• امروز : پنج شنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 15 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Thursday - 24 June - 2021
4

پرونده ویژه دبل استار| معمای قیمت گذاری استقلال و پیروزی / قهرمان آسیا قطعاً گران قیمت‌تر است!

  • کد خبر : 14380
  • 18 تیر 1399 - 11:21
پرونده ویژه دبل استار| معمای قیمت گذاری استقلال و پیروزی / قهرمان آسیا قطعاً گران قیمت‌تر است!

“سرخابی ها امسال قطعا واگذار می شوند! این جمله ایست که سالیان سال از دهان ارکان مختلف ورزشی در ایران به گوش هواداران دوتیم استقلال و پرسپولیس خورده است.هرسال اما با بهانه های مختلف این داستان به سرانجام نرسیده است.اما امسال، گویا بحث جدی تر از سالهای گذشته است و حالا به قیمت گذاری دو […]

“سرخابی ها امسال قطعا واگذار می شوند! این جمله ایست که سالیان سال از دهان ارکان مختلف ورزشی در ایران به گوش هواداران دوتیم استقلال و پرسپولیس خورده است.هرسال اما با بهانه های مختلف این داستان به سرانجام نرسیده است.اما امسال، گویا بحث جدی تر از سالهای گذشته است و حالا به قیمت گذاری دو باشگاه رسیده است. اما نکته ای که در این چند وقت عجیب و غریب بوده است، نحوه قیمت گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بود به نحوی که قیمت تیم پیروزی بسیار گران تر و دارایی های این تیم بسیار بیشتر از تیم استقلال، اعلام شده است. در همین راستا خبرنگاران رسانه دبل استار من جمله آقایان سیاوش فریادی، سعید سرافرازیان، رضا صالحی و … در این مورد مطالب مستندی نوشته اند که برای خواندن هرکدام با کلیک روی اسامی مذکور میتوانید یادداشت هایشان را بخوانید.”

سعید سرفرازیان

بحث خصوصی سازی و واگذاری سرخابی ها به بخش خصوصی در حالی سر زبان‌ها افتاده که قیمت گذاری این دو باشگاه و قیمت گران‌تر پیروزی برای استقلالی‌ها به یک معمای عجیب و ابهام آمیز تبدیل شده است.

تلاش دست‌اندرکاران و طراحان خصوصی سازی سرخابی ها برای گذاشتن قیمتی بیشتر روی پیروزی قابل تأمل است، چون اگر بخواهیم منصفانه شرایط دو باشگاه را مورد ارزیابی قرار دهیم دلیلی برای قیمت بیشتر باشگاه پیروزی نمی‌بینیم، حتی اعتقاد راسخ داریم که استقلال باشگاه گران‌تر است.

نتیجه‌گیری در مسابقات و وجهه‌ی بین‌المللی

اگر یکی از ملاک‌های ارزیابی در قیمت گذاری روی دو باشگاه نتیجه گیری در مسابقات و رقابت‌ها بین‌المللی باشد این استقلال است که با دو عنوان قهرمانی، دو نایب قهرمانی و سه عنوان سومی در مهم‌ترین مسابقات باشگاهی قاره‌ی کهن گوی سبقت را از رقیب سنتی خود که در حسرت قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا به سر می‌برد ربوده است.

باشگاه رقیب در تمام این سال‌ها فقط یکبار موفق شده به فینال این مسابقات برود که در پایان مغلوب حریف ژاپنی خود شده است. پس قطعاً از لحاظ اعتبار، شهرت و وجهه‌ی بین‌المللی آبی‌پوشان ارجحیت دارند و کسی هم نمی‌تواند این موضوع را کتمان کند. حتی از لحاظ نتیجه گیری در مسابقات داخلی هم استقلال در طول هفتاد و پنج سالی که از قدمت آن می‌گذرد دستی پرتر دارد و ویترین جام‌های قهرمانی این تیم در باشگاه آینه‌ی تمام نمای این موضوع می‌باشد.

تعداد هواداران

افسانه‌ی تعداد بیشتر هواداران پیروزی حکایتی است که رسانه‌های همسو با باشگاه سرخ به آن دامن زده‌اند و به گونه‌ای بر طبل این ادعا کوفته‌اند که حتی برخی از هواداران استقلال به این باور رسیده‌اند که حتماً تعداد هواداران پیروزی بیشتر از ماست ولی وقتی پای دلایل مستدل و مستند به میان آمده این موضوع به گونه‌ای دیگر جلوه کرده است.

به گواه آمار و ارقامی که کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده در سه سال اخیر استقلال به عنوان پرهوادارترین باشگاه آسیایی انتخاب شده و حتی در آخرین گزارشی که از سوی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران اعلام شد درآمد زایی آبی‌پوشان از بلیط فروشی در لیگ برتر بیشتر از سرخ‌پوشان بوده است همه‌ی این نکات نشان می‌دهد که استقلال نه تنها هواداران کمتری ندارد بلکه حتی تعداد هواداران بیشتری هم دارد اما به دلایل مختلف از جمله عدم هماهنگی در حوزه‌ی رسانه‌ای باشگاه و رسانه‌ای های استقلال این موضوع به خوبی بیان و روشن نشده است.

یک خبر فوق العاده برای استقلال و پرسپولیس

دستاویز هواداران رقیب برای اثبات تعداد بیشترشان، نظرسنجی و حرف و سخن‌هایی است که به اعتبار آن‌ها ابهام زیادی وارد است. نظرسنجی در برنامه‌هایی که تماماً توسط عوامل پیروزی‌چی تهیه و تولید شده‌اند، چون یکبار برای نمونه استقلالی‌ها در نظرسنجی آن برنامه‌ی معروف که اینک دیگر نیست نتوانستند رأی بیشتری به خود اختصاص بدهند اما در نظرسنجی‌هایی که از سوی نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای فوتبال صورت گرفته هواداران استقلال بارها موفق شده‌اند به استقلالی‌ها رأی بیشتری اختصاص دهند.

دارایی ها، املاک و مستغلات

از نظر املاک و مستغلات که دو باشگاه در اختیار داشته و دارند حرف و حدیث زیاد است اما آن‌چه واضح و روشن است استقلال قبل از انقلاب دارایی‌های زیادی در اختیار داشت که وضعیت این باشگاه را از نظر امکانات سخت‌افزاری بی‌نظیر کرده بود و حتی موفق شده بود در کشورهای منطقه از جمله ترکیه و امارات هم امکاناتی به نام استقلال اختصاص دهد.

این موضوع بی تردید مورد تأیید همه‌ی اهالی فوتبال و ورزش ایران قرار دارد و کسی هم نمی‌تواند بگوید این‌گونه نبوده است برای روشن شدن اذهان هواداران و مخاطبان گرامی به چند نمونه از این امکانات اشاره می‌کنیم، کاخ مرکزی تاج که اینک ساختمان اداره کل ورزش و جوانان تهران است، مجموعه ورزشی دیهیم که امروز با نام ورزشگاه رسالت نظام آباد شناخته می‌شود، کلوپ رضا پهلوی که اینک با به عنوان ورزشگاه استقلال جنوب نازی آباد می‌باشد، ورزشگاه کن یا مجموعه شهید خوراکیان در بلوار استاد معین، ورزشگاه حجاب در خیابان فاطمی، مجموعه تینس تاج که ۱۷۳۰۰ مترمربع شامل ده زمین، سالن جانبی پشت پمپ بنزین میرداماد تحت مالکیت آستان قدس قرار دارد و اینک در اختیار شرکت تجهیز گذاشته شده است.

فروشگاه‌های تاج در بهارستان تحت مالکیت سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر مرکزی باشگاه تاج ضلع جنوبی پل چوبی ، که مدتی اداره‌ی راهنمایی و رانندگی بوده است این امکانات تنها بخشی از دارایی‌های باشگاه استقلال قبل از انقلاب بوده است که با بیان تیمسار خسروانی در سال ۱۳۴۷ دولتی شده است که حتی با تغییر نظام دولت نباید اجازه می‌داد این امکانات از دست استقلال خارج شود. متاسفانه بسیاری از امکانات استقلال خارج از کشور با بی تفاوتی و بی توجهی از مالکیت جمهوری اسلامی خارج شده است.

اگر مدیران باشگاه این موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار دهند یقیناً می‌توانند به نتایج خوبی برسند. نکته‌ی جالب و مهم در مورد دارایی‌های استقلال این است که بیشتر آنها به عنوان وقف از طرف خاندان تیمسار خسروانی در اختیار تاج قرار گرفته و این موضوع بارها از سوی افراد مطلع بیان شده و از نظر شرعی هم مشخص است که یک موقفه چه شرایطی دارد.حتی اگر یک سوم این دارایی‌ها به استقلال برگردانده شود استقلال به یک باشگاه ثروتمند و قدرتمند تبدیل خواهد شد.

پرداخت بخش دیگری از مطالبات آبی پوشان

البته پس از انقلاب امکاناتی در اختیار استقلال و پیروزی قرار گرفته است که به بیان واضح و روشن سرپرست پیروزی مدیران وزارت ورزش و شهرداری در واگذاری این ورزشگاه‌ها به دو تیم در حق استقلال اجحاف کرده‌اند. اعتراف تکان دهنده‌ی رسول پناه سرپرست پیروزی که علناً می‌گوید ورزشگاه‌هایی که وزارت ورزش به ما واگذار کرده در بهترین نقاط تهران قرار دارد و خیلی باکیفیت‌تر و باارزشتر از ورزشگاه‌هایی است که در اختیار استقلال قرار گرفته، این اعتراف می‌تواند نشان دهد که وزارت ورزش چگونه تلاش کرده تا قیمت تیم پیروزی را بالاتر ببرد و با وجود تصرف و مصادره امکانات استقلال قبل از انقلاب باز هم در حق این باشگاه تبعیض شده است.

با تمام این نکات و ترفندها باز هم می‌گوییم که استقلال از پیروزی ارزان‌تر نیست و حتی اگر به محکی عادلانه گذاشته شوند قیمتش به مراتب از پیروزی بیشتر هم هست. از مدیران باشگاه، پیشکسوتان و همه‌ی آن‌هایی که از امکانات و تجهیزات متعلق به استقلال در سال‌های اخیر و قبل از انقلاب اطلاع دارند می‌خواهیم با ادله و مستندات قابل توجه به مدیران وزارت ورزش و سازمان خصوصی سازی اثبات کنند که نباید در قیمت گذاری دو تیم اجحافی در حق استقلال صورت گیرد.

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=14380

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.