کد خبر : 7196
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵

خبرسازترین وقایع فوتبال ایران

خبرسازترین وقایع فوتبال ایران

حسن صانعی پور بخش عمده خبرهای ورزشی حوزه فوتبال در ایران، اختصاص به چهره هایی دارد که  اتفاقات ریز و درشتی را رقم زده و در راس اخبار رسانه ها و سایت ها قرار گرفته اند. استعفای بحث برانگیز تاج از فدراسیون فوتبال، نقل و انتقالات پر حرف و حدیث مربیان و تعطیلی مسابقات لیگ

حسن صانعی پور

بخش عمده خبرهای ورزشی حوزه فوتبال در ایران، اختصاص به چهره هایی دارد که  اتفاقات ریز و درشتی را رقم زده و در راس اخبار رسانه ها و سایت ها قرار گرفته اند. استعفای بحث برانگیز تاج از فدراسیون فوتبال، نقل و انتقالات پر حرف و حدیث مربیان و تعطیلی مسابقات لیگ در راس اخبار بوده و حواشی زیادی را بوجود آورده است.

استعفای تاج

مهدی تاج از ریاست فوتبال ایران استعفا داد. ریاست مستعفی فدراسیون، کسالت را دلیل  استعفای خود بیان کرده است. با رفتن تاج که سابقه مدیریت در باشگاه های مختلف را دارد. چالش زیادی در فوتبال ایران بوجود آمد. تبعات جدایی کیروش که تاثیرات انکار ناپذیری در فوتبال ایران گذاشته و فدراسیون تحت فشار های حاصله موفق به تمدید قراداد با وی نشد. همراه با عقد قرارداد مارکوس ویلموتس که موجودیت فوتبال ملی را به خطر انداخت، حاصل تفکرات تاج در دوران مسئولیت در فدراسیون فوتبال می باشد. فوتبالی که درگیر اما اگرهای مختلف اقتصادی و مدیریتی گردیده و آینده روشنی ندارد.

نقش ابراهیم شکوری در دوران گذر

دبیر فدراسیون فوتبال ایران که به خاطر بازی در تیم پرسپولیس، و صحبت هایی که درجریان انتقال کاوه رضایی به استقلال در فضای مجازی مطرح کرده است. شائبه جانبداری تیم قدیم خود را به همراه دارد، تبدیل به  شخص اول فدراسیون شده است، هرچند حیدر بهاروند، در سمت سرپرستی فدراسیون، اداره امور را بدست گرفته، اما نباید از نقش ابراهیم شکوری در دوران گذر و تصمیات وی در انتخاب افراد به سادگی گذشت.

فرار استراماچونی

زمانی که آندره آ استراماچونی وارد ایران شد. هواداران استقلال با توجه به رفتن مهره های تاثیر گذار تیم و مشخص نبودن وضعیت مدیریت، به آینده او خوشبین نبودند. ناکامی در هفته های نخست لیگ نیز به این بدبینی دامن زد. اما سرمربی با بازیکنان هم قسم شد تا استقلال را به روزهای اوج بازگرداند. آنچه استراماچونی را از ایران فراری داد؛ صرفا مسایل مالی و پرداختی های نامنظم نبود. آندره آ که نشان داده بود از انگیره های خاصی برخوردار است، قربانی تفکرات حاکم بر فوتبال دولتی ایران شد.

بهانه های کالدرون

کالدرون تیم قهرمان ایران  را با کمترین تغییر و با جذب چند بازیکن تحویل گرفت. او که سایه موفقیت های برانکو را احساس می کرد، لیگ را با شکست  شروع کرده و با بهانه جویی های مختلف، توپ ناکامی را در میدان حریفان به خصوص استقلال انداخت. سرانجام این مربی که در نزد هواداران اقبال کمتری داشت، راهی جزفسخ قرارداد در نیم فصل نبود.

قرارداد بزرگ یحیی

یحیی گل محمدی، همچنان که آرام بازی می کرد، همانگونه هم وارد مربیگری شد. تجربه نخست وی در پرسپولیس، موفقیت چندانی برایش نداشته و او راه تازه ای را در پیش گرفت. یحیی برای موفقیت در پرسپولیس، ابزار لازم را دارد. تیم پر مهره فصول اخیر قرمزپوشان که در ریل موفقیت قرار گرفته است، گلمحمدی را برای قهرمانی امیدوار کرده است.

مدیران دوره ای سرخابی ها

علت رفت و آمد های فراوان در هیات مدیره باشگاه های استقلال و پرسپولیس، تبدیل به سوال بدون پاسخ فوتبال ایران شده است. متولی ورزش که باید نگاهی یکسان و ویژه ای به دو سرمایه بزرگ فوتبال ایران داشته باشد، با انتخاب و انتصاب های متعدد و ایجاد تغییرات فراوان، ریشه به تیشه این دو باشگاه زده است. در حقیقت سرخابی های پایتخت رکورد دار تغییر مدیریت در جهان شده اند.

مانور مدیریتی آذری

سعید آذری، بعد از اینکه در فضای مجازی تبدیل به گزینه اول مدیریت سرخابی ها شده بود، مدیرعامل فولاد خوزستان شد. سابقه خوب وی درمدیریت ذوب آهن، از وی فردی موفق ساخته، که توانسته بود در بازار نقل و انتقالات، در آمد قابل توجهی برای ذوب آهن بدست بیاورد. قضایای مربوط به انتقال محسن مسلمان و مرتضی تبریزی نمونه ای از موفقیت های یاد شده است. آخرین مانور مدیریتی آذری جذب پاتوسی بود که در آستانه پیوستن به استقلال قرار داشت.

فصل نافرجام منصوریان

منصوریان بیشتر از آنکه از ناملایمات فوتبال ضربه بخورد، از کادر فنی خود متضرر شده است. انگیزه های فوق العاده او که نفت تهران را تبدیل به پدیده لیگ و آسیا کرده بود. به علت نداشتن دستیاران قوی در استقلال، منجر به شکست شد. مقوله ای که در ذوب آهن هم تکرار شده و وی را تبدیل به یک مربی معمولی کرده است.

روزه های آرام دایی

علی دایی بازیکن آذری زبان ایران که می توان او را کشف مرحوم ناصر حجازی بدانیم، تبدیل به چهره ماندگار فوتبال ایران شده است. دایی علیرغم داشتن کارنامه مناسب در تیم ملی و باشگاهی، در لیگ نوزدهم فعالیتی ندارد. دایی بعد از اخراج ویلموتس، از گزینه های اصلی سرمربیگری تیم ملی بود. و حتی پیشنهاداتی از ذوب آهن و پدیده نیز داشت. اما او در این روزها ترجیح داده است؛ از هیاهوی فوتبال ایران بدور باشد. مردی که توانایی ایفای نقش در مدیریت کلان فوتبال ایران را دارد.

تراکتور پر نوسان زنوزی

تراکتور همیشه برای قهرمانی بسته می شود. زنوزی با خرید های فراوان، چشم بازار نقل و انتقالات را کور کرده، و  عزم خود را برای قهرمانی درنوزدهمین لیگ ایران جزم کرده بود. تراکتور همانطور که در فصل گذشته اسیر مسایل مربوط به  فروزان شده و قهرمانی را از دست داد. امسال نیزبا تغییر مربی و استعفای دنیزلی که علت آن ترس از شرایط ایران اعلام شد، مواجه گردیده و از کورس قهرمانی عقب افتاد.

سپاهان مدعی قلعه نویی

تیم های قلعه نوعی همیشه مدعی هستند. اما در چند سال اخیر، قلعه نویی نتوانسته است اقتدار گذشته خود را در تکرار قهرمانی ها حفظ کند. قلعه نوعی که از مربیان خوش نام ایران بوده و به خرد جمعی مشهور است. از آخرین حضور خود در استقلال که با ناکامی همراه بود، شرایط ویژه خود را از دست داده و همواره به دلایل مختلف قافیه را به حریفان واگذار می کند. آخرین حرکت غیر حرفه ای وی مربوط به عدم حضورسپاهان در مقابل پرسپولیس درهفته بیستم لیگ برتر بود. که قهرمانی را به آنان تعارف کرده و از کورس خارج شد.

داستان اعتراضات دامنه دار شجاع خلیل زاده

شجاع خلیل زاده آرزوی پوشیدن پیراهن پرسپولیس را داشت. بازیکنی که توسط مرفاوی به لیگ برتر فوتبال ایران معرفی گردید. با در خشش در مس کرمان و سپاهان، جذب باشگاه محبوب خود شد. از خصوصیات بارز او جنگندگی در میدان بوده واگر بتواند کنترل بیشتری در جریان بازی داشته باشد، و از اعتراضات بی مورد و دامنه دار پرهیز کند، از مردان ایران در جام جهانی آینده خواهد بود.

ماموریت نافرجام فتح الله زاده

چهارمین حضور فتح الله زاده در استقلال با شرایط ویژه ای روبرو شد. بدهی های نجومی و شیوع ویروس کرونا به همراه تعطیلی لیگ، موقعیت مدیرمحبوب استقلالی ها را تحت الشعاع قرار داده است. فتح الله زاده دیگر قادر نبود با دسته چک معروف خود داخل بازار مکاره شده و به قول خودش مسی را در آستانه بازنشستگی به استقلال بیاورد. ماموریت نافرجام فتح الله زاده با بستری شدن او دربیمارستان به پایان زود هنگام خود رسید.

انصاری فرد و فرار از قهرمانی

محمد حسن انصاری فرد، یکی باهوش ترین مدیران ایران است. او درابتدای حضور دوباره خود در پرسپولیس و در شرایطی که این تیم حال و روز خوبی نداشت. با بیان اینکه؛ “نمی خواهند پپرسپولیس قهرمان شود،” شوک مدیریتی خود را به فوتبال ایران وارد کرد. هرچند بعد از این ادعا و اوجگیری دوباره قرمزهای پایتخت، شائبه مهندسی لیگ در مورد آنان بوجود آمد. اما این اتفاق، نشان از زیرکی وی دارد.  هرچند بدهی های سرسام آور پرسپولیس باعث استعفای انصاری فرد شد. تا وی قهرمانی احتمالی پرسپولیس را در جامه ی مدیریت نبیند.

سرنوشت نامعلوم فدراسیون فوتبال

گفته می شود متن فارسی اساسنامه  فدارسیون فوتبال، مغاریت هایی با متن انگلیسی آن دارد. فیفا نیز اجازه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال ایران را نداده است. ریاست مستعفی نیز بدون ارایه گزارش در خارج از کشور بسر می برد. هرچند ادامه  برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی معلوم نیست. و به تعبیری فوتبال جهان در تعطیلی فرورفته است. اما گذر زمان و عدم تعیین تکلیف و  پرداخت بدهی های ملی و باشگاهی، آینده خوبی را  برای فوتبال ایران متصور نمی کند.

ویلموتس و ابهامات موجود

تاج مدعی شده است که قرار داد ویلموتس از بهترین قراردادهای فوتبال ایران است. وارث کیروش در تیم ملی که برنامه هایی مشابه با او نیز در آماده سازی تیم داشت. زودتر از هر زمانی به بن بست خورد. شرایط یک‌جانبه علیه فدراسیون که در قرارداد ویلموتس گنجانده شده است با هر تفسیری که از آن بشود ابهاماتی را بوجود آورده و شاید تبدیل به پرونده سنگینی برای فوتبال ایران شود.

اسکوچیج و تیم ملی

اسکوچیج با پیشینه ی نه چندان درخشان، سرمربی تیم ملی ایران شد. تنها نقطه روشن کارنامه وی، حضور در باشگاه های ایران و آشنایی با فرهنگ ایرانیان است. او که اقتدار کیروش  را ندارد. و در کارنامه او باخت های سنگینی نیز دیده می شود، فوتبال ملی ایران را در مبهم ترین اوضاع در اختیار گرفته و معلوم نیست فوتبال ایران بتواند با اندیشه های سنتی او نتایج دور رفن مقابل عراق و بحرین را جبران نماید و یا اینکه سرنوشت تیم ملی به تیم امید گره خواهد زده شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

1 + 16 =