ج. تیر 20ام, 1399

استقلال ایران|دبل استار

دبل استار محل گردهایی هواداران استقلال ایران از سراسر جهان می باشد.

استقلال در آینه رسانه ها

لیگ

مسعود عطری ؛ روزنامه نگار
استقلال بعنوان یکی از تیم های پرطرفدار پایتخت، سوژه پرمخاطبی برای رسانه هاست و بخش زیادی از اخبار حوزه فوتبال در خبرگزاری ها، سایت ها و روزنامه های مختلف را به خود اختصاص داده. با هم، بخشی از مطالبی را که در هفته جاری، پیرامون استقلال در رسانه ها منتشر شده است، مرور می کنیم.

خبرگزاری مهر

چند اتفاق جدید در استقلال/ پاسخ به انتخاب قومیتی مدیران باشگاه

احمد سعادتمند عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران در مورد شرایط استقلال و انتصاب معاونین جدید گفت: با دو تن از معاونین محترم وزیر ارتباطات و معاون پست جمهوری اسلامی که می توانند به استقلال کمک کنند جلسه داشتیم که نوید می دهم اتفاقات خوبی در شرف وقوع است. البته دیگر توضیح نمی دهم تا این کار انجام شود.
وی افزود: خبر جدیدی که می خواهم بدهم این است که با یک سالن بدنسازی حرفه ای تفاهم نامه ای امضا می کنیم که بابت آن هزینه ای پرداخت نمی کنیم و من از مدیر محترم این مجموعه تشکر می کنم که ان‌شالله بعد از رونمایی نام آن را اعلام خواهیم کرد.

با کمک یکی از بهترین دوستانم توانستیم در بدترین شرایط بحرانی مطالبات دیاباته را پرداخت کنیم و خوشحالم که تیم به صورت کامل در حال تمرین است و شرایط در حال حاضر خوب است. امیدوارم تیم با قدرت به کارش ادامه داده و اگر قرار است که بازیها برگزار شود شرکت می کنیم و باز هم تکرار می کنم که ما همچنان مدعی قهرمانی در لیگ امسال هستیم.

وی در مورد انتصابات جدید باشگاه استقلال هم گفت: من امروز دیدم که یکی از عزیزانی که برای باشگاه استقلال زحمت کشیده تیتری زده که انتصابات قومیتی است و بیشتر از شمال کشور استفاده می‌شود. جالب اینجاست من ۴ انتصاب داشتم که هیچکدام شمالی نیستند. دو تن تهرانی و یکی آذری و دیگری از استان سمنان است. من نمی دانم این دوست ما چه کسی را گفته از گیلان یا مازندران معاون من شده است. من با هیچکس عقد اخوت نبسته ام. اخوت ما با هوادار و منافع باشگاه است. بنابراین قرار نیست ما هم مثل برخی عزیزان از دوستانمان یا از فامیل مان استفاده کنیم. هر کس که لیاقت بیشتری داشته باشد و بتواند به باشگاه کمک کند ما از او استفاده می کنیم.

مجیدی سعادتمند

وی در مورد اعضای هیئت مدیره هم گفت: اعضای هیئت مدیره همه زحمت می کشند و ما با همه توان کار می کنیم و اتفاقات خوبی هم که رقم خورده با کمک آنهاست و هیئت مدیره با چهار عضو کارش را ادامه می دهد واگر قرار باشد فردی اضافه شود با نظر مجمع صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل باشگاه استقلال در مورد صحبت های نکونام مبنی بر اینکه بدون پاتوسی مقابل استقلال بازی نمی کنیم افزود: من اطلاع دقیقی از نامه سعید آذری ندارم و نه صحبت نکونام را شنیده ام که خودش یک استقلالی تمام عیار است. نشنیده ام که به خاطر نبود پاتوسی با ما بازی نمی کند.

من فکر می کنم زمانی که اعلام شد ما دو بازیکن خارجی داشتیم که هر دو مطالبات زیادی داشتند و آنها ۲۰ روز قبل از مسابقات به جمع ما اضافه شدند. این موضوع قابل طرح نیست. من هم مثل سایر مدیران باشگاهها اعتقادم این است باید همه مدیران و کادر فنی دعوت می شدند و یک نشست تخصصی را برگزار می کردند. هم برای برگزاری، هم زمان و نحوه بازیها و پروتکل هایی که برخی تیم ها نمی توانستند انجام دهند.

سعادتمند در مورد درخواست برخی تیم ها برای تحریم ادامه لیگ گفت: در حال حاضر حتی ایتالیا هم لیگش در حال آماده شدن است. ما ۹ بازی در پیش داریم. ما در ابتدای فصل در بین ۱۶ تیم شانزدهم بودیم اما در هفته چهاردهم صدرنشین شدیم. بنابراین در فوتبال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و استقلال آنقدر بزرگ و حرفه ای است که می تواند حق خود را در زمین بگیرد.

مدیرعامل باشگاه استقلال ادامه داد: من به دو دلیل می توانم بگویم هم موافق و هم مخالف شروع و یا تعطیلی بازی ها هستم. مردم نشاط را دوست دارند، فوتبال را دوست دارند و آن شور و هیجانی که مدتهاست به خاطر کرونا رخت بر بسته حالا باید برویم به سمت اینکه مردم بتوانند حس گذشته را بدست بیاورند اما از آن طرف هم ما نگران جان انسانها هستیم تا خدایی ناکرده دچار این ویروس خطرناک نشوند.

روزنامه فرهیختگان

رضاوند: پوشیدن پیراهن آبی بهترین اتفاق زندگی‌ام بود!

استقلال در فصل جاری فرازونشیب‌های زیادی داشت و امروز درحالی با اختلاف ۱۱ امتیاز از پرسپولیس عقب افتاده که حتی در یک مقطع زمانی به صدر جدول هم رسیده بود، بعد از آن هم که به‌خاطر کرونا لیگ تعطیل شد و حالا تقریبا سه‌ماهی از این تعطیلی سپری می‌شود. درخصوص شرایط استقلال و ادامه رقابت‌های لیگ به‌سراغ یکی از بازیکنان متعصب این تیم که از کودکی عکس‌های زیادی با پیراهن استقلال از او منتشر شده، رفته و درخصوص آخرین شرایط خودش و باشگاه استقلال با او صحبت کردیم. بازیکنی که در فصل جاری عصای دست مربیان این تیم شده و در پست‌های مختلف برای آبی‌پوشان به میدان رفته است.

گفت‌وگوی «فرهیختگان» با آرش رضاوند را در زیر می‌خوانید.

از شرایط استقلال و تمرینات این تیم در فضای کرونایی آغاز کنیم. برخی مربیان استقلال اعلام کرده بودند بازیکنان با خیال راحت تمرین نمی‌کنند.

در هر صورت تمرین در این شرایط بسیار خطرناک است، ما هم موافق این نیستیم که لیگ تعطیل شود اما یا باید یک راه‌حل درست و حسابی جلوی ما بگذارند یا فکر دیگری کنند، چون این پروتکل‌های بهداشتی که از آن صحبت می‌کنند اصلا رعایت نمی‌شود و شما شک نکنید اگر فقط یک بازیکن به کرونا مبتلا شود جان تمامی بازیکنان به خطر افتاده و حداقل نصف تیم کرونا خواهند گرفت. اصولا بازیکنی که کرونا بگیرد، بلافاصله متوجه آن نخواهد شد و این‌طور هم نخواهد بود که در کوران رقابت‌های لیگ هر روز بخواهند با این هزینه‌ها تست کرونا بگیرند.

همین الان در تمرینات ما ۳۰ نفر حاضر می‌شوند و این به جز اردوها و سفرهای تیم برای برگزاری مسابقات به شمار می‌رود و مطمئن باشید در این شرایط یک نفر کرونا بگیرد بقیه هم تحت‌خطر خواهند بود و از سوی دیگر امکانات اروپایی‌ها را نداریم که همزمان چند زمین تمرین مجهز داشته باشیم تا هر چهار، پنج نفر در یک زمین تمرین کنند. نکته قابل‌توجه اینکه درحالی لیگ‌هایی مثل فرانسه، بلژیک و هلند تعطیل شده که در شرایط و امکاناتی مثل زمین تمرین، تجهیزات، زیرساخت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراتب بهتر از ما هستند و از این لحاظ بسیار جلوتر قرار دارند اما در همین کشورها هم که امکانات خوبی دارند جان بازیکنان‌شان برایشان مهم‌تر بود و لیگ این کشورها را تعطیل کردند.

الان هم اگر دقت کنید فقط لیگ آلمان درحال برگزاری است که آن هم در شرایط بسیار خاصی این امر محقق شده و آنها ضمن رعایت دقیق پروتکل‌ها همزمان از چند زمین تمرین برخوردار هستند و امکانات‌شان قابل‌قیاس نیست. دراینجا اگر یک بازیکن کرونا بگیرد این امکان وجود دارد که تا آخر فوتبالش دیگر نتواند بازی کند و به فوتبالش و سلامتی‌اش تا آخر عمر لطمه بخورد، چون اگر ریه یک بازیکن آسیب ببیند، مسلما دیگر آن ریه سابق نخواهد شد.

پس اعتقاد داری باید با یک راه‌حل مناسب لیگ را از سر گرفت.

بله همین‌طور است یا باید یک راه‌حل خیلی خوب جلوی روی بازیکنان بگذارند یا فکر دیگری کنند، همین الان تیم‌ها نه هواپیمای شخصی دارند و نه در شهرها هتل‌هایی هستند که به اندازه تعداد بازیکنان و کادر یک تیم اتاق داشته باشند. ما شرایط هتل‌ها را نمی‌دانیم و مشخص نیست که واقعا آنها را ضدعفونی می‌کنند یا خیر و از این مسائل واقعا بی‌خبریم.

رضاوند

در اولین دیدار بعد از تعطیلات باید با فولاد خوزستان بازی کنیم و به اهواز برویم و این درحالی است که از شرایط هتل محل اسکان و از مباحث مربوط به تغذیه و جایی که می‌نشینیم، بی‌خبریم و نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد و خدای‌ناکرده اگر موردی پیش بیاید و یک نفر در خطر بیفتد نمی‌دانم کسی پاسخگو خواهد بود یا خیر. درهرصورت یا یک راه‌حل خوب معرفی کنند که پروتکل‌ها رعایت شود یا لیگ را تعطیل کنند.

درحال حاضر پرسپولیسی‌ها موافق ادامه لیگ هستند، هرچند آنها هم شاید با تعطیلی لیگ به‌شرط قهرمانی‌شان موافق باشند‌.

ما دوهفته از رقابت‌های لیگ را در شرایط کرونایی برگزار کردیم و اگر آن دوهفته هم برگزار نمی‌شد، شاید امروز معادلات صدر جدول به‌گونه‌ای دیگر بود و اوضاع و شرایط فرق می‌کرد. خود ما در شرایط کرونا قبل از بازی با گل‌گهر چهار روز تمرین نکردیم و در شرایط ناآماده به مصاف این تیم رفته و از آنها شکست خوردیم یا بازی مقابل ذوب‌آهن که بدون تماشاگر برگزار شد، درحالی که ما این حق را داشتیم که در خانه خودمان درمقابل هواداران‌مان به میدان برویم.

مطمئنا اگر آن دوهفته تعطیل شد امروز این فاصله اختلافی در صدر به وجود نمی‌آمد تا این حرف و حدیث‌ها مطرح شود. تا قبل از این دو بازی اختلاف درصدر جدول سه، چهار امتیاز بود و برگزاری آن دوهفته این اختلاف را زیاد کرد. الان هم که فقط یک تیم می‌خواهد لیگ برتر ادامه پیدا کرده و برگزار شود.

حالا با این وضعیت درصورت تعطیلی لیگ باید پرسپولیس را به‌عنوان قهرمان معرفی کرد؟

خیر به‌هیچ‌وجه، چون هنوز 9 بازی دیگر باقی مانده و خود استقلال که یک بازی عقب‌افتاده هم دارد. هنوز ۳۰ امتیاز دست‌نخورده برای ما باقی مانده و این تفکر اصلا درست نیست. البته به نظرم باید یک توافق حاصل شود و راه‌حلی را بدهند که هیچ تیمی ضرر نکند.

گویا مطالبات‌تان هم تا حدی پرداخته شده و قرار است طی روزهای آینده پرداختی جدید هم از طرف باشگاه انجام شود.

درمورد پرداختی جدید نمی‌دانم اما انگار صحبت‌هایی شده، هرچند تا الان هم حدود ۷۰درصد بازی‌ها برگزار شده است.

به‌عنوان بازیکنی که یک روزی از سکوها استقلال را تشویق می‌کردی، امروز که پیراهن آن را می‌پوشی واقعا چه حسی داری؟

خدا شاهد است برای همین فصل جاری پیشنهاد چشمگیر مالی داشتم که از لحاظ درآمد با همه این پنج، شش سالی که در لیگ برتر بازی می‌کردم، برابری می‌کرد اما با مبلغ خیلی پایین‌تر به استقلال آمدم چون از همان کودکی‌ام این تیم را دوست داشتم. از سوی دیگر پدرم هم علاقه شدیدی به این تیم داشت و خودم هم علاقه داشتم این اتفاق بیفتد و هیچ موقع از استقلالی‌شدن پشیمان نمی‌شوم و این موضوع یکی از بهترین اتفاقات زندگی هم به شمار می‌رود. امیدوارم در ادامه طوری کار کنم که بتوانم دل هواداران را به دست بیاورم.

آن موقع که روی سکوها استقلال را تشویق می‌کردی فکر می‌کردی یک روز پیراهن این تیم را بپوشی و برایش بازی کنی؟

واقعا بله و مدام به این موضوع و روزی که مقابل هواداران با پیراهن استقلال بازی کنم، فکر می‌کردم و برنامه داشتم. اتفاقا یک‌سال بعد از زمانی که عکسم با پیراهن استقلال روی سکوها منتشر شد، در لیگ برتر بازی کردم و بازیکن خود استقلال هم بودم و در امیدهای این تیم بازی می‌کردم و در تمرینات بزرگسالان هم حضور داشتم که دیگر من را نخواستند که به نفت رفتم. بعد از آن هم دوسال پشت‌سر هم از استقلال پیشنهاد داشتم که این امر محقق نشد اما در سومین سالی که این پیشنهاد شد، سرانجام پیراهن آبی را پوشیدم.

این سوال را از این جهت مطرح کردم که برخی بازیکنانی که پیراهن هردو تیم را پوشیده‌اند، از انتخاب یکی از آنها ابرازپشیمانی می‌کنند و به‌تازگی هم یکی از بازیکنان ادعای قدیمی‌اش را تکرار کرده و دوباره گفته پشیمان است که پیراهن استقلال را پوشیده است.

درهرصورت این اتفاق طبیعی است و به دفعات تکرار شده که یک بازیکن که به یکی از دوتیم علاقه داشته، پیراهن تیم دیگری را پوشیده اما مطمئنا بازیکنی که از پوشیدن پیراهن استقلال ابرازپشیمانی می‌کند، حتما در این تیم بازی به او نرسیده و اگر می‌توانست در استقلال به‌صورت ثابت بازی کند و شرایط در این تیم برایش مهیا بود، امروز به‌طور قطع شرایط برایش فرق داشت و طور دیگری حرف می‌زد و مطمئنا هیچ‌گاه از این موضوع پشیمان نمی‌شد.

کار با استراماچونی چطور بود؟ در هر صورت تو در زمان این مربی به استقلال پیوستی و آبی‌پوشان با این مربی ایتالیایی موفق بودند.

استراماچونی مربی بی‌نظیری بود و جزء یکی از بهترین مربیانی بوده که دراین سال‌ها با او کار کردم. طی دوماه اولی که به استقلال آمده بودم در زمان استراماچونی هیچ تمرین تکراری با این مربی نداشتیم، حتی گرم کردن تکراری هم نداشتیم و واقعا از لحاظ فنی کارکردن با او لذتبخش بود.

کار با مجیدی چطور است؟

آقافرهاد یک مربی جوان و با‌انگیزه است که از دل باشگاه استقلال بیرون آمده و مربی این تیم شده است و از لحاظ کلاس فنی قطعا آینده خیلی خوبی دارد. او مدارک مربیگری‌اش را از کلاس‌های سطح اول اروپا گرفته و به نظرم اگر به او امکانات بدهند و شرایط برایش مهیا باشد، بدون‌شک نتایج خیلی‌خوبی در آینده خواهد گرفت.

با بازگشت مصدومانی مثل شجاعیان و فرشید اسماعیلی کار تو در ترکیب اصلی استقلال سخت نمی‌شود؟

در فوتبال باید مبارزه کرد. روزی که به استقلال پیوستم این تیم حدود ۱۰ هافبک داشت و حتی پاتوسی هم نرفته بود و با وجود بازیکنانی مثل شجاعیان، پاتوسی، اسماعیلی، ریگی، کریمی، باقری و آذری که همه برای این تیم بازی کرده بودند به این تیم آمدم، من به همه شرایط آگاه بودم و زمانی هم که به استقلال آمدم به جز پاتوسی همه این بازیکنان در تیم حضور داشتند اما سیستم استراماچونی به‌گونه‌ای بود که در برخی بازی‌ها بسیاری از این هافبک‌هایی که اسم بردم به همراه من در ترکیب اصلی استقلال بازی می‌کردند.

رضاوند

به‌طور مثال در بازی با گل‌گهر در تهران که دیاباته مصدوم شده بود و او را نداشتیم با ترکیبی که گفتم به میدان رفتیم و حریف را هم شکست داد، در فوتبال مطمئنا هرکس تلاش بیشتری کند می‌تواند نتیجه‌اش را هم در زمین بگیرد و خوشحالم که در اولین سال حضور در استقلال توانستم برای تیم محبوبم در بسیاری از بازی‌ها به میدان بروم.

چطور استقلال که به صدر رسیده بود امروز 11 امتیاز (با یک بازی کمتر) از حریف در جدول عقب است؟
در بازی‌های زیادی در دقایق پایانی و حتی از دقیقه ۹۰ به بعد گل خوردیم یا بازی را باختیم یا حریف بازی را به تساوی کشاند و فکر می‌کنم اگر امتیازات این بازی‌ها را داشتیم همین الان ما با ۱۰ امتیاز اختلاف درصدر جدول بودیم.

روزنامه خبر ورزشی

روشنگری سعادتمند درباره اظهارات منتشر شده اخیر !

احمد سعادتمند مدیرعامل استقلال در توضیح مصاحبه امروز خود اظهار داشت: از صحبت‌های من سوء‌برداشت شده و منظور من آنطور که باید درخصوص همکاری دو عضو باشگاه منعکس نشد.
وی بیان داشت: خبرنگاری از من در خصوص ادامه همکاری آقایان «علی خلف» و «مهدی روحی» سوال کرد و من ضمن تشکر از این آقایان بیان کردم که همکاری باشگاه با آن‌ها ادامه دارد و برای‌شان در ادامه راه آرزوی موفقیت کردم و این به منزله قطع همکاری ما با آن‌ها نبود که متاسفانه بعضی‌ها برداشت درستی از جمله من نداشتند.

فتح الله زاده : استقلال هنوز شانس قهرمانی دارد!

علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال با مثبت تلقی کردن اوضاع و احوال این روز‌های مجموعه‌ای که خود در اسفند برای مدت کوتاهی مدیریتش را در دست داشت، ابراز امیدواری کرد با ادامه همین روند و شرایط پیش‌رو اوضاع تیم استقلال روز به روز بهتر هم خواهد شد. او همچنین در صحبتی که با خبرورزشی داشت، از اینکه پرسپولیسی‌ها و یا برخی مدیران و مربیان شاغل در لیگ که علاقه‌مند به تیم پرسپولیس هستند، خواهان لغو رقابت‌ها با قهرمانی این تیم شده‌اند، این موضوع را رد کرد.

آقای فتح‌الله‌زاده! این روز‌ها شرایط تیم استقلال را چطور می‌بینید؟

خوشحالم می‌بینم وضعیت باشگاه استقلال کم‌کم به سمت آرامش نسبی می‌رود و این بیش از هر چیز باعث خوشحالی و آرامش هواداران است. موضوعی که طرفداران استقلال طی سالیان اخیر به شدت نگران بودند و تا حدودی می‌توان گفت یک آب خوش از گلوی‌شان پایین نرفته.

الان اوضاع استقلال خوب شده که شما این‌گونه صحبت می‌کنید؟

وقتی خبر می‌رسد میلیچ و دیاباته به تهران آمده‌اند، امیدواری ایجاد می‌شود و هوادار با خاطری آسوده‌تر اخبار تیمش را دنبال می‌کند. این آرامش نسبی کم‌کم موجب می‌شود در سایر بخش‌های باشگاه و تیم فوتبال هم تسری پیدا کند.

اوضاع تمرینات استقلال را پیگیری می‌کنید؟

بله! مدتی است تمرینات به صورت منسجم و با قدرت پیگیری می‌شوند و احساس می‌کنم استقلال با ادامه این آرامش حتی شانس قهرمان شدن در این لیگ برتر را هم دارد.

چطور؟

فوتبال ورزش ثانیه هاست و هیچ‌کس نمی‌تواند یک دقیقه بعد را در یک فوتبال ۹۰ دقیقه‌ای پیش‌بینی کند. به خاطر همین چنین حرفی را می‌زنم.

اما پرسپولیسی‌ها معتقدند آن‌ها قهرمانند و باید بدون برگزاری رقابت‌ها تیم‌شان را قهرمان اعلام کنند. حتی برخی مربیان و مدیران شاغل در لیگ برتر که به دنبال تعطیلی لیگ هستند معتقدند پرسپولیس باید قهرمان شود؟
به نظر من پرسپولیس باید کار خودش را انجام دهد. قطعاً هواداران این تیم هم دوست دارند با مسابقه جام بگیرند. اینقدر در سال‌های اخیر بدون برگزاری مسابقه به پرسپولیس جام داده شده که خود طرفداران پرسپولیس هم از این بابت ناراحتند. مخاطب اصلی من طرفداران پرسپولیس هستند که حتم دارم حرفم را تأیید می‌کنند و خودشان هم دوست ندارند با چنین شرایطی تیم‌شان قهرمان شود، اما یک موضوع دیگر هم هست.

چه موضوعی؟

اینکه ۱۰ امتیاز به هیچ عنوان امتیاز مطمئنی برای قهرمانی نیست. من به یاد دارم در سال‌های پایانی مدیریتم قبل از این دوره آخر با سرمربیگری مرفاوی ۴ هفته مانده به پایان لیگ ۱۰ امتیاز از سایر رقبا پیش بودیم. آن زمان یک پیشکسوت پرسپولیس مصاحبه کرد و گفت آن‌ها می‌توانند قهرمان شوند. همان زمان سرمربی تیم ما هم صحبت کرده بود و پیش‌بینی‌اش از قهرمان شدن استقلال قطعی بود. یعنی استقلال باید هر ۴ بازی آخرش را می‌باخت و پرسپولیس همه مسابقاتش را می‌برد تا استقلال قهرمان نشود و در نهایت در همان فصل ما بازی‌های آخر را از دست دادیم و پرسپولیس در کمال تعجب و با کسب نتایج بهتر یک پله بالاتر از استقلال ایستاد و سوم شد و ما چهارم شدیم. به همین خاطر است که می‌گویم حتی در فاصله چهار هفته آخر لیگ هم که ما ۹۹ درصد قهرمان بودیم نباید چنین ادعایی می‌کردیم، چه برسد به حالا که استقلال هنوز ۱۰ بازی تا پایان فصل پیش‌رو دارد و با ۳۰ امتیاز هر اتفاقی ممکن است. به نظر من چنین تحلیل‌هایی اصلاً درست نیست.

پیشنهاد شما چیست؟

فکر می‌کنم می‌توان با تدابیر دیگری شرایط برگزاری مسابقات را راحت‌تر کرد. اگر قرار باشد لیگ برگزار شود، اهمیت آن بیش از هر چیز به دو دلیل است. اول اینکه تیم‌های صدر جدول تکلیف قهرمان و سهمیه آسیایی‌شان مشخص می‌شوند و بخش دیگر اهمیت نیز به تیم‌های پایین جدولی مربوط می‌شود که یا باید سقوط کنند و یا در لیگ برتر بمانند. به همین خاطر نمی‌توان تدبیر کرد و با حضور تمام مدیران باشگاه‌ها در سازمان لیگ در این باره یک تصمیم قاطع گرفت.

چه تدبیری؟ پیشنهاد شما چیست؟

فکر می‌کنم بتوان بین ۵، ۶ تیم صدر جدول که تقریباً از نظر امتیازی شانس قهرمانی دارند، یک تورنمنت ۶ جانبه برگزار کنیم و همین‌طور بین ۴، ۵ تیم انتهای جدول یک تورنمنت ۵ جانبه! با این شرایط هم تیم‌های میانه جدولی از خطر ابتلا به کرونا در امان می‌مانند و هم می‌توان تیم‌های حاضر در این دو تورنمنت را در شهر‌های سفید و در حالت قرنطینه با خیال راحت به مصاف هم فرستاد. البته این یک پیشنهاد است که به ذهنم رسیده و قطعاً خام است. اگر مسئولان آن را چکش‌کاری کرده و شرایط اجرایش را ایجاد کنند، قطعاً مثمرثمر خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا :

نکونام: مهم است که در اهواز میزبان استقلال باشیم/ استقلال به من کلک زد!

به گزارش ایسنا، جواد نکونام، سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان درباره وضعیت تیمش گفت: از چهارشنبه گذشته تواسنتیم دور هم جمع شویم. شیمبا چند روز دیرتر به ما اضافه شد. پنج‌شنبه اولین تست را دادیم و تمرین را شروع کردیم. از آذری و مدیریت کارخانه به خاطر هزینه‌های سنگینی که برای باشگاه انجام دادند تشکر می‌کنم. اهواز شرایط خوبی ندارد و نمی‌توانستیم در آن جا تمرینات خود را برگزار کنیم. در تهران با رعایت نکات بهداشتی و رعایت پروتکل‌ها توانستیم شرایط تیمی را خوب حفظ کنیم.

او ادامه داد: در دیدار با استقلال هوادار حضور ندارد پس فرقی نمی‌کند بازی در کجا برگزار شود. امیدوارم تا آن زمان وضعیت کل کشور خوب شود. مسوولان استانی شرایط قرنطینه را سخت‌تر کرده‌اند تا وضعیت بهتر شود و امیدوارم این اتفاق بیفتد تا کرونا از کشور دور شود. چیزی که برای ما مهم ایست این است که هواداران ما دوست دارند در شهر خودمان بازی کنیم و به امید خدا در ورزشگاه خودمان میزبان استقلال خواهیم بود.

نکونام درباره تهدید تیم‌های خصوصی به انصراف از لیگ برتر و پیگیری تمرینات فولاد با وجود اعتراض به برگزاری بازی‌ها گفت: من کاری به هیچ تیمی ندارم. آن زمان که لیگ برگزار می‌شد، گفتم که نباید برگزار شود. این صحبت من به خاطر تیمم نیست بلکه به خاطر جامعه فوتبال است. همه مخالف برگزاری لیگ هستند. اگر بتوانیم هر روز یک نفر کم‌تر را راهی بیمارستان کنیم، کار درستی انجام داده‌ایم و به نوعی به پرستاران که قهرمانان ما هستند استراحت دادیم. من بعضی صحبت‌ها را می‌خوانم و تعجب می‌کنم.

فولاد اره نا

ما نمی‌توانیم پروتکل‌های اسپانیا و آلمان را رعایت کنیم؛ شما می‌دانستید در اسپانیا هر بازیکن با هر ماشینی که روز اول به تمرین آمد، باید تا آخر با همان ماشین به تمرینات تیمش اضافه شود؟ شما می‌دانستید بازیکن حق ندارد به رختکن برود و در آن جا دوش بگیرد. در آلمان ۲ ماه تمرین کردند تا مسابقات شروع شود. مشکل این است که ما باید زیرساخت را رعایت می‌کردیم و همه نقاط را استاندارد می‌کردیم و سپس تمرین‌ها را شروع می‌کردیم. نمی‌شود هر کسی هر چیزی که گفت باور کنیم. من به پروتکل‌های اسپانیا مسلط هستم زیرا دوستانی دارم که در آن جا هستند و علاقه دارم که از آن‌ها درباره تمرین‌ها و پروتکل‌های‌شان بپرسم. در آلمان تیم‌ها یک ماه با هم تمرین کردند و سپس مسابقات شروع شد.

او افزود: امسال سال جام جهانی است و تیم ملی مهم است. آلمان ۹ مصدوم عضلانی داشته است. تیم اوساسونا در تمرینات ۵ مصدوم داشته است. می‌دانستید هر ۵۰ نفری که باید برای بازی به شهر دیگر بروند اتاق جدا داشته باشند؟ ما فقط می‌توانیم بگوییم خدایا لیگ را به امید تو برگزار می‌کنیم زیرا پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود. با یک بار از زیر دستگاه رد شدن که پروتکلی رعایت نشده زیرا یک تکل در تمرین می‌تواند برخورد و بیماری ایجاد کند. در کدام باشگاه دنیا مدام دست افراد کنار زمین تمرین اسپری است؟ فوتبال این چیزها نیست و با همه شغل‌ها فرق می‌کند و نباید آن را احساسی کرد. آن زمان که قرار بود تصمیم‌گیری شود، باید تمام مدیرها را جمع می‌کردند و از آن‌ها نظر می‌پرسیدند، شاید ۲ نظر به درد می‌خورد. سخت است در سالی که لیگ قهرمانان آسیا، جام حذفی، لیگ برتر و سال بعد هم باز همین مسابقات است، لیگ را برگزار کرد.

نکونام اضافه کرد: بازیکنان این‌گونه آسیب می‌بینند. نظر من این بود که لیگ را تعطیل می‌کردیم و شروع می‌کردیم به آماده‌سازی زیرساخت‌ها و ایجاد پروتکل‌های بهداشتی استاندارد و سپس بازی‌ها را آغاز می‌کردیم. سال بعد نه تیم امید داریم و نه تیم ملی پس لازم نبود ۴۵ روز استراحت به تیم‌ها داده شود. می‌توانستیم لیگ را دیرتر شروع کنیم و از آن طرف هم لیگ به جای این که اردیبهشت تمام شود، خرداد تمام شود.

بازیکنان ملی‌پوش در معرض آسیب هستند. الان مهم نیست که چه کسی می‌تواند قهرمان شود. مهم سلامتی بازیکنان است. وقتی یک چیزی را شروع کردیم و اجبار است، بازیکن نمی‌تواند سرپیچی کند. بازیکن من آن قدر می ترسید که گفت من در ماشین می‌خوابم و می‌ترسم از این وضعیت. کرونا را من می‌گیرم و هیچ اتفاقی برای من نمی‌افتد اما اگر ناقل بیماری شوم و به یکی که سن بالایی دارد انتقال دهم، آن وقت چی؟ این پروتکل‌ها برای رعایت کردن و کم کردن تلفات بیماری است.

سرمربی فولاد درباره این که در صورت لغو لیگ امکان دارد تیمش سهمیه آسیا را نگیرد، تصریح کرد: نظر شخصی من این است که لیگ استراحت می‌خورد تا زیرساخت‌ها را آماده می‌کردیم و به تیم‌ها می‌گفتیم لیگ را ۲ ماه دیگر شروع کنیم. متاسفانه در کشور ما تا اعلام کردند بازی‌ها از فلان تاریخ شروع می‌شود تیم‌ها بدون تست کرونا وسط زمین ریختند و تمرین کردند، تازه بعضی تیم‌ها در زمان قرنطینه هم قایمکی تمرین می‌کردند.

از لحاظ فنی، لیگ دیر شروع شد و قرار بود تا اردیبهشت برگزار شود و حالا هم که قرار است تا مرداد ادامه پیدا کند، بازیکن فوتبال در یک فصل چگونه باید بدنش را در اوج نگه دارد. بدنش از آهن نیست و مصدوم می‌شود. همه این‌ها برای سلامتی جامعه است و همین فوتبال برای سلامتی جامعه است. یک نفر هم کم‌تر مریض شود، یک نفر است. فوتبال قابل مقایسه با هیچ رشته‌ای نیست. بعضی مجبورند سرکار بروند و امرار معاش کنند اما فوتبالیست‌ها آن طور که من فکر می‌کنند همه دارا هستند و نیازی ندارند حتما الآن بازی‌ها برگزار شود.

وی درباره این که پاتوسی هنوز به تمرینات بازنگشته است گفت: ما به سازمان لیگ نامه زده‌ایم که اگر بازیکن ما نرسد ما بازی نخواهیم کرد و باید بازی ما را عقب بیاندازند. به هر حال آقایانی که این تصمیم را گرفته‌اند باید حواس‌شان به قرارداد بازیکنان و مربیان خارجی باشد که چه زمانی به اتمام می‌رسد اما خدا را شکر در فوتبال ما همه همه‌چیز را می‌دانند! همه چیز امکان‌پذیر است و چیزی معلوم نیست. وقتی برنامه‌ریزی نداریم، همین می‌شود. مربی خارجی تیم ما می‌گوید قراردادش تمام شده و به اداره مالیات اسپانیا اعلام کرده که من تا این تاریخ نیستم و شغل دارم و به من حقوق بازنشستگی ندهید؛ الآن می‌گوید من باید چه کار کنم.
نکونام درباره مصدوم‌های تیمش گفت: ما تازه اول راه هستیم و این قصه سر دراز دارد. بازیکن ۳ ماه بدنسازی کرده که ورزشگاه‌ها درست شود اما نهایت ۴ یا ۵ ورزشگاه درست شد و با این وضعیت بازیکن فرسوده شده است. یک روز باید به بازیکن باید بگوییم تمرکز کن و یک بار باید بگوییم خسته نشو. برنامه ایران کاملا غیرحرفه‌ای است و سبب فرسوده شدن بازیکن می‌شود.

وی درباره طلبش از استقلال تاکید کرد: من از استقلال طلب دارم. امیدوارم در فوتبال ایران اتفاق بیافتد که تیم‌های بدهکار نتوانند بازیکن بگیرند. من از ۳ باشگاه طلب دارم اما این فوتبال ایران است و خیلی از مربی‌ها و بازیکن‌ها هستند که از چند باشگاه طلب دارند اما کسی رسیدگی نمی‌کند. درباره استقلال هم بگویم که طلب قراردادی من را پرداخت کردند و مالیات من را هم به من کلک زدند.  AFC در اولین فرصت صحبت به باشگاه می‌داند که چه بگوید زیرا من تمام مدارک را به صورت ترجمه شده برای آن‌ها فرستاده‌ام که باشگاه استقلال موظف به دادن طلب من بود. باشگاه استقلال مبالغی را که من برای مالیات داده بودم را به من برنگرداند و گفت که آن‌ها حساب شده و پولی به من ندادند. در فوتبال ایران مدیریت نداریم و غیر از آذری و ۲ یا ۳ نفر دیگر، مدیر نداریم. مدیری مثل کی‌روش به این فوتبال آمد و او را فراری دادیم.

نکونام در حاشیه اردوی تیمش در تهران که در هتل المپیک برگزار می‌شود، درباره تهدید فیفا به تعلیق فوتبال ایران به خاطر اساس‌نامه‌ای که در فدراسیون فوتبال وجود دارد،‌ خاطرنشان کرد: از لحاظ این که فوتبال ما به سلامت برسد،‌ من موافق هستم این اتفاق بیفتد چون مجبور می‌شویم خودمان را درست کنیم. ما در حال حاضر موقعی که می‌خواهیم آمار مالیات یا بدهی‌های خود را فهرست کنیم یا قراداد خود را اعلام کنیم، دروغ می‌گوییم. من امیدوارم فوتبال ما تعلیق نشود اما اگر این اتفاق بیفتد ما باید خودمان را درست کنیم.

او درباره غرامت مارک ویلموتس گفت:‌ من وقتی که به فدراسیون آمدم گفتم که می‌خواهم در تیم ملی یاد بگیرم و دنبال پول و جایگاه نبودم اما این‌ها با شما شوخی ندارند و در هر صورت آن‌ها پول‌شان را می‌خواهند. اگر اشتباهی وجود داشته است،‌ باید شهامت این را داشت که آن را اعلام کرد. قراردادهای بدتر از ویلموتس هم وجود داشته است.

سرمربی فولاد خوزستان افزود: وقتی بایرن مونیخ وقتی سرمربی خود را انتخاب می‌کند، باید  بروید ببیند از کجا او را آورده‌اند. ما یک کلاس مربی‌گری رفتیم و یک استاد از اروپا آمده بود. ۹۵ درصد کسانی که در کلاس ما آمده بودند در خیابان هم به آن‌ها تیم نمی‌دهند. کسانی که به فوتبال علاقه دارند و می‌خواهند کار کنند، ردی از آن‌ها نیست و نمی‌گذارند کار کنند. الان ما باید برای آینده خود مربی بسازیم. آیا ما تا به حال این کار را کرده‌ایم؟ اگر کسی است که با ما مخالف باشد، می‌خواهیم او را از ریشه بزنیم و این نتیجه فوتبال ما می‌شود.
نکونام درباره حضور دلال در فوتبال ایران گفت: امیدوارم این مساله حل شود و به نظر من هر کاری که برای پاکسازی فوتبال انجام شود، خوب و موثر خواهد بود.او درباره حضور اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی ایران گفت: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم.

ورزش سه :

سعادتمند به نکونام: ما هم دو بازیکن خارجی داریم!

مدیرعامل باشگاه استقلال به صحبت‌های سرمربی فولاد درباره احتمال عدم حضور در دیدار معوقه دو تیم واکنش نشان داد. به گزارش “ورزش سه”، ساعاتی قبل جواد نکونام اعلام کرد باید آیاندا پاتوسی به ایران برگردد و بعد دیدار فولاد خوزستان مقابل استقلال برگزار شود و سازمان لیگ باید دیدار دو تیم را به تعویق بیاندازد.
 احمد سعادتمند، مدیرعامل باشگاه استقلال درباره درخواست رسمی سعید آذری، مدیرعامل باشگاه فولاد برای تعویق دیدار با استقلال اظهار کرد: نه اطلاعی درباره نامه‌ی آقای سعید آذری، دوست خوبم به سازمان لیگ دارم و نه صحبت‌های آقای نکونام عزیز که استقلالی هم هست را شنیده‌ام.

 او درباره اینکه نکونام عنوان کرده تا زمان نیامدن پاتوسی به ایران نباید بازی با استقلال برگزار شود، ابراز کرد: ما هم دو بازیکن خارجی داشتیم و هر دو نفر مطالبات زیادی را از گذشته داشتند ولی ما تلاش کردیم و حداقل ۲۰ روز قبل از مسابقات، این عزیزان به جمع ما اضافه شدند. آقای دیاباته از فردا به جمع تیم اضافه می‌شود. البته نباید این موضوعات مطرح شود.
 
مدیرعامل باشگاه استقلال تصریح کرد: من هم مثل سایر مدیران عامل باشگاه‌های لیگ برتری معتقد هستم که باید تمام مدیران، کادر فنی و سرمربیان تیم‌ها از سوی سازمان لیگ دعوت می‌شدند و در یک جلسه، تمام نظرات برای آغاز، نحوه و زمان برگزاری شنیده می‌شد.
 او اضافه کرد: الان برخی از باشگاه‌ها نمی‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند و به همین دلیل باید در یک جلسه و طی یک خرد جمعی، تصمیم بهتری گرفته می‌شد تا کار را بهتر جلو ببرند.

 مدیرعامل باشگاه استقلال درباره اینکه برخی باشگاه‌ها تصمیم به انصراف از لیگ برتر در صورت برگزاری بازی‌ها گرفته‌اند، گفت: می‌بینیم که لیگ ایتالیا هم در حال شروع است.  ما نیز اعتقاد داریم که قهرمان باید در زمین مسابقه مشخص شود. ما یک بازی عقب افتاده داریم و حداکثر امتیازی که می‌توانیم در این فصل به دست آوریم، ۳۰ امتیاز است. به همین خاطر شانس قهرمانی را برای خودمان قائل هستیم.

مجیدی وارد بازی تعویق لیگ نمی شود

به گزارش “ورزش سه”، بعد از انتشار خبر فوت نوجوانان فوتبالیست فرهاد مجیدی با انتشار پستی در صفحع اینستاگرام خود رسما مخالفت خود را با برگزاری بازی های لیگ اعلام کرد اما گفته می شود او دیگر قصد ندارد در این باره اظهار نظری انجام بدهد.

 در روزهایی که مربی های زیادی در مور لغو یا برگزاری رقابت های لیگ برتر اظهار نظرهای مختلفی انجام داده اند  فرهاد مجیدی دیگر تصمیمی برای انجام مصاحبه ندارد و قصد دارد تا اعلام موضع نهایی مقامات رسمی  سکوت کند.
 مجیدی بی توجه به حواشی به وجود آمده این روزها با انگیزه زیاد تیمش را هدایت می کند تا بازیکنان را تا شروع بازی ها از نظر بدنی آماده کند و بتواند لیگ نوزدهم را در بهترین حالت ممکن به پایان برساند.

باشگاه خبرنگاران جوان

شکایت ملی پوش سابق فوتبال از باشگاه استقلال

به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی محمد نظری بازیکن اسبق تیم فوتبال استقلال تهران که به مدت یک فصل در این تیم بازی کرد، قصد دارد برای دریافت مطالباتش از این باشگاه شکایت کند.البته نظری قصد ندارد مانند دیگر بازیکنان از استقلال به فیفا شکایت کند و در صدد است شکایتش را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ببرد. نظری پس از عملکرد خوب در فجرسپاسی شیراز به استقلال پیوست و در لیگ سیزدهم برای آبی پوشان توپ زد. این بازیکن در زمان کی روش سابقه دعوت به تیم ملی فوتبال را هم دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *