ی. خرداد 11ام, 1399

استقلال ایران|دبل استار

دبل استار محل گردهایی هواداران استقلال ایران از سراسر جهان می باشد.

نوازی:آقایان اجازه بدهند سعادتمند کارش را انجام دهد/ استقلال در هر دو جام مدعی است

1 دقیقه خوانده شده
نوازی

هادی شاه مرادی

تصمیم گرفتیم برای این شماره آوای استقلال گفتگویی اختصاصی با یکی از هافبک های هجومی تاریخ باشگاه استقلال که محبوبیت بالایش به خاطر درخشش بی چون و چرایش در زمین بازی بود، انجام دهیم؛ محمد نوازی.

او که به واسطه حرکات منحصر به فردش در کناره های زمین از هواداران آبی لقب “بکهام” گرفته بود، حالا به عنوان پیشکسوت و در قامت مربی در فوتبال حضور دارد.
گفتگوی ما با نوازی را در ادامه می‌خوانید؛

از سرگیری لیگ بهتر از معرفی یک تیم خاص به عنوان قهرمان است

نخستین موضوعی که محمد نوازی درباره آن صحبت کرد، بحث از سرگیری ادامه لیگ نوزدهم بود. او در این خصوص گفت: «اگر امکان برگزاری ادامه رقابت ها فراهم شود، فرصت خوبی است تا تیم ها در شرایط برابر به مصاف هم بروند. هرچند برای برگزاری بازی ها در این شرایط باید جوانب احتیاط زیادی جهت حفظ سلامتی همه رعایت شود اما جنگیدن بهتر از آن است که بخواهند تیمی را به عنوان قهرمان معرفی کنند.»

سپس در ادامه افزود: «متاسفانه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، استقلال عمل ندارند و نمی توانند خودشان تصمیم قاطعانه بگیرند و همین معضل باعث شده بود برای تعیین وضعیت ادامه مسابقات افراد زیادی به خود اجازه ارائه پیشنهاد و مصاحبه‌های مختلف بدهند.»

او همچنین خاطر نشان کرد: «نتیجه برگزاری مسابقات این است که هر باشگاهی از قهرمان و نایب قهرمان گرفته تا تیم های سقوط کننده، مزد زحمات خودش را خواهد گرفت. البته شرایط برگزاری راحت نیست و اگر این اتفاق بیفتد یک خبر خوش برای فوتبال کشورمان است.»

بهتر است زودتر مجوز انجام تمرینات گروهی را صادر کنند

پیشکسوت استقلال درباره شرایط تیم ها در این مقطع اظهار داشت: «مطمئن باشید با آغاز دوباره مسابقات بازیکنان زیادی از لحاظ بدنی و بحث مصدومیت به مشکل خواهند خورد. امیدوارم اگر بنا به انجام مسابقات است هرچه زودتر مجوز تمرینات گروهی را صادر کنند تا تیم ها بتوانند به فرم مناسب خود برسند در غیر اینصورت با توجه به دوری دوماهه بازیکنان از شرایط تمرین، احتمال افت بدنی‌ آنان در طول مسابقات و به تبع آن مصدومیت‌های پیاپی بسیار زیاد است که امیدوارم این اتفاق نیفتد.»

نوازی سپس درباره اینکه نخستین بازی در صورت از سرگیری مسابقات، دیدار معوقه استقلال و فولاد خواد بود، تصریح کرد: «هر دو تیم استقلال و فولاد هم در این بازی که به مصاف هم می‌روند و هم در هفته های بعدی، بازی های سختی پیش رو خواهند داشت. فکر می‌کنم کادر فنی استقلال باید تمرکز زیادی روی این مسابقه و سایر بازی‌هایش داشته باشد.»

آقایان اجازه بدهند سعادتمند کارش را انجام دهد

هافبک اسبق استقلال در خصوص چگونگی موفقیت فرهاد مجیدی و شاگردانش، با اشاره به مشکلات مدیریتی این باشگاه، اظهار داشت: «همه شاهد بودند که مشکلات مدیریتی استقلال قبل از آقای سعادتمند چقدر زیاد بود و امیدوارم اجازه بدهند آقای سعادتمند در آرامش وظایف خودش را انجام دهد و به این باشگاه که این روزها دست به گریبان مشکلات زیادی است کمک کند.»

وی سپس راه حل مشکلات اصلی باشگاه را اینگونه عنوان نمود: «بزرگترین مشکل استقلال مباحث مالی است که با حضور افراد متخصص‌تر که آقای سعادتمند قصد دارد از آنها در باشگاه استفاده کند نه تنها این موضوع بلکه تمام معضلات و گرفتاری های استقلال برطرف خواهد شد. تنها شرط تحقق این موفقیت این است که برخی آقایان اجازه بدهند آقای سعادتمند کارش را انجام بدهد.»

کسی که بخاطر اختلاف امتیاز خودشان را قهرمان می‌داند دانش فوتبالی ندارد

در ادامه از محمد نوازی درباره پیش بینی قهرمان لیگ سوال کردیم. او با بیان این جمله که “هیچ اتفاقی در فوتبال غیر قابل رخ دادن نیست.” گفت: «یادم است وقتی بازیکن تیم بهمن بودم در حالی که 7 هفته تا پایان مسابقات باقی مانده بود، اواسط جدول بودیم و فقط به یک امتیاز نیاز داشتیم اما نتوانستیم همان را به دست بیاوریم.

آن تیم بهمن بازیکنانی درجه یک مانند خداداد عزیزی، اصغر مدیر روستا و محمد خاکپور را در اختیار داشت اما به دلیل مشکلات حاشیه ای تمام بازی ها را واگذار کرد و یک امتیازی که نیاز داشت را نتوانست کسب کند.»
سپس خاطرنشان کرد: «در فوتبال هیچ چیز مشخص نیست و اگر شخصی ادعا کند ما به خاطر اختلاف امتیازمان قهرمان قطعی هستیم، دانش فوتبالی ندارد.»

نوازی از اولین دوره لیگ برتر هم یادآوری کرد و گفت: «آن بازی حساس استقلال مقابل ملوان در سال 81-80 را یادتان هست که چطور در آخرین روز و آخرین لحظات قهرمان لیگ تغییر کرد. ما برای قهرمانی در حالی یک امتیاز می‌خواستیم که تمام بازی های قبلی را عالی بودیم حتی هفته قبل از آن سپاهان قدرتمند را بردیم اما جلوی ملوان باختیم.»

شرایط فراهم باشد، استقلال هم در لیگ نتیجه می‌گیرد هم جام حذفی

پیشکسوت محبوب استقلال درباره احتمال موفقیت این تیم، گفت: «مطمئن باشید اگر شرایط برای فرهاد مجیدی و تیمش فراهم باشد، استقلال می‌تواند حتی قهرمان لیگ نوزدهم شود. نه تنها برای لیگ که حتی در جام حذفی هم استقلال می تواند در قامت یک مدعی جدی ظاهر شود. همه اینها به شرطی است که جلوی تیم سنگ اندازی نشود و از آن مشکلات عمده مدیریتی که اخیرا شاهدش بوده‌ایم خبری نباشد.»

او همچنین خاطرنشان کرد: «با توجه به شرایط جدول، جنگیدن در مسیر قهرمان شدن در لیگ برای استقلال کمی سخت است اما برای جام حذفی سرنوشت استقلال دست خودش است و به راحتی می‌تواند قهرمان شود.»

هواداران حق دارند اما بدانند فکری روی استقلال تعصب زیادی دارد

صحبت محمود فکری در تلویزیون که یکی از تیم های رقیب را شایسته قهرمانی معرفی کرد با واکنش تند هواداران استقلال همراه شد. از محمد نوازی که مدت ها با پیراهن آبی همبازی فکری بوده در این خصوص سوال کردیم که ضمن دفاع از فکری، به هواداران نیز حق داد و اظهار داشت: «یک اصل همیشگی در جهان فوتبال این است که هوادار دلش به حال تیمش می‌سوزد و دوست دارد همواره اخبار خوب از عوامل و افراد تیم محبوبش بشنود.

آقای فکری با قصد و غرض آن صحبت را مطرح نکرد چرا که او حسابش را پس داده و به عنوان کایپتان و یک چهره متعصب در استقلال سال‌ها برای این تیم زحمت کشیده است. من این افتخار را داشتم که زمانی برای استقلال بازی کنم که محمود فکری بزرگتر تیم بود. هواداران شک نکنند که محمود فکری بسیار دلسوز استقلال است و به عنوان یک کارشناس فوتبال با توجه به شرایط جدول دیدگاهی را بیان کرده که حرف اشتباهی نیست.»

او سپس تصریح کرد: «اتفاقاتی که این سال‌ها در فوتبالمان رخ داده باعث شده هواداران روی اسم پرسپولیس حساسیت زیادی پیدا کنند و به همین خاطر چنین واکنشی نشان دادند. از این زاویه که به موضوع نگاه می کنیم متوجه می شویم هواداران حق دارند که ناراحت شوند اما تمام آن‌ها را به صبر دعوت میکنم تا این روزها تمام شود و استقلال به روزهای خوب خودش برگردد.»

لابی‌ها نمی‌گذارند افراد سالم کار کنند

در پایان از محمد نوازی که مربیگری در رده های پایه استقلال و حضور در کادر فنی تیم بزرگسالان این تیم را تجربه کرده، درباره ادامه برنامه حرفه‌ای‌اش سوال کردیم که اینگونه پاسخ داد: «اگر برخی دوستان پیشکسوتمان اجازه بدهند و لابی‌ها کمتر شود حتما مربیگری را ادامه خواهم داد.

واقعیت ماجرا این است که چون امثال من سالم کار می‌کنند باید بیرون باشند و به همین دلیل ساده به ما تیم نمی‌دهند. ما در فوتبال بزرگ شدیم و دوست داریم در این مسیر به کشورمان خدمت کنیم. امیدوارم که شرایط برای فعالیت همه افراد خوب شود.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *