کد خبر : 41072
تاریخ انتشار : جمعه 26 شهریور 1400 - 21:10

فوتبال تک قطبی ایران

حسن صانعی پور

آنچه آسیا می پسندد

آنچه آسیا می پسندد

در این مقطع از زمان نوشتن و انتقاد کردن و حتی اعتراض دردی را دوا نخواهد کرد

اعتراض بهترین راه نیست

در این مقطع از زمان نوشتن و انتقاد کردن و حتی اعتراض دردی را دوا نخواهد کرد. آنچه مسلم بوده این است که فوتبال ایران خواستار موفقیت نیست و منافع شخصی بر منافع جمعی ارجحیت دارد. بارها از تبعیض نوشتیم و بارها تاکید کردیم که وضعیت موجود و مدیریت چند سال اخیر، حتی به نفع تیم یا تیم هایی نیست که همیشه گارانتی موفقیت داشته و هنوز هم دارند.

انفعال و تفرق پیشکسوتان

تشتت آرای و نظرات پیشکسوتان استقلال که بعد از فوت مرحوم پورحیدری بیشتر و دامنگیر تر شده است، یکی از علل وضعیت اسفناک آبی‌پوشان در سال‌هایی است که این باشگاه بیشتر از همیشه به اتحاد نیاز دارد. با خروج یک مدیر عده‌ای خوشحال و جماعتی نگران شده و با انتصابی جدید گاهی دیده شده است که سهم خواهی های موجود، مدیر را همچون اسلاف خود به ورطه نابودی کشانده است. بهرام افشاریان که از مدیران ارشد ورزش ایران بود نتوانست باشگاه را ثبات برساند و مدیرانی چون افتخاری و فتحی با معاونان خود به بی ثباتی باشگاه کمک کرده و دست آخر عملکرد آخرین مدیرعامل، هواداران را از موفقیت در فصل آتی ناامید کرده است.

اعتراض چاره کار نیست

به هیچ عنوان اعتراضات هواداران و تجمع در محل باشگاه، وزرات و فدراسیون کارگشا و مثمرثمر (چه هوادارانی که تکریم می شوند و چه هوادارانی که متفرق می شوند) نبوده و جز مانوری بی اثر و گاهی ابقای مدیریت حاصلی نداشته است. درست است که صاحبان اصلی دو باشگاه مردم هستند اما هیچگاه در این سال ها هواداران در تصمیمات کلان حضور نداشته و نقش آنان صرفا هواداری بوده است. لازم به توضیح است که کانون یا انجمن هواداری تعریف شده و مدونی در باشگاه وجود نداشته و به تعبیری در پازل یا چارت مدیریت باشگاه نماینده هواداران حضور نداشته و حتی در انتخاب ترکیب هیات مدیره نقش هواداری و امکان اعمال قدرت وجود ندارد.

مربیان دوره ای

مربیان ایرانی علیرغم اینکه توانایی و درون مایه های مربیان درجه اول اروپا را دارند، اما به دلایل عدیده عمر مربیگری و یا تاریخ مصرف آنان به‌خاطر آماتوری بودن و یا نیمه حرفه ای بودن اندک بوده و به علت اینکه مجال حضور در باشگاه های خارج از کشور را ندارند، زودتر از موعد داخل حواشی ناخواسته می شوند. تعداد مربیانی که حضور مستمر و البته موفق در لیگ فوتبال ایران را داشته اند از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمی کند.

سرمایه هایی که از بین می روند

محمود فکری، علیرضا منصوریان، مهدی پاشازاده، غلامرضا عنایتی و جواد نکونام، سرمایه های مربیگری فوتبال ایران هستند. هریک از آنان سابقه کاپیتانی در باشگاه و یا تیم ملی را داشته و با مربیان بزرگ نیز کار کرده اند. موفقیت هریک از این مربیان مسلتزم مسیری است که خود انتخاب کرده و در حقیقت آنان را در دو راهی تبدیل شدن به سرمربی موفق و یا ناموفق قرار می دهد.

نکته پنهان در این موضوع انتخاب دستیار کاربلد و درعین حال بروز بودن دانش مربیگری است. یحیی گل‌محمدی در اردوگاه پرسپولیس نیز با طی همین مسیر توانست در هدایت دوباره پرسپولیس موفقیت حاصل کرده و جواد نکونام با انتخاب باشگاه مناسب گام اول را محکم برداشته است. باید به مربیان جوان لیگ توصیه کرد: موفقیت مربیانی چون مجیدی در استقلال می‌تواند اعتماد هوادار را به مربیان جوان بیشتر کند و مسیر را برای مربیان بعدی هموار نماید.

حلقه گمشده

مدیریت حلقه گمشده استقلال و بسیاری از تیم ها و باشگاه های ایران است. مدیر باید علم مدیریت داشته و مسیر علمی مدیریت را طی کرده باشد. علاوه بر آن لازم است تعریف جامع و کاملی از آنچه باید مدیریت شود ارایه شده و منابع و امکانات بالقوه مشخص و معین شود. در غیر این صورت حضور هر مدیری در راس باشگاه می‌تواند به فاجعه ختم شود. (که شده است) متذکر می شود که نباید موفقیت های دوره ای قرمز پوشان پایتخت، فوتبال ایران گمراه کند.

غافل نباشیم که باشگاه های ایران به لحاظ داشتن استعداد های برتر باید هر ساله مدعی اول قهرمانی آسیا باشند و باشگاه های بزرگی چون استقلال، سپاهان، ذوب آهن و پرسپولیس رکوددار قهرمانی آسیا می شدند، نه اینکه حضور در فینال و یا موفقیت های گذشته را به رخ یگدیگر بکشند. فرض براینکه قرمز پوشان دوباره فینالیست آسیا بشوند و شاید هم برخلاف گذشته جام دار گردند، چه تفاوتی در سبک و شیوه فوتبال ایران بوجود خواهد آورد؟ که اگر چنین بود وضعیت فوتبال ایران بهتر از وضعیت موجود بود.

تک قطبی شدن و سقوط

تک قطبی شدن فوتبال ایران همان خواسته ای است که در ایران بعضی طرفداران و درآسیا تمام حریفان را خوشحال کرده است. یک تازی های پرسپولیس که مجال قدرت نمایی دیگر حریفان را در داخل گرفته است، شاید به افتخارات این تیم بیافزاید، اما با ضعف دیگر باشگاه ها زنگ خطر را برای فوتبال ایران به صدا در آورده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

20 + هشت =