• امروز : شنبه - ۲۵ مرداد - ۱۳۹۹
  • برابر با : 26 - ذو الحجة - 1441
  • برابر با : Saturday - 15 August - 2020
3

رفتار دوگانه صدا وسیما در قبال مجریان سرخابی

  • کد خبر : 15851
  • 09 مرداد 1399 - 11:54
رفتار دوگانه صدا وسیما در قبال مجریان سرخابی

هادی شاه مرادی چند روز پیش انتشار گسترده یک ویدئو از عبدالرضا احمدی در فضای مجازی، موج خبری عجیبی ایجاد کرد. احمدی با حضور در برنامه صبحگاهی شبکه یک اظهاراتی کنایه آمیز را بیان نمود که به مذاق پرسپولیسی‌ها خوش نیامد تا اکثر آنها علیه این مجری و حتی صدا و سیما موضع‌گیری کنند. در […]

هادی شاه مرادی

چند روز پیش انتشار گسترده یک ویدئو از عبدالرضا احمدی در فضای مجازی، موج خبری عجیبی ایجاد کرد.

احمدی با حضور در برنامه صبحگاهی شبکه یک اظهاراتی کنایه آمیز را بیان نمود که به مذاق پرسپولیسی‌ها خوش نیامد تا اکثر آنها علیه این مجری و حتی صدا و سیما موضع‌گیری کنند.

در نهایت مجری استقلالی ضمن عذرخواهی روی آنتن زنده که البته این مرتبه کنایه های سنگین تری را با خود به همراه داشت همه چیز را ختم به خیر تلقی می‌کرد اما به یکباره با حکم اخراجش مواجه شد!

مسئولان مربوطه علت این تصمیم را عدم احترام به مخاطبان عنوان کردند و بر لزوم حفظ حرمت تاکید داشتند.

واکنش صدا و سیما به این موضوع ما را بر آن داشت تا نگاهی داشته باشیم به برخی بی‌احترامی‌ها از طرف صدا و سیما و عوامل آن نسبت به هر آنچه جزو حریم باشگاه استقلال محسوب می‌شود تا در نهایت ببینیم آیا این لزوم حفظ حرمت در صدا وسیما برای همه باشگاه‌ها در دستور کار است یا فقط مختص یک تیم بوده؟

دوگانه علی ضیا در بی حرمتی به استقلالی‌ها

هتاکی علیه سرمربی وقت
سال ۱۳۹۴ و پس از دربی ۸۱ سیدعلی ضیا که یک پرسپولیسی دوآتیشه محسوب می‌شود طی یک کری‌خوانی سرمربی وقت استقلال را مستقیما مورد الفاظی زشت خطاب قرار می‌دهد تا تنها ساعاتی پس از سوت پایان دربی خشم استقلالی ها را برانگیزد.

هر چند مظلومی در مصاحبه ای عنوان کرد این پسر جوان را بخشیده اما صدا و سیما کوچکترین واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداد و سیدعلی ضیا بدون هیچ مشکلی به کارش در این ارگان ادامه داد.

جنجال علیه یک پنالتی

مورد بعدی علی ضیا به یک سال بعدش برمی‌گردد. وقتی که این مجری بعد از انتشار ویدئوی مربوط به پنالتی دیدار استقلال و صبا در جام حذفی، شائبه تبانی بین داور و دروازه بان استقلال را سر زبان‌ها می‌اندازد.

او که علی خسروی به عنوان کارشناس داوری را روی خط تلفن می‌آورد نه تنها نسبت به توضیحات این کارشناس قانع نمی‌شود بلکه با رفتارهایی مثل پوزخند و استفاده از جملاتی مثل “حالا قاتل بروسلی را پیدا کنید” باعث ایجاد هجمه علیه تیم استقلال و داور آن بازی می‌شود. پس از این ماجرا باز هم برخوردی با علی ضیا انجام نشد.

توهین به کاپیتان و سرمربی استقلال توسط مجری و میهمان پرسپولیسی

یکی دیگر از مواردی که بی احترامی به آبی‌ها در صدا و سیما را رقم زده به تابستان سال ۹۶ برمی‌گردد. جایی که آرش ظلی پور در برنامه «من و شما» میزبان مهرداد میناوند بود.

در بخشی از این برنامه ظلی پور از میناوند می‌خواهد که نظرش را درباره تصاویری که به او نشان می‌دهد را بگوید. میناوند خطاب به تصویر احمدرضا عابدزاده از واژه “عقاب” استفاده می‌کند. در ادامه تصویر سیدمهدی رحمتی کاپیتان و سنگربان آن روزهای استقلال نشان داده می‌شود. میناوند ابتدا می‌گوید نظری ندارم که ظلی پور از او می‌پرسد حالا که به عابدزاده را عقاب خطاب می‌کند پس لقب رحمتی چیست؟ که پیشکسوت پرسپولیس پاسخ می‌دهد: «پنگوئن»!

در این برنامه اهانت به استقلالی ها به اینجا ختم نمی‌شود. در ادامه عکسی از علیرضا منصوریان که آن زمان هدایت آبی‌ها را بر عهده داشت نمایش داده می‌شود که میناوند بدون درنگ میگوید: «شیشعلی» ! و این توهین با خنده مجری برنامه همراه می‌شود. امید می‌رفت برخورد قاطعی از سوی مدیران تلویزیونی با این هتاکی صورت گیرد که این اتفاق نیفتاد.

بی شرمی علیه لوگوی استقلال

تابستان سال گذشته و همین روزها بود که در بخشی از برنامه صبحگاهی شبکه سه خبر توقیف و احتمال مصادره شدن لوگوی استقلال در پی بدهی های این باشگاه مطرح شد.
حسین کلهر، یکی از مجریان برنامه پس از اعلام خبر گفت: «به استقلالی ها یک توصیه دارم. اگر این لوگو متوقف شد و قرار شد لوگوی جدیدی طراحی کنند سوراخ های آن را از آنچه الان هست کمتر کنند».

طبیعتا بالاترین حریم یک باشگاه فوتبال لوگوی آن است. وقتی یک مجری تلویزیونی به خودش اجازه می‌دهد روی آنتن زنده خط قرمز یکی از پرطرفدارترین تیم های فوتبال کشور را نادیده بگیرد دلیلش چیزی نیست جز اینکه نسبت به حریم امنی که برای مجریان قرمز فراهم شده اطمینان دارد.

جنجال آریا و استرا

فروردین ماه سال جاری آریا عظیمی نژاد در جایگاه داور برنامه عصر جدید وقتی میخواست عدم دانش فوتبالی‌اش را اثبات کند تصمیم گرفت نام مرد محبوب استقلالی‌ها را به سخره بگیرد. عظیمی نژاد با ماقبل تاریخی خواندن نام استرماچونی بار دیگر خشم آبی‌ها از رسانه ملی را برانگیخت.

نکته جالب در جنجالی که عصر جدید به پا کرد نسبت به موارد قبلی در زنده نبودن این برنامه بود. طبیعتا انتظار میرفت احسان علیخانی که آشنا به فضای فوتبال بوده و از قضا او هم هوادار پرسپولیس است نسبت به سانسور این بخش دقت لازم را داشته باشد که البته با همراهی این مجری با توهین داور برنامه اش مشخص شد حذف این دقایق از برنامه انتظار نابجایی از علیخانی بوده است.

تحریف تاریخ علیه استقلال

اوج غرض ورزی عوامل صدا و سیما علیه باشگاه استقلال را می‌توان در برنامه نوروز فوتبالی دید.
این برنامه که یک مستند چند دقیقه ای برای باشگاه پرسپولیس ساخته بود در بخشی از آن با تحریف تاریخ علیه استقلال، موسس تاریخ این باشگاه را نسبت به کاری که نکرده متهم کرد.

در بخشی از آیتم مذکور این جملات مطرح می‌شود: «در اوج شادی، نوار قلب پرسپولیسی‌ها به خط صاف تبدیل شد. موفقیت های سرخپوشان دشمنان زیادی برایشان ساخته بود. دشمن هایی مثل سرهنگ پرویز خسروانی. دشمنی که به بهانه عدم وجود زیر ساخت های فوتبال حرفه ای در ایران در اعتراضی تند به رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران، عبده (مالک پرسپولیس) را از باشگاهداری منصرف کرد و در نهایت عبده بعد از فروش ورزشگاه تیم، رسما انحلال پرسپولیس را اعلام کرد.»

این در حالی است که حسین کلانی ستاره‌ای که همان زمان برای پرسپولیس توپ میزد و به نوعی شاهد زنده آن اتفاقات محسوب می‌شود، سال گذشته و همزمان با مسابقات جام ملت های آسیا با حضور در برنامه “فوتبال آسیایی” به این سوال جواد خیابانی که “آیا شخص خاصی باعث و بانی انحلال پرسپولیس بوده؟” اینگونه پاسخ داد: «متاسفانه خیلی‌ها در طول تاریخ این صحبت را مطرح کرده اند که تیمسار خسروانی باعث انحلال پرسپولیس شده، در حالی که اولا انحلال پرسپولیس در زمان ایشان اتفاق نیفتاد. ثانیا آقای خسروانی همیشه می‌دانست که اگر شاهین و پرسپولیس نباشد تاج هم معنی ندارد و با همین رویکرد بارها و بارها به پرسپولیس کمک کرد.»

در ادامه این آیتم که به موضوع اصطلاحا ظهور دوباره پرسپولیس مربوط می‌شود، بار دیگر تخریب باشگاه تاج و در رأس آن تیمسار خسروانی در دستور کار قرار دارد. قسمتی از آنچه در این بخش می‌شنویم این است: «بعد از رایزنی های زیاد سرخ‌ها از کما خارج شده و به آغوش هواداران برگشتند.

حالا دیگر پرسپولیس تیمی بود که مردم را پشت سر خود می‌دید و پیروزی های متوالی‌اش در دربی انگار انتقامی بود که تک تک سربازهای ارتش سرخ از خسروانی و استقلالی‌ها می‌گرفتند. انتقامی که با برد معروف ۶ بر صفر به اوج خودش رسید. بردی که حتی سوزاندن فیلم بازی‌اش نیز باعث دفن آن در تاریخ نشد و نسل به نسل سینه به سینه و دهان به دهان ادامه پیدا کرد تا هیچکس توانایی تحریف تاریخ را نداشته باشد.»
آنچه در این اظهارات بیشتر جلوه می‌کند بحث سوزاندن فیلم دربی سال ۵۲ است.

ابهام بزرگی که برای بررسی آن به سراغ گزارشگر آن بازی می‌رویم. مسعود روشن زاده کسی بود که دربی روز ۱۶ شهریور ۵۲ را فقط به صورت رادیویی گزارش کرد چرا که آن بازی از تلویزیون پخش نمی‌شد. روشن زاده چند سال پیش در گفتگو با علی عمادی خبرنگار صدای آمریکا حواشی آن بازی را اینگونه روایت کرد: «آن زمان نیمه شهریور جشن هنر که یک جشن سلطنتی بود در شیراز برگزار می‌شد.

آن موقع صدا و سیما نداشتیم و فعالیت رسانه‌ای در قالب رادیو تلویزیون ملی ایران صورت می‌گرفت. چند دوربین بیشتر وجود نداشت که تمام آن‌ها برای پوشش جشن هنر به شیراز فرستاده شده بود و فقط یک دوربین در تهران باقی مانده بود که آن هم برای پوشش مسابقات کشتی انتخابی المپیک اختصاص داده شده بود و اساسا برای آن دربی هیچ دوربینی تلویزیونی در تهران نداشتیم که وارد ورزشگاه شود.

بد نیست بدانید همان روز فیلم ممل آمریکایی در حال ضبط بود و با توجه به اینکه در سکانس ابتدای فیلم بهروز وثوق در حال دزدیدن قاپاق خودروهایی است که در پارکینگ ورزشگاه قرار دارند، بخش هایی از دربی در تیتراژ این فیلم آمده و اگر اشتباه نکنم دو گل از گل‌های بازی نیز به طور اتفاقی ضبط شده است.»

اشتباهاتی که سهوی نیست!

از همه اینها بگذریم برخی شیطنت ها، زاویه متفاوت نگاه صدا و سیما به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به وضوح نشان می‌دهد.

مثلا وقتی زیرنویس شبکه خبر برنامه نماینده های ایران در لیگ قهرمانان آسیا را اعلام می‌کند، تیم استقلال با عنوان استقلال تهران خطاب می‌شود و چند کلمه بعدتر تیم پرسپولیس با عنوان پرسپولیس ایران خطاب می‌گردد!

و یا وقتی برای خبر دربی لوگوی دو تیم استقلال و پرسپولیس روی نمایشگر شبکه سه به نمایش درمی‌آید، ستاره های روی لوگو برای استقلال سانسور شده اما برای رقیبش نه!

وضوح تبعیض

کافی است شدت و حدت بی احترامی هایی که در این گزارش به آن اشاره شد را مقایسه کنید با اظهارات کنایه آمیز عبدالرضا احمدی که در جملاتش هیچ نامی از پرسپولیس نبرد.

اگر گفته های احمدی سزایش اخراج است، پس چرا با این همه هتاکی ریز و درشت علیه استقلال به مراتب ناپسندتر است، برخوردی نمی‌شود؟
وقتی از صدا و سیما رفتارهای تبعیض آمیز نسبت به توهین به دو باشگاه دولتی و پر هوادار دیده می‌شود، قطعا نتیجه ای جز بدبینی و ریزش مخاطب برای این رسانه به همراه نخواهد داشت.

لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=15851

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاولی توهین ، تهدید و بی احترامی به هر شخص باشد منتشر نخواهد شد.