دست داده بودند، دیاباته را نیز در زمره همان مهاجمان بی کیفیت قلمداد کردند. اما اعتقاد استراماچونی به وی و تمرینات ویژه او برای هماهنگی با بازیکنان میانی و به ویژه مهدی قائدی در خط حمله، زوج آتشین فصل نوزدهم  را به فوتبال ایران معرفی کرد.

هنرنمایی با تراکتور

 دیاباته در بازی مقابل تراکتور اولین گل خود برای استقلال را به ثمر رساند و در ادامه موفق شد در این بازی مهم هتریک کند. استقلالی ها که تازه از بحران اول فصل در آمده، و بازیکنان این تیم با اندیشه های سرمربی آشنا شده بودند، بازی با تراکتور را تبدیل به نقطه عطف استقلال در لیگ کردند. دیاباته دراین بازی مهم با برطرف کردن مشکل اضافه وزن و پرداختن به تمرینات اختصاصی، خود را به فوتبال ایران اثبات کرد.

مصدومیت در آستانه دربی

استقلال در هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر به مصاف نفت مسجد سلیمان رفت. این تیم در شرایطی میهمان  بود ودر حالی که  دربی هفته چهارم در پیش رو داشت، شیخ دیاباته در دقایق پایانی نیمه نخست، در برخورد با بازیکن حریف از ناحیه زانو دچار آسیب دیدگی شد و مجبور گردید جایش را به مرتضی تبریزی بدهد. این مصدومیت شوکی بزرگ به آبی‌پوشان در آستانه دربی محسوب می شد. و آنان در کلیدی‌ترین بازی فصل  بازیکن گل زن خود را از دست دادند. اما بازیکن سیه چرده استقلال خیلی زود خود را به بازی های استقلال رساند. ودر حالی که از درد ناشی از مصدومیت رنج می برد برای استقلال گلزنی می کرد.

درخشش در لیگ قهرمانان آسیا

اوج هنرنمایی دیاباته در بازی های پلی اف قهرمانان آسیا بود. الکویت با کار شکنی فراوان موفق شده بود میزبانی را از استقلال سلب کند. اما نتوانست جلوی درخشش دیاباته و یارانش را بگیرد. دیاباته در دقیقه ۲۷ در حالی موفق به گلزنی شد که توسط دو مدافع الکویت تعقیب می‌شد اما ضربه آرام و دقیق او وارد دروازه الکویت شد. او در دقیقه 53 نیز با گشودن دروازه نماینده کویت آب سردی برپیکره آنان ریخت. این درخشش در برابر االریان نیز ادامه داشت. و شیخ در این بازی با یک گل و یک پاس گل در کنار ارسلان مطهری و قائدی مثلث آتشین استقلال را تشکیل داده بودند.

 مصدومیت دوم و کرونا

شیخ در اوج آمادگی دچار مصدومیتی شد که نگرانی های استقلال را دوچندان کرد. از بازی برگشت استقلال با مسجد سلیمان 17 دقیقه نگذشته بود که شیخ به یکباره روی زمین افتاد، موج نگرانی هواداران را فرا گرفت. مهاجم اول ایران دوباره در بازی با نفت مسجد سلیمان مصدوم شد. مصدومیتی که او را از دربی دور کرد. شیوع ویروس کرونا نیز باعث شد تا بعد از بازگشت دیاباته از فرانسه و آمادگی نسبی او، نتواند پیراهن تیم محمبوبش را بپوشد و برای گذاراندن دوران قرنطینه به کشورش بازگردد.

بازار داغ شایعه

از همان لحظه ای که شیخ از ایران خارج شد، بازار داغ شایعه و دروغ ها رونق گرفته و تا بحال چندیدن بار این بازیکن در فضای مجازی و رسانه ها، قرارداد خود را  با استقلال فسخ کرده است. اما فرهنگ ناب استقلال و هواداران این تیم او را مجاب کرده است که علیرغم تاخیرهای موجود در پرداخت حق و حقوقاتش، به استقلال پایبند بماند. دیاباته که دلش برای گلزنی در استقلال تنگ شده، اظهار کرده است که به قرارداد دو ساله خود با استقلال پایبند بوده و به جدایی فکر نمی کند.

 پرداخت طلب دیاباته

با ورود سعادتمند به عنوان مدیر عامل استقلال، پرداخت مطالبات دو بازیکن خارجی این باشگاه در اولویت قرارگرفت. او در این مورد می گوید؛ چقدر تلاش کردند که استقلال این دو بازیکن خود را از دست بدهد اما نتوانستند. حالا نه تنها این دو هستند بلکه کلی هوادار هم مثل همیشه با اعتماد بیشتر در کنار باشگاه هستند . قول دادیم صادق باشیم و با صداقت می‌گویم دیاباته می ماند. در این بین، بدقولی و یا شیطنت هوادار استقلال که در خارج از کشور قول مساعدت در مورد پرداخت بدهی دیاباته را داده بود اوضاع را کمی برهم ریخت. اما دیاباته با بیان این جمله که شرایط استقلال را درک می کند به آبی پوشان فرصت داد تا راه حل نهایی پرداخت بدهی او را پیدا کرده و عملی کنند.  سعادتمند طی هماهنگی به عمل آمده با وکیل وی توافق می کند که باشگاه طلب او را به صورت پارت های ده هزار دلاری به حساب وی واریز کرده و مطالبات او تا اوایل خرداد تسویه گردد. تا مشکلی از این بابت استقلال و هوادارانش را تهدید ننماید.

شیخ

دیاباته عاشق استقلال است

شیخ دیاباته علاوه بر اینکه بازیکنی حرفه ای است، عشق و تعهد به این باشگاه و هوادارانش را همواره ابراز کرده و این نکته باعث شده است که جایگاه ویژه ای در بین آنان پیدا کند. او حتی به هواداران حریف نیز احترام گذاشته و از آنان به نیکی یاد می کند. و معتقد است که هواداران رقیب نیز او را دوست دارند.

سعاتمند و اطمینان خاطر به هواداران

اطمینان خاطر سعادتمند به هواداران و عملکرد وی در دو ماه اخیر که منجر به ایجاد ثبات نسبی در ارکان باشگاه و نیز تعیین کارگزار شده، آبی دوستان ایران امیدوار کرده است. او در صدد است تا دست افرادی که همواره با حضور خود حاشیه ساز شده اند و آرامش را از استقلال دور کرده اند را از استقلال کوتاه کند. وی با پرداخت طلب میلیچ و ایجاد شرایط مناسب پرداخت مطالبات بازیکنان و دست آخر نهایی کردن حضور دیاباته، توطئه بدخواهان را خنثی کرده است.

سعادتمند

پنجه ببر همچنان با انگیزه

خوشحالی منحصر به فرد دیباتنه که مورد تقلید دیگر بازیکنان لیگ نیز قرار گرفته است، هیجان مضاعفی به هواداران به خصوص در استادویوم ازدای می دهد. پنجه اتحادی که هوادارو بازیکنان را برای موفقیت تجهیز کرده و رعشه به اندام حریفان می اندازد او بعد از به ثمر رساند هر گل به طرف هواداران رفته و با نشان دادن پنجخ ببر استایدوم رامنفجر می کند. شیخ در مورد شرایطش در استقلال می گوید؛   لحظه‌ به ‌لحظه حضور در استقلال سرشار از خاطرات خوب است، حضور درکنار همبازیان دوست‌داشتنی و دو سرمربی که با آنها کار کردم و البته هواداران که همیشه و همه‌جا به‌یادم بودند و به من لطف داشتند. در این بین خاطراتی هم هستند که می‌توان از آنها به‌عنوان نقطه‌عطف یاد کرد، مثل گلی که به شهرخودرو زدم تا استقلال بعد از سال‌ها به صدر جدول برسد و فقط حیف که آن شرایط ایده‌آل بعدا با اتفاقاتی که رخ داد از دست رفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *