ج. مرداد 17ام, 1399

استقلال ایران|دبل استار

دبل استار محل گردهایی هواداران استقلال ایران از سراسر جهان می باشد.

یاداشت کوتاه/ امید را به بیراهه نکشیم؛ عمر فوتبال ایران کوتاه است

همیشه اتفاقاتی در زندگی انسان رخ می‌دهد که مسیر موفقیت و سرنوشت او را تحت تاثیر قرار داده و آدمی را به بیراهه می کشد . عده ای در این جاده پر پیچ وخم، سعی می کنند اسیر حوادث نشده و سرنوشت را بدست خودشان رقم بزنند و بسیاری مقهور جریان باد می شوند.
یاداشت کوتاه/ امید را به بیراهه نکشیم؛ عمر فوتبال ایران کوتاه است

حسن صانعی‌پور

همیشه اتفاقاتی در زندگی انسان رخ می‌دهد که مسیر موفقیت و سرنوشت او را تحت تاثیر قرار داده و آدمی را به بیراهه می کشد . عده ای در این جاده پر پیچ وخم، سعی می کنند اسیر حوادث نشده و سرنوشت را بدست خودشان رقم بزنند و بسیاری مقهور جریان باد می شوند.

امید نور افکن را می توان از پدیده های غیر قابل انکار چند سال اخیر فوتبال ایران بدانیم. جوان خوش‌فکر تهرانی که به رسم فوتبال دهه پنجاه و شصت حاصل غنای ذاتی فوتبال کوچه پس کوچه های تهران بوده، و خیلی زود سری در سرهای پیدا کرده و توانایی خود را به رخ فوتبال باشگاهای و ملی کشیده است. امید آینده خاکستری فوتبالی است که هنوز حرفه ای نشده است.

بزرگی در فوتبال را یاد بگیر

بازیکنانی چون کریم باقری، علی دایی، جواد نکونام و بسیاری دیگر، ماندگاری خود را مدیون منش پهلوانی و رسم و رسوم به اصطلاح خاکی بودنشان هستند . فوتبالِ هر بازیکنی روزگاری به اتمام می رسد و در هر تیمی که بازی کرده باشی، تاریخ در مورد آنچه اتفاق افتاده است قضاوت خواهد کرد. اگر ناصرحجازی و منصور پورحیدری احترامی فراتر از رنگ ها دارند بی شک روشی جلوتر از اخلاق را انتخاب کرده و احترام به پیشینیان و بزرگان را سرلوحه رفتار خود قرار داده اند. فوتبال ایران هرگز نشنیده است که علی پروین و مرحوم حجازی کلمه ای از روی احساس و خارج قاعده به هم گفته باشند.

هیولای بداخلاقی در کمین ایستاده

نور افکن بداند؛ پیروزی و موفقیت و برد یک بازی به هر قیمتی مورد تقاضا نیست. هواداران واقعی سپاهان نیز خواستار این هستند که تیمشان با تاکتیک برتر، استقلال ودیگر حریفان را به زانو درآورد. سپاهان به لحاظ مهره در سال های اخیر از تیم های پرمهره لیگ بوده اما همچون سال‌های اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود اقتدار لازم را برای قهرمانی ندارد. سپاهانی ها عادت ندارند خارج از مستطیل سبز و به روش‌های غیر فوتبالی، فاتح میدان شوند. این تیم همیشه به ارائه فوتبال ناب مشهور بوده و بازیکنان این تیم به لحاظ اخلاقی سرآمد بودند. هیولای بداخلاقی جایگاهی در اصفهان نداشته و بداخلاق ها محلی از اعراب در نصف جهان ندارد. امید نورافکن باید بداند که راه درازی در پیش رو داشته و نباید از جاده اصلی خارج شود.

هواداران امید را درک کنند

خوشحالی بعد گل نورافکن در بازی رفت، آن هم در دقایقی که بازی در حال اتمام بود، طبیعی ترین شادی یک بازیکن بوده و در دنیای حرفه ای ربطی به سابقه حضور در تیم حریف ندارد. این انتظار که بازیکن باید رعایت تیم قبلی خود را بکند، قانون نانوشته ای است که لازم الاجرا نمی باشد. هرچند خارج شدن امید از آنچه مربوط به احترام به بزرگتر و پیشکسوت است جای سوال داشته و احتمالا با گزارش داور توسط کمیته انضباطی بررسی خواهد شد، اما نورافکن در دو تقابل اخیر استقلال و سپاهان، از بهترین ها بوده و نقش بسزایی در آن ایفا کرده است. نورافکن افق روشنی به لحاظ فنی در پیش رو دارد و لازم است این دورنما را با بداخلاقی به حاشیه نکشاند. با تمام این تفاصیل لازم است هواداران امید و شرایط ویژه او را درک کرده و لااقل از فحاشی به او وخانواده او پرهیز کنند

نورافکن مستحق فحاشی نیست

جای تاسف است که بخش اعظم فوتبال کشور را فحاشی و کری های بی منطق و حرف و حدیث هایی پر کرده است که با روح و فلسفه فوتبال بیگانه است.
نورافکن و هر بازیکنی در هر سطحی و با هر اخلاقی، مستحق فحاشی نیست. مورد قبول است که رگه هایی از جریانات غیر حرفه ای و شاید فساد در فوتبال جهان و ایران دیده می شود اما دامن زدن به این مقوله با روش های چون فحاشی قابل قبول نیست. نورافکن و فوتبالی که او در آن شاغل است قابل نقد است و بررسی حواشی آن از ضروریات به نظر می رسد اما امید و امثال او مستحق فحاشی نیستند.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هجده =