• امروز : پنج شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 7 - صفر - 1442
  • برابر با : Thursday - 24 September - 2020
1

استقلال ایران

  • کد خبر : 438
  • 27 دی 1398 - 14:39
استقلال ایران

باشگاه فوتبال استقلال ایران که به‌طور خلاصه استقلال ایران، استقلال تهران و استقلال نیز نامیده می‌شود یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای در ایران است که در چهارم مهر ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیان‌گذاری شد. استقلال تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در ابتدا دوچرخه‌سواران و سپس تاج نام داشت.

استقلال بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه آزادی در غرب تهران انجام می‌دهد. این باشگاه در حال حاضر در لیگ برتر و جام حذفی ایران شرکت می‌کند و کهن‌ترین تیم هر دوی این جام‌ها است. رقبای اصلی استقلال در این دو جام تیم‌های پیروزی از تهران و سپاهان و ذوب آهن از اصفهان هستند. استقلال با هشت قهرمانی در لیگ‌های فوتبال ایران، دومین تیم پرافتخار لیگ‌های سراسری ایران و با هفت قهرمانی پرافتخارترین تیم جام حذفی ایران است.

این باشگاه تا پیش از برگزاری رقابت‌های سراسری فوتبال در ایران در دهه ۱۳۵۰ خورشیدی و سپس‌تر در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۱۳۶۰، در جام‌های استان تهران، جام باشگاه‌ها و جام حذفی تهران بازی می‌کرد. رقبای اصلی باشگاه در آن جام‌ها در ابتدا تیم‌های شاهین و دارایی و بعدتر تیم‌های پاس و پیروزی بودند. این باشگاه با سیزده قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران پرافتخارترین تیم این جام و با چهار قهرمانی در جام حذفی باشگاه‌های تهران دومین تیم پر افتخار این جام محسوب می‌شود. یک قهرمانی در سوپر جام تهران ۱۳۷۳ دیگر قهرمانی استانی این باشگاه است و در مجموع استقلال با هجده قهرمانی پرافتخارترین تیم جام‌های استان تهران است.

استقلال در آسیا

استقلال در ده فصل اخیر هشت بار جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده‌است. این باشگاه با دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰) و دو نائب قهرمانی (جام باشگاه‌های آسیا ۹۲–۱۹۹۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۹–۱۹۹۸) و دو مقام سومی (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۰۲–۲۰۰۱) پُرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابت‌های آسیایی و سومین باشگاه پرافتخار قاره آسیا است.فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است.

استقلال از پرطرفدارترین تیم‌های ایران است و در رقابت‌های لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا بازی‌های خانگی این تیم معمولاً در میان بازی‌های پر تماشاگر فصل هستند و در فصول اخیر این مسابقات استقلال بارها رکورد میانگین بیشترین تماشاگران بازی‌های خانگی را به خود اختصاص داده‌است. رکورد پرتماشاگرترین بازی جام باشگاه‌های آسیا و لیگ برتر ایران تا پایان ۲۰۱۹ نیز در اختیار استقلال است.

پرویز خسروانی از مؤسسان نخستین باشگاه و مالک آن تا پیش از انقلاب بود و بعد از انقلاب در حالی که در ابتدا سعی بر مصادره یا انحلال این باشگاه توسط گروه‌های سیاسی مختلف بود، در نهایت با تلاش عنایت‌الله آتشی نماینده سازمان تربیت بدنی دولت وقت در امور مربوط به سازمان ورزشی و فرهنگی تاج و تعدادی از بازیکنان پیشین و آن زمان استقلال به ویژه منصور پورحیدری، این باشگاه با تغییر نام و نشان‌واره از انحلال نجات یافت و به صورت رسمی تحت مالکیت سازمان تربیت بدنی درآمد هرچند که در این راه تمامی دارایی‌های خود را از دست داد. با انحلال سازمان تربیت بدنی در ۱۳۸۹ و تأسیس وزارت ورزش و جوانان، مالکیت این باشگاه نیز به این وزارت‌خانه رسید. برند باشگاه استقلال نیز در ۱۳۹۲ و در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.

هوادارن

به‌طور تاریخی هواداران استقلال از میان طبقه متوسط و نخبه جامعه ایران بودند،نخستین دسته‌های این هواداران از میانه‌های دهه ۱۳۲۰ شکل گرفتند، با پایان جنگ جهانی دوم در ۱۳۲۴ مردم به عرصه‌های جدید اجتماعی متمایل شدند و علاقه‌مندان به ورزش، ورزش جدید و جذاب فوتبال را پیگیری می‌کردند. در همان زمان نیز با انحلال تیم توفان که پرتماشاگرترین تیم زمان خود بود، طرفداران این تیم به تیم‌های دیگر از جمله دوچرخه‌سواران متمایل شدند و طرفداران فوتبال در تهران بین سه تیم تاج، دارایی و شاهین تقسیم شدند. با انحلال دارایی و شاهین در اواخر دهه ۱۳۴۰ و ورود پیروزی به رده اول فوتبال تهران، تاج و پیروزی عمده طرفداران فوتبال را به خود جلب کردند و از آن پس نیز باشگاه همواره طرفداران خود را داشته و هم‌اکنون نیز استقلال دارای میلیون‌ها هوادار در سراسر ایران است.

تیم استقلال به کمک هوادارانش تعدادی از رکوردهای مربوط به حضور تماشاگر را در اختیار دارد؛ استقلال در طی ۱۲ فصل اخیر لیگ برتر در ۴ فصل رکورد بیشترین تماشاچی در بازی‌های خانگی را به خود اختصاص داده‌است. در بازی‌های بین‌المللی در یک دهه اخیر نیز باشگاه استقلال با هشت بار حضور در لیگ قهرمانان آسیا، در شش فصل ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ رکورد تعداد میانگین تماشاچی در بازی‌های خانگی را به خود اختصاص داده‌است. با این که باشگاه استقلال در تهران قرار دارد، در سراسر ایران دارای هوادار است و در بازی‌های خارج از خانه نیز عده زیادی برای تشویق این تیم به ورزشگاه می‌روند به گونه‌ای که معمولاً تیم استقلال بیشتر از تیم میزبان هوادار دارد.این باشگاه در کشورهای حوزه خلیج فارس هم هوادار دارد. به عنوان مثال در فصل‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ لیگ قهرمانان آسیا در بازی‌های خارج از خانه استقلال که همگی در کشورهای حوزه خلیج فارس شامل قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برگزار شدند، به‌طور میانگین و به ترتیب ۷٬۵۳۳ و ۷٬۷۵۱ نفر برای طرفداری از استقلال به ورزشگاه رفتند.

در فصل ۹۹–۱۹۹۸ جام باشگاه‌های آسیا و در بازی استقلال و جوبیلو ایواتا ژاپن که در ورزشگاه آزادی برگزار شد، با حضور ۱۲۱ هزار نفر، پرتماشاگرترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا و از پرتماشاگرترین بازی‌های تاریخ فوتبال ایران بوده‌است.این در حالی‌ست که در آن روز حدود ۵۰ هزار نفر از هواداران استقلال نتوانستند راهی به ورزشگاه یابند و به خانه‌هایشان برگشتند.
همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴–۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن این بازی که به قهرمانی این تیم منجر شد به ورزشگاه رفتند و حدود ۱۰ هزار نفر از هواداران نیز نتوانستند وارد ورزشگاه شوند که این تعداد رکورد جدیدی در فوتبال ایران بود.

Leagues
لیگ برتر ایران
فصل ها
۱۳۹۹-۱۴۰۰, ۱۳۹۸-۱۳۹۹

سرمربی فرهاد مجیدی

سرمربی استقلال فرهاد مجیدی
تیم فعلی
استقلال ایران

لیست بازیکنان استقلال

#بازیکنتیم هاموقعیتگلپاس گلکارت زردتعداد بازیکارت قرمزگل به خودی
زکریا مرادیاستقلال ایرانمهاجم۰۰۰۰۰۰
۱سید حسین حسینیاستقلال ایراندروازه بان۰۰۰۰۰۰
۳میلاد زکی پوراستقلال ایرانمدافع۰۰۰۰۰۰
۴روزبه چشمیاستقلال ایرانمدافع۰۰۰۰۰۰
۵عارف غلامیاستقلال ایرانمدافع۰۰۰۰۰۰
۶علی کریمیاستقلال ایرانهافبک۱۰۰۱۰۰
۷شیخ دیاباتهاستقلال ایرانمهاجم۱۵۳۵۲۱۰۰
۸فرشید اسماعیلیاستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰
۹علی دشتیاستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰
۱۰مهدی قائدیاستقلال ایرانمهاجم۱۰۷۲۳۰۰۰
۱۱مرتضی تبریزیاستقلال ایرانمهاجم۰۰۰۰۰۰
۱۴فرشید باقریاستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰
۲۱وریا غفوریاستقلال ایرانمدافع۱۰۰۱۰۰
۲۲سیاوش یزدانیاستقلال ایرانمدافع۰۰۰۰۰۰
۲۳داریوش شجاعیاناستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰
۲۸محسن کریمیاستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰
۳۳هروویه ملیچاستقلال ایرانمدافع۰۰۰۰۰۰
۵۷شاهین طاهرخانیاستقلال ایرانمدافع۰۰۰۰۰۰
۶۶مسعود ریگیاستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰
۶۶محمد بلبلیاستقلال ایرانمهاجم۰۰۰۰۰۰
۷۰محمد دانشگراستقلال ایرانمدافع۱۰۰۱۰۰
۷۲امیرارسلان مطهریاستقلال ایرانمهاجم۱۰۱۱۲۱۰۰
۸۸آرش رضاونداستقلال ایرانهافبک۰۰۰۰۰۰

جدول لیگ فصل ۹۸-۹۹

رتبهتیم هابازیبردمساویباختگل زدهگل خوردهت گامتیاز
۱۳۰۲۱۴۵۴۶۱۷۲۹۶۷
۲۳۰۱۴۱۱۵۵۵۳۱۲۴۵۳
۳۳۰۱۴۹۷۲۹۱۹۹۵۱
۴۳۰۱۴۸۸۳۱۲۳۸۵۰
۵۳۰۱۲۱۳۵۳۹۲۲۱۷۴۹
۶۳۰۱۲۱۰۸۲۷۲۵۲۴۶
۷۳۰۱۱۸۱۱۲۹۳۳۴۱
۸3071762422238
9۳۰۸۱۴۸۳۰۳۲۳۸
۱۰۳۰۷۱۲۱۱۲۷۳۴۳۳
۱۱۳۰۸۷۱۵۲۸۴۰-۱۲۳۱
۱۲۳۰۷۹۱۴۳۱۳۹۳۰
۱۳۳۰۶۱۱۱۳۳۸۴۴۲۹
۱۴۳۰۵۱۴۱۱۲۴۳۵-۱۱۲۹
۱۵۳۰۴۱۵۱۱۲۰۳۰-۱۰۲۷
۱۶۳۰۴۱۰۱۶۲۶۵۷-۳۱۲۲

لیگ قهرمانان آسیا گروه A

رتبهتیم هابازیبردمساویباختگل زدهگل خوردهت گامتیاز
۱۴۲۰۲۴۶۶
۲۴۱۲۱۶۴۲۵
۳۴۱۲۱۴۴۰۵
تاریخخانهنتایجخارج از خانهزمان
استقلال ایرانپاختاکور ازبکستان
استقلال ایرانالاهلی عربستان
استقلال ایرانالشرطه عراق
استقلال ایرانتراکتور سازی
الوحده اماراتاستقلال ایران
پیروزیاستقلال ایران
شاهین بوشهراستقلال ایران
استقلال ایرانپیکان
لینک کوتاه : http://doublestar.ir/?p=438
  • 107 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای استقلال ایران بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.