کد خبر : 50180
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶

بررسی یک ادعای جنجالی در مورد ۵ قهرمانی پرسپولیس؛

علی کینگ

می خواستند مساوات برقرار کنند!؟

می خواستند مساوات برقرار کنند!؟
با نزدیک شدن به رسمی و قطعی شدن قهرمانی استقلال در فصل بیست و یکم که تا حد زیادی مسجل شده، از حالا بساط کری خوانی بین هواداران دو‌تیم داغ شده است.

به گزارش دبل استار، هواداران استقلال معتقدند ارزش قهرمانی آنها بیش از ۵ قهرمانی پرسپولیس است چرا که با یک قهرمانی، می توانند ۵ قهرمانی اخیر پرسپولیس را زیر سوال ببرند که به واسطه کمک های پشت پرده چند وزارتخانه در دولت سابق به دست آمده است اما پرسپولیسی ها مدعی اند تا مدتهای زیاد، هیچ تیمی قادر به تکرار موفقیت آنها در به دست آوردن ۵ قهرمانی متوالی نخواهد بود و از طرفی استقلالی ها امیدوارند تا در ۴ بازی باقیمانده بدون شکست باقی بمانند تا به یکی از تیم های خاص فوتبال جهان تبدیل شوند، کاپ طلایی خواهند گرفت.

اما در این بین یک ادعای جنجالی مطرح است. ادعایی قابل تامل که ریشه در واگذاری دو باشگاه به بخش خصوصی و ارزش گذاری آنها دارد.
برخی معتقدند سلطانی فر و گودرزی دو وزیر ورزش در دولت حسن روحانی که ۵ قهرمانی پرسپولیس در دوران آنها به دست آمد، مامور به قهرمان کردن پرسپولیس در ایران و آسیا بودند و به همین دلیل هر بار صحبت از استیضاح وزیر ورزش در مجلس می شد، بنا به دلایل نامشخص این استیضاح پس گرفته می شد
استدلال افرادی که این ادعا را مطرح می کنند این است که دولت روحانی برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی اهتمام داشت اما بنا به یک دلیل مشخص قادر به انجام آن نبود و هر سال اجرایی شدن این اتفاق به تاخیر می افتاد. آنها به این نکته اشاره می کنند که در بحث واگذاری، موضوع ارزشگذاری دو باشگاه مطرح بوده و با توجه به سوابق و دارایی های باشگاه استقلال تا پیش از روی کار امدن دولت روحانی، ارزشگذاری باشگاه استقلال به مراتب بالاتر از پرسپولیس انجام می شد چرا که تا پیش از روی کار آمدن روحانی خبری از ۵ قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ و ۱ قهرمانی آنها در حذفی و ۳ قهرمانی در سوپرکاپ نبود. در واقع در دولت روحانی، ۹ جام به ویترین افتخارات باشگاه پرسپولیس اضافه شد تا مجموع جام های رسمی این باشگاه به عدد ۳۵ برسد.
قهرمانی لیگ در سال ۱۳۹۹ هم باید به این افتخارات اضافه کرد که مجموع جام های پرسپولیس را به عدد ۳۵ می رساند
این اتفاق در حالی رخ داد که در ویترین افتخارات استقلال تا پیش از دولت روحانی، ۳۵ جام رسمی به چشم می خورد و در دولت حسن روحانی نیز یک جام حذفی به ویترین افتخارات استقلال اضافه شد تا مجموع جام های رسمی استقلال به عدد ۳۶ برسد
در واقع افرادی که این تئوری را حمایت می کنند معتقدند در دولت حسن روحانی تلاش زیادی برای قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا انجام شد و از هیچ تلاشی برای تقویت پرسپولیس دریغ نشد؛ از نگه داشتن بازیکنان با کیفیت در طول چند سال ولو به هر قیمتی تا عدم وجود مشکل مالی برای پرداخت به بازیکنان و کادر فنی که امروز مشخص شده از چه منابعی تامین شده است!!
این تلاش در واقع برای برابر کردن تعداد قهرمانی های استقلال و پرسپولیس صورت می گرفت و آقایانی که قصد داشتند این دو باشگاه دولتی و مردمی را به بورس واگذار کنند همه تلاش خود را کردند تا این دو باشگاه را از حیث افتخارات بین المللی و داخلی نزدیک هم کنند تا در ارزشگذاری آنها به مشکل برخورد نکنند چرا که اگر قرار بر این بود استقلال با ۳۳ قهرمانی داخلی و دو قهرمانی آسیایی و پرسپولیس با ۲۶ قهرمانی داخلی و ۱ قهرمانی آسیایی ارزشگذاری شوند با توجه بع دارایی های بیشتر باشگاه استقلال نسبت به پرسپولیس در آن مقطع، ارقام عجیبی مطرح می شد که هواداران پرسپولیس اصلا انتظار آن را نداشتند و برند باشگاه استقلال به مراتب ارزشمندتر از پرسپولیس محاسبه می شد.

در واقع سلطانی فر و یا هر فرد دیگری که جای او بود، تنها مامور به انجام و اجرای دستورات مقامات بالاتر بودند و امروز شاهد این هستیم که استقلال و پرسپولیس در بسیاری از موارد به یکدیگر نزدیک شده اند، از تعداد قهرمانی ها تا بردهای دربی ! اتفاقی که در ۸ سال دولت روحانی تلاش زیادی برای اجرایی شدن آن صورت گرفت و به نظر می رسد بخش هایی از حاکمیت با توجه به سرخوردگی عمومی هواداران پرسپولیس پس از ده سال ناکامی در کسب جام و کمتر بودن تعداد قهرمانی هایشان، موافق این تصمیم بودند تا بخش زیادی از جامعه به نشاط برسند و مشکلات اقتصادی ولو به طور مقطعی فراموش شود.
هواداران استقلال شاید علت برخی اتفاقات در ۸ سال دولت حسن روحانی علیه تیم خود را نمی دانستند اما به نظر می رسد فراری دادن ستاره های این تیم در انتهای فصل و نگه داشتن ستاره های رقیب(حتی در حد رایزنی با اردوغان) و کارشکنی در مسیر قهرمانی مربی مثل وینفرد شفر(فروش الهیار صیادمنش در بهترین فرم خود) و همچنین باز کردن در خروج به روی مربی مثل استراماچونی که تیمش امید اول قهرمانی بود و یا ایجاد بحران برای فرهاد مجیدی در آستانه فینال حذفی جام حذفی، همگی ریشه در برنامه های نزدیک شدن تعداد جام های دو تیم استقلال و پرسپولیس دارد که استقلال قادر به افزایش عدد جام هایش در این چند ساله نباشد.
در دولت حسن روحانی همه موارد به درستی در این تئوری انجام شد و تنها قهرمانی پرسپولیس در آسیا با ناکامی همراه بود که در صورت رخ دادن آن موضوع، حتی تعداد ستاره های روی لوگوی دو تیم هم برابر شده بود!!

در انتها بار دیگر تاکید می شود، هیچ یک از موارد بالا گزاره های ثابت شده نیست و تنها گمانه زنی و تئوری هایی هستند که برای حل برخی ابهامات وجود دارند؛ تئوری هایی که البته با برخی اتفاقات رخ داده در ۸ سال دولت حسن روحانی، منطبق است. در صورت درستی این گزاره ها، به نظر می رسد پای سیاست های مدیریت هیجان جامعه از طریق ورزش در میان بوده و دولتمردان برای واگذاری بدون مشکل دو تیم مردمی، تلاش کرده اند هر دو تیم را در یک سطح به بورس وارد کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =