ی. خرداد 11ام, 1399

استقلال ایران|دبل استار

دبل استار محل گردهایی هواداران استقلال ایران از سراسر جهان می باشد.

سرمربی امید های باشگاه در گفتگو با دبل استار| حضور در لیگ برتر امیدهای کشور بازیکنان ما را قدرتمند تر می کند

1 دقیقه خوانده شده
رضا حسن زاده بازیکن اسبق استقلال در اواخر دهه 60 و دهه 70 ، یکی از مستحکم ترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران است که هواداران استقلال به او لقب سیم خاردار را داده بودند.
حسن زاده

علیرضا حیدریان

رضا حسن زاده بازیکن اسبق استقلال در اواخر دهه 60 و دهه 70 ، یکی از مستحکم ترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران است که هواداران استقلال به او لقب سیم خاردار را داده بودند. حسن‌ زاده سال گذشته سرمربی تیم امید های باشگاه بود که در دو هفته مانده به پایان مسابقات در رده دوم قرار داشت و عملکرد خوبی را از خود بر جای گذاشته بود. در ادامه گفتگوی ما را با ایشان ملاحظه می کنید.

از جوانان راه آهن تا بزرگسالان استقلال

با سلام، رضا حسن زاده هستم. من در حدود 6 سال از نوجوانان تا جوانان بازیکن تیم راه آهن تهران بودم. از زمان جوانان در بزرگسالان راه آهن هم بازی می کردم. دو بار به تیم منتخب جوانان تهران دعوت شدم که هر دو بار قهرمان ایران شدیم. بعد به تیم ملی جوانان ایران دعوت شدم که به دلیل اینکه جنگ بود نتوانستیم در مسابقات بین المللی شرکت کنیم. در سن 18 سالگی از راه آهن به باشگاه استقلال تهران پیوستم. اواخر سال 67 بود که توانستم با استقلال قراداد ببندم و به آرزوی دیرینه خود رسیدم. اولین بازی خودم را برای استقلال در سال 68 به مربیگری مرحوم منصور پورحیدری انجام دادم که فینال جام حذفی مقابل پرسپولیس بود.

رکورد فوق العاده سه فینال آسیا

بنده سه بار تجربه حضور در فینال جام باشگاه های آسیا با استقلال را دارم که با این تیم یک قهرمانی و دو نایب قهرمانی آسیا را کسب کردیم و در یکی از این فینال ها تجربه گلزنی را هم دارم. آن سال ها استقلال تیم بسیار قدرتمندی بود و شک نداشته باشید که تیم‌های قوی به فینال می رسد، مخصوصاً اینکه ماه دو بار پشت سر هم به فینال رسیدیم. یک بار هم که با مرحوم ناصر حجازی در سال ۷۶ فینال را تجربه کردیم که آنجا هم شانس قهرمانی داشتیم. ما در ۲۰ دقیقه اول حداقل ۱۰ موقعیت گل داشتیم که بچه ها آن ها را از دست دادند.

در حالی که بازی یک طرفه به نفع ما بود با اشتباهی که من داشتم گل خوردیم. هیچ گاه خاطره ناصر حجازی را از این بازی فراموش نمی کنم وقتی بازیکن ژاپنی گل زد در رختکن ناصرخان به من گفت رضا چکار می کنی. گفتم توپ را ندیدم که ايشان هم گفت تو با آن چشم های درشتت توپ را ندیدی اما چطور او با چشمهای ریزش دید؟ واقعاً حیف شد و می توانستیم ستاره سوم را بگیریم هنوز هم می توان این کار را انجام داد انشاءالله در سال‌ های آتی استقلال قهرمانی در آسیا را به دست خواهد آورد زیرا تجربه کافی را در این مسابقات دارا است.

سابقه ملی

دو بار با تیم منتخب تهران قهرمان شدیم و به تیم ملی دعوت شدم. اردوی تیم ملی در بوشهربود اما به دلیل جنگ در بازی‌های عربستان شرکت نکردیم. بعد از آن مرحوم پرویز دهداری ما را به تیم ملی دعوت کرد، پرویز خان به جوانگرایی اعتقاد داشت و من، محمد خاکپور و رضا رضایی منش را به تیم ملی فراخواند. اولین بار برای تیم ملی در سن ۱۸ سالگی در تهران مقابل تایلند بازی کردم بعد از آن علی پروین سرمربی تیم ملی شد که ایشان هم مرا به تیم ملی دعوت کرد و توانستیم قهرمان بازی های آسیایی پکن شویم.

در این بازی‌ها با ۲۱ سال سن جوانترین بازیکن تیم ملی بودم و بازی‌های خوبی را از خودم به نمایش گذاشتم. یک بار هم در زمان ایویچ به تیم ملی دعوت شدم اما به دلیل باند بازی های که وجود داشت پس از مدتی خط خوردم. البته او خیلی به بازی من اعتقاد داشت اما همان حواشی باعث شد که نتوانم با تیم ملی به فرانسه بروم و افتخار حضور در جام جهانی را از دست دادم. ضمنا من با تیم ملی فوتبال ساحلی هم یک مقام سومی آسیا را دارم.

جدایی از استقلال، مدارج و سوابق مربیگری

سال ۱۳۷۹ از استقلال جدا شدم و به استقلال رشت که سرمربی آن ناصر حجازی بود پیوستم. بعد از آن استقلال رشت به پگاه گیلان تغییر نام داد و من در سال ۱۳۸۳ در پگاه از فوتبال خداحافظی کردم. پس از جدایی از فوتبال با شرکت در کلاس های مربیگری ب و بعد آ آسیا موفق به اخذ این مدارک شدم. در سال 2005 در کلاس مربیگری پیشرفته فیفا در برزیل شرکت کردم و مدرک آن را گرفتم.

بعد از گذراندن این دوره ها از چندین شهرستان پیشنهاد مربیگری داشتم ولی به دلیل اینکه کارمند تربیت بدنی شهرداری تهران هستم نمی توانستم از تهران خارج شوم. اما مدتی کمک فیروز کریمی در راه آهن و صمد مرفاوی در استقلال و همچنین مربی تیم مقاومت تهران بودم. در حال حاضر هم که سرمربی تیم امید استقلال تهران هستم.

وضعیت تیم بزرگسالان استقلال در فصل جاری

وقتی استراماچونی به استقلال آمد ۳-۴ بازی طول کشید تا با فرهنگ، توانایی بازیکنان و کلاً فوتبال ایران آشنا شود. این زمان گذشت و از هفته پنجم به بعد استقلال به خودش آمد و توانست نتیجه بگیرد. این تیم هفته به هفته بازی های بهتری انجام داد و توانست با تفاضل گل حریفان را شکست دهد. این نشان می داد که سطح فوتبال استقلال روبه بالا است. اما به دلیل ضعف مدیریت و عدم ارتباط صحیح با استراماچونی که یک مربی حرفه‌ای هست و عدم پرداخت مطالبات ایشان باعث ناراحتی او و ترک ایران شد.

این نشان دهنده این است که مدیریت قبلی ما مدیریت صحیحی نبوده است. به غیر از مربی تعدادی از بازیکنان خارجی ما هم به علت همین مدیریت نا صحیح از فوتبال ما رفتند. پس از رفتن استراماچونی فرهاد مجیدی جایگزین وی شد و با توجه به شرایط سخت استقلال که شرایط پیچیده و نا پایداری داشت توانست تیم را به دست گرفته و جمع و جور کند.

مجیدی توانست به خوبی تیم را در بازی های آسیایی هدایت کند و به مرحله گروهی برساند. فرهاد از سیستم ۳-۵-۲ نوین استراماچونی استفاده کرد چون بچه ها به سیستم اشراف پیدا کرده بودند و می توانستند به خوبی آن را اجرا کنند. مجیدی هم نشان داد اطلاعات خوبی از این سیستم دارد و به خوبی می تواند آن را پیش ببرد و تا الان هم به خوبی نتیجه گرفته است.

مدیریت جدید عملکرد خوبی داشته است

آقای سعادتمند از اواسط فروردین ماه کار خود را در باشگاه استقلال شروع کرده است و تا الان که اواخر اردیبهشت هستیم، در این زمان کم کارهای بسیار خوبی برای بزرگسالان و پایه های استقلال انجام داده اند. برای ایشان فرقی بین بزرگسالان و پایه ها نیست و این باشگاه استقلال است که اهمیت دارد. با این اتفاقاتی که در این زمان کم در حضور ایشان افتاده است این نوید را به استقلال می دهد که آرامش به این باشگاه برگشته است. شک نداشته باشید که استقلال جایگاهش را با حضور ایشان به دست خواهد آورد و آن حالت هرج و مرج قبل از بین خواهد رفت و استقلال به آن جایگاهی که همه ما دوست داریم استقلال را در آن ببينيم خواهد رسید.

آینده تیم امید استقلال

بنده سه بار با آقای سعادتمند جلسه گذاشتم و صحبت کردم، در این سه جلسه ایشان اشراف نسبت خوبی به شرایط تیم امید استقلال، مشکلاتی که دارند و روند رو به جلویی که می توانند داشته باشند، پیدا کردند. پس از این جلسات بود که پول بچه ها پرداخت شد. با این شرایط می توان به آینده باشگاه استقلال با حضور آقای سعادتمند با دید مثبتی نگاه کرد و می توان امیدوار بود که اگر حرفی می ‌زند و برنامه ای می دهد برای به ثمر رساندن آن تمام تلاش خود را خواهد کرد.

در یکی از جلساتی که با ایشان داشتم متوجه شدم که معتقد است که تیم امید باید در مسابقات کشوری شرکت کند تا کسب تجربه کند و سطح بازی بچه ها بالا برود. این نشان می دهد که ایشان فوتبال بازی کرده است و کاملا به شرایط فوتبال اشراف دارد. وقتی من با او فوتبالی صحبت می کنم، ایشان فوتبالی جواب می دهد و وقتی مدیریتی حرف می زنم، مدیریتی پاسخ می دهد.

شرایط تشکیل تیم امید استقلال در سال گذشته

کادر فنی تیم امید استقلال که من سرمربی آن هستم متشکل از علی تیموری، هادی فرامرزی، یاسر جلالی، نیما خیر اندیش و علی اسماعیلی تدارکات است. سرپرست تیم من ابتدا شخص دیگری بود ولی الان آقای جلال بیات هستند. زمانی که استقلال سال گذشته با آقای محمد فدایی قهرمان تهران شد ایشان کنار رفتند و آقای مومنی بنده را برای مربیگری استقلال در نظر گرفتند. زمانی که من می خواستم این پست را بر عهده بگیرم، عده ای می گفتند که این تیم سال قبل قهرمان شده و کار کردن با آن سخت است و به من توصیه می کردند که مسئولیت این تیم را نپذیرم. ولی من به این حرف ها توجه نکردم و این مسئولیت را قبول کردم.

وقتی من تیم را تحویل گرفتم از قدیمی هایی که در تیم بودند، حداقل 7 نفر از آنها به عنوان اینکه دریافتی نداشتند یا به قول هایی که مدیران باشگاه داده بودند عمل نشده بود از تیم جدا شدند به پرسپولیس، سایپا، پیکان و تعدادی هم همراه‌ آقای فدایی به بادران رفتند. هر چه با آنها صحبت کردم که شرایط جدید را هم بسنجند قبول نکردند و رفتند. از این بچه ها پنج نفر بیشتر در استقلال نماندند که من از این عزیزان تشکر می کنم. مابقی تيم را ما با گرفتن تست از حدود ١٢٠٠ نفر در مدت یک ماه از تهران و اقصی نقاط کشور انتخاب کردیم. به غیر از آن ۵ نفر و ۳ نفر دیگر که خودمان انتخاب کردیم مابقی را از تستی ها برداشتیم تا ۲۵ نفرمان کامل شود.

وضعیت امید های باشگاه در فصلی که گذشت

شاید قبل از اینکه بازی ها شروع شود، کسی فکر نمی کرد که تیم رضا حسن زاده در این شرایط ایده آل قرار بگیرد و خوش‌ بینانه رده هفتم یا هشتم را برای ما پیش بینی می کردند. وقتی بازی اول مان را دو بر صفر از تیم گردن کلفت مقاومت تهران بردیم سطح بالای تیم ما مشخص شد. چیزی که در آن شرایط بچه های ما نیاز داشتند بحث تکنیک، تاکتیک و بحث های انگیزشی بود که از این جهات ما روی آنها خیلی کار کردیم. در تمرینات روی سانتر کردن و ضربات بلند ایراد داشتند که خیلی روی آنها کار کردیم که مشکلاتشان حل بشود تا نفراتی که به بزرگسالان می روند مشکلات تکنیکی نداشته باشند.

ضریب هوشی بچه ها هم بالا بود و خیلی زود آنچه را از آنها می خواستیم می گرفتند. همین مسئله باعث شد که ما الان بهترین خط حمله را با 64 گل زده، بهترین خط دفاع را با ٢٢ گل خورده و آقای گل را با 24 گل زده در تیم خود داریم. ما نفراتی در تمامی پست ها داریم که می توانند آینده بزرگسالان استقلال را تامین کنند. منتهی مشکلی که ما داریم این است که بعضی تیم های نظامی هستند که به خاطر اینکه می‌توانند بازیکن سرباز جذب کنند و این یک انگیزه برای بازیکنان است در تیم های غیر نظامی هم چیزی که می تواند یک عامل انگیزشی باشد پرداخت های خوب این تیم ها است. اما کادر فنی ما در طول فصل هیچ پولی نگرفته بود.

بچه های ما کفش فوتبال خوبی نداشتند که بعضا با کفش پاره بازی می کردند. با این شرایط سختی که عرض کردم ما تیم دوم جدول هستیم و با تیم نیروی زمینی که اول جدول است 4 امتیاز فاصله داریم. دو بازی هم به پایان لیگ مانده بود و روی کاغذ شانس قهرمانی را داریم.

راهیابی به لیگ برتر امید های کشور

بعد از تعطیلی بازی ها هیئت فوتبال تصمیم گرفت که دو تیم ابتدای جدول یعنی استقلال و نیروی زمینی را به عنوان نماینده استان تهران به لیگ برتر ایران معرفی کند. اگر در لیگ برتر کشور شرکت کنیم خیلی به درد تیم ما می خورد و می تواند استرس آنها را کم کند و کسب تجربه کنند و بازیکنان قدرتمندی از آنها بسازد. من این صعود را به همه هواداران، پیشکسوتان و اعضای باشگاه خصوصا بازیکنان و کادر فنی خودم تبریک می گویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *