ی. خرداد 11ام, 1399

استقلال ایران|دبل استار

دبل استار محل گردهایی هواداران استقلال ایران از سراسر جهان می باشد.

یکسال از خداحافظی حیدری گذشت| مروری بر روزهای فوتبالی خسرو فوتبال ایران!

خسرو حیدری

سعید سرفرازیان

یکسال از وداع خسرو حیدری با مستطیل سبز سپری شد تا باور کنیم که دقایق زندگی و روزهای عمر به سرعت برق و باد در حال گذرند.

انگار همین دیروز بود که خسرو دست در دست فرهاد مجیدی دوست و همبازی خود گام در زمین فوتبال ورزشگاه آزادی گذاشت تا آخرین حضورش در استقلال را با هواداران استقلال جشن بگیرد. جشنی که با اشک‌های بی امان خسرو همراه شد انگار تمام احساسات سالهای حضور در فوتبال را برای چنین روزی با خود حمل کرده تا امروز در خودمانی‌ترین محفل فوتبالی با اشک های پاکش بشوید و سبکبال به خانه و خانواده‌اش برسد.

شروع از آکادمی استقلال، درخشش با پیکان و پاس

خسرو حیدری یکی از خروجی‌های آکادمی استقلال بود که در ۱۹ سالگی به عضویت ابومسلم لیگ برتری درآمد و دو فصل با پیراهن این تیم در لیگ برتر به میدان رفت. پس از دو فصل حضور در ابومسلم، خسرو حیدری به عضویت پیکان در لیگ برتر درآمد و در ۲۱ سالگی در ترکیب اصلی این تیم به میدان رفت.

به رغم سقوط پیکان به دسته پایین‌تر، حیدری با پیشنهاد پاس مواجه شد و ۳ فصل با پیراهن این تیم در تهران و همدان به میدان رفت. خسرو در پاس روزهای خوبی را پشت سرگذاشت و با درخشش با پیراهن پاس به تیم ملی امید و تیم ملی بزرگسالان نیز رسید. حیدری ۱۳ بار با پیراهن ابومسلم، ۲۹ بار با پیراهن پیکان و ۷۸ با پیراهن پاس در لیگ برتر به میدان رفت و تا پیش از ۲۵ سالگی، ۱۲۰ بازی لیگ برتری را تجربه کرده باشد.

انتقال به استقلال، قهرمانی لیگ و حضور در سپاهان

حیدری در تابستان ۸۷ در حالی که پیشنهاداتی از سایر تیم‌های لیگ برتری همچون پرسپولیس نیز داشت به عضویت استقلال درآمد و پیراهن شماره ۲۷ را بر تن کرد. در نخستین فصل حضور در استقلال، حیدری در ۳۳ بازی از ۳۴ بازی لیگ برتر برای استقلال در به میدان رفت و با این تیم قهرمان لیگ برتر شد. خسرو در فصل ۸۹ نیز عضو استقلال بود و در پایان فصل همراه با این تیم در لیگ برتر به مقام سومی رسید.

دوره نخست حضور حیدری در استقلال با ۸۰ بازی (در تمام رقابت‌ها) و یک گل زده به پایان رسید. در این مدت حیدری به ترکیب اصلی تیم ملی نیز رسید و در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ یکی از بازیکنان حاضر در ترکیب تیم ملی بود. خسرو در تابستان سال ۸۹ به عضویت سپاهان درآمد تا بار دیگر زیر نظر امیر قلعه‌نوعی به میدان برود وی در یک فصلی که عضو سپاهان بود در ۴۰ بازی در مجموع تمام رقابت‌ها برای این تیم به میدان رفت و یک قهرمانی در لیگ برتر را با این تیم به دست آورد.

بازگشت به استقلال و کسب ۳ قهرمانی

پس از یک سال دوری از استقلال، حیدری در تابستان ۹۰ بار دیگر به عضویت استقلال درآمد و پیراهن شماره ۲ این تیم را برتن کرد. از ان زمان تا به امروز حیدری در عضویت استقلال بوده و هشتمین فصل متوالی و دهمین فصل متناوب حضور خود در این تیم را تجربه می‌کند. در نخستین فصل بازگشت به استقلال حیدری در تیم تحت هدایت مظلومی قهرمانی جام حذفی را جشن گرفت و در دومین فصل نقشی کلیدی در آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر تحت هدایت امیر قلعه‌نوعی ایفا کرد.

آخرین قهرمانی حیدری با استقلال، در جام حذفی فصل گذشته به ثبت رسید و وی دومین قهرمانی جام حذفی با پیراهن استقلال را تجربه کرد. طی سال‌های اخیر، حیدری نقشی کلیدی در ترکیب استقلال داشت با این حال این روند در دو فصل اخیر به خصوص در فصل جاری کمرنگ شد و خسرو که در سال‌های اخیر یکی از کاپیتان‌های استقلال بود بیشتر روی نیمکت ذخیره‌های این تیم حضور داشت. حیدری در مجموع ۸ فصلی که با پیراهن استقلال در دوره دوم حضور خود در این تیم تجربه کرده ۲۱۹ بار در تمامی رقابت‌ها برای این تیم به میدان رفته و ۸ بار موفق به گلزنی شده است.

۳۰۳ حضور در ترکیب استقلال

حیدری در مجموع ۱۷ فصل حضور خود در سطح اول فوتبال ایران، ۳۷۷ بار در لیگ برتر به میدان رفته که در این میان ۲۲۶ بازی با پیراهن استقلال، ۷۸ بازی با پیراهن پاس، ۳۱ بازی با پیراهن سپاهان، ۲۹ بازی با پیراهن پیکان و ۱۳ بازی با پیراهن ابومسلم برای وی به ثبت رسیده است.

حیدری همچنین ۶۳ بار در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفته که در این میان ۵۶ بار با پیراهن استقلال و ۷ بار با پیراهن سپاهان در این مسابقات حضور یافته است. در مجموع ۱۰ فصل حضور در استقلال (در دو دوره)، حیدری ۳۰۳ بار با پیراهن استقلال در تمامی مسابقات رسمی به میدان رفته و ۹ بار موفق به گلزنی شده است. خسرو حیدری در مجموع در بیش از ۴۷۰ بازی باشگاهی در تمامی رقابت‌های رسمی برای باشگاه‌های ایرانی به میدان رفته و از این حیث یکی از بازیکنان باتجربه فوتبال ایران محسوب می‌شود.

دوران ملی

در ۸سال حضور در تیم ملی، خسرو حیدری در ۵۹ بازی ملی به میدان رفت و همراه با پیراهن تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴

و جام ملت‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ حضور یافت. او در تیم ملی زیر نظر سرمربیانی چون امیر قلعه‌نوعی، علی دایی، افشین قطبی و کارلوس کی‌روش بازی کرد و آخرین بار در سال 94 مقابل گوام پیراهن تیم ملی را بر تن کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *